Pasak laikinai Globos centro vadovės pareigas einančios Monikos Gylytės (centre), dažniausiai globėjų pareigų rajone imasi artimiausi giminaičiai, pavyzdžiui, anūkai perduodami močiutėms, bet paruoštų globėjų, kurie nesusiję giminystės ryšiais, šiuo metu Globos centras neturi. D. Pavalkio nuotr.
Kadangi projektas „Vaikų gerovės ir saugumo didinimas, paslaugų šeimai, globėjams (rūpintojams) kokybės didinimas bei prieinamumo plėtra“ baigiasi balandžio 30 d., nuo liepos 1 d. startuoja naujas, dėl kurio iškilo neatidėliotinų klausimų, kuriuos reikėjo aptarti, norint ir toliau sėkmingai tęsti Globos centro teikiamas paslaugas.
Socialinių paslaugų centro direktorė Vilma Bielskienė ir savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Daiva Pilypaitytė nusprendė, kad dėl papildomų lėšų Globos centro darbuotojų išlaikymui pereinamuoju laikotarpiu reikėtų kreiptis į savivaldybės tarybą. Nors anksčiau buvo numatyta, jog, vienam projektui pasibaigus, iš karto prasidės kitas, tačiau jo pradžia šiandien nusikėlė du mėnesius į priekį.
Naujas projektas bus vykdomas ketverius metus. Jo įgyvendinimui numatyti šeši etatai. Tris etatus finansuos savivaldybė, kitų trijų atlyginimams pinigai bus skiriami iš projekto. Tiesa, dalinai, nes tik minimaliam atlyginimui, o priedus už išsilavinimą, stažus ir t. t. turės pridėti savivaldybė. Valstybės vaiko teisių apsaugos institucijos atestuotas asmuo Giedrė Jasevičiūtė teigė, kad didelė tikimybė, jog po ketverių metų, kai šis projektas bus įgyvendintas, viskas bus perduota savivaldybėms.
„Ateityje pati centro struktūra gali keistis, nes šiuo metu turim daug vaikų paauglių, kurių po keleto metų sumažės, bet faktas tas, kad savivaldybės etatai turės išlikti“, – įsitikinusi G. Jasevičiūtė.
Pasak rajono savivaldybės mero pavaduotojo Dariaus Jakavičiaus, nė viena savivaldybė turbūt nepasakė, kad tam nepritaria, nes geriau investuoti į jaunus bręstančius žmones, kol jie dar nesusiformavę, „nes po to reikės dirbti dar daugiau, kai šitie nebrandūs žmonės kurs šeimas ir gimdys nelaimingus vaikus“.
Globos centro koordinatorės Monika Gylytė, Roberta Stankaitienė ir Eglė Tamulevičiūtė šiandien dirba su 88 atvejais, 17 iš jų – intensyvūs, kuriems reikia papildomų psichologo ir kitų specialistų konsultacijų. Galimas globojamų vaikų sumažėjimas, nes sulaukus pilnametystės, globa nutrūksta, bet galimas ir padidėjimas, nes vis nustatomi nauji globos atvejai.
Šiuo metu rajone veikia trys – Ilonos Leleivienės, Dalytės Jasukynienės bei Ingos ir Alfredo Pedzevičių šeimynos, kuriose auga 17 vaikų. Taip pat bendradarbiaujama su Kauno miesto savivaldybės šeimyna, įsikūrusia mūsų rajone. Pasak M. Gylytės, Šakių vaikų globos namuose šiuo metu gyvena trys mūsų rajono vaikai – vienas iš jų netrukus sulauks pilnametystės.
Kaip paaiškėjo, visoje Lietuvoje šiuo metu susiklosčiusi sudėtinga situacija – vaikų, paimtų iš nesaugios aplinkos, yra daug, o žmonių, norinčių juos globoti ir prižiūrėti, skaičius žymiai sumažėjęs. Dažniausiai globėjų pareigų rajone imasi artimiausi giminaičiai, (pavyzdžiui, anūkai perduodami močiutėms), bet paruoštų globėjų, kurie nesusiję giminystės ryšiais, šiuo metu Globos centras neturi.
G. Jasevičiūtė neslėpė, kad šiuo metu visais būdais ieškoma dar vieno budinčio globėjo, mat žmones neretai gąsdina faktas, kad jie turės dirbti budėjimo režimu 24 val. per parą. Šiuo metu nemaža dalis globėjų yra ant perdegimo ribos, todėl jiems patiems teikiama pagalba. Ji prisiminė ankstesnę bangą, kurios metu buvo paruošta daug globėjų, tačiau šiuo metu tik labai maža dalis iš jų globoja vaikus. Ieškant potencialių globėjų, bendradarbiaujama ir su vaikų darželiais, kur informacija perduodama iš lūpų į lūpas, tačiau kol kas nesėkmingai.
„Čia yra labai atsakingas žingsnis, nes turbūt lengviau žmoną ar vyrą pasirinkt, nes gali vėliau mest – nesutapo interesai, nepatenkino lūkesčių, o čia – paskui eina institucijos, kurios tave prižiūri. Tad labai svarbu žinoti, kokią pagalbą žmogus galės gauti“, – kalbėjo vicemeras, pridurdamas, kad „turbūt kažkas negero atsitiko mūsų sąmonėje, nes dabar iš viso auginti vaikus nemadinga, žmonės geriau renkasi šuniuką“.
G. Jasevičiūtės teigimu, reikia pripažinti, kad budinčio globotojo tikslinė grupė nėra jauni asmenys, tai dažniausiai 40–50 metų žmonės, jau užauginę savo vaikus. Ji kvietė paraginti savo pažįstamus, kurie galėtų užsiimti šia veikla, pasvarstyti apie tai, o dar geriau, kad kiekvienas sau atsakytų į klausimą, kodėl šiandien aš to nedarau.