
Nuotr. Manoma, jog Nemuno užterštumas galėjo padidėti dėl žemo vandens lygio.
Po kurio laiko ištyrus šią maudyklą trečią kartą gauti rezultatai parodė, kad Nemuno vanduo jau atitinka higienos normas. Vis tik tokie tyrimų rezultatų svyravimai rodo, kad į Nemuno vandens kokybę reikia atkreipti dėmesį.
Šiuo metu galime remtis tik Jurbarko maudyklų užterštumo tyrimais, nes Šakių rajono savivaldybė šiemet maudyklų tyrimams lėšų nenumatė. Pasak Savivaldybės gydytojos Evelinos Domeikaitės-Dovydaitienės, tai lėmė skylėtas šiųmetis biudžetas. Šakiečiai, nerdami atsigaivinti į vietinę upę ar tvenkinį, turėtų būti atsargūs ir bent vizualiai įvertinti, ar maudymasis yra saugus.
Tyrimus atlikusi kaimyninė Jurbarko savivaldybė skelbia, jog visos tirtos maudymosi vietos jų rajone yra saugios. Šiuo metu maudytis leidžiama ir Nemune. Ankstesnių upės mikrobiologinių tyrimų rezultatai parodė, kad jame buvo padidėję žarninių enterokokų kiekiai. Maudantis tokiame užterštame vandenyje galima susirgti užkrečiamomis akių, odos ligomis, viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, tokio vandens nurijus gresia virškinamojo trakto ligos.
„Vandenyje, kuriame padidėję žarninių enterokokų kiekiai, gyventojams draudžiama maudytis, kol nepaaiškės pakartotinių tyrimų rezultatai“, – įspėjo Jurbarko savivaldybės gydytoja Gražina Sutkuvienė.
E. Domeikaitė-Dovydaitienė teigė, kad prastų tyrimų rezultatus galėjo lemti žemas vandens lygis, todėl neatmetama galimybė, jog Nemuno vandens kokybė gali būti prasta ir mūsų rajone.
Įprastai vandens kokybė vasarą stebima kas dvi savaitės.
„Kadangi mūsų rajone nėra patvirtintų oficialių maudyklų, vandens kokybę tikrinti neprivaloma. Jau apie dešimt metų paprastai vandens tyrimus užsako Šakių visuomenės sveikatos biuras. Kadangi šiemet biudžete neatsirado lėšų, tyrimas atliktas nebuvo ir nebus“, – kalbėjo E. Domeikaitė-Dovydaitienė. Pernai vandens tyrimas savivaldybei atsiėjo apie 1300 eurų. „Labai gaila, kad negavome lėšų, dabar tenka pasikliauti savo pačių atsargumu“, – teigė savivaldybės gydytoja.
Ji pastebi, kad šakiečių pamėgtas tvenkinys prie Šakių aplinkkelio tyrimų metu visada pasižymėdavo gera vandens kokybe. Lukšių tvenkinys pernai buvo užterštas, tačiau pakartotinio tyrimo metu rezultatai rodė, jog vandens kokybė pasitaisė. „Tikriausiai dėl ankstesnių užterštumo rodiklių buvo kaltas žydintis vanduo. Tai dar vienas rodiklis, kokiame vandenyje maudytis yra nerekomenduojama“, – teigė E. Domeikaitė-Dovydaitienė.
„Draugo“ inf.