„Čekiukų“ skandalo rezultatas – storesnės tarybos narių piniginės

tarybos nariai
Jei iki šiol tarybos nario ketvirčio alga svyravo nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų, o maksimalios tarybos nario veiklai skirtos išlaidos, kurias išnaudodavo ne visi politikai, viršijo pusantro tūkstančio eurų, tai įsigaliojus naujai tvarkai kiekvienas tarybos narys per ketvirtį gaus bent 3 tūkst. 213 eurų (į rankas – 2 tūkst. 262 eurus). (D. Pavalkio nuotr.)

Agnė KEREIŠIŪTĖ

Po Lietuvą supurčiusio „čekiukų“ skandalo Seimas pakeitė Vietos savivaldos įstatymą, eliminuodamas dažno savivaldos politiko reputaciją su žemėmis sumaišiusias vadinamąsias „kanceliarines“ – su tarybos nario veikla susijusias – išlaidas ir numatė fiksuotą tarybos nario atlygį. Atliepdama į šiuos pokyčius penktadienį posėdžiavusi taryba pritarė ir atitinkamų Šakių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento punktų pakeitimui.

Pagal naująją tvarką kiekvienas eilinis tarybos narys nuo šiol kas mėnesį gaus penktadalį mero algos – maždaug 1 tūkst. 71 eurą (į rankas – apie 754 eurus). Be to, opozicijos lyderio Edgaro Pilypaičio bei komitetams ir nuolatinėms komisijoms (Etikos, Antikorupcijos ir Peticijų) pirmininkaujančių tarybos narių Aušrelės Pukinskienės, Giedriaus Puloko, Bernardino Petro Vainiaus, Ilonos Šeflerienės, Artūro Varankevičiaus, Rasitos Grincevičienės, Dainiaus Grincevičiaus bei Irmos Bartkutės atlygis bus 20 proc. didesnis ir sieks maždaug 1 tūkst. 285 eurus (į rankas – apie 865 eurus), o šių pavaduotojų darbo užmokestis didės 10 proc. ir sieks apie 1 tūkst. 178 eurus (į rankas – apie 810 eurų).

Žvilgtelėjus į sumas, kurias pagal iki šiol galiojusius nuostatus gavo tarybos nariai, akivaizdu, jog naujoji apmokėjimo tvarka šios kadencijos tarybos narių piniginėms išeis į naudą, tačiau gerokai atsilieps biudžetui. Pavyzdžiui, susumavus 2023 m. pirmąjį ketvirtį tarybos nariams išmokėtas lėšas, priskirtas už darbo laiką atliekant tarybos nario pareigas (maksimalios vienam tarybos nariui siekė apie 358 eurus) bei kompensacijas, skirtas su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms padengti (maksimalios siekė apie 1 tūkst. 680 eurų), kurios, beje, buvo neapmokestinamos, paaiškėja, jog per ketvirtį tarybos nariai biudžetui atsiėjo 37 tūkst. 224 eurus, tad per mėnesį – maždaug 12 tūkst. 408 eurus. Na, o pagal naująją tvarką ši sumą išaugs daugiau nei dvigubai ir, pasak savivaldybės administracijos Apskaitos skyriaus vedėjos Vitalijos Tumienės, kiekvieną mėnesį biudžetui atsieis maždaug 29 tūkst. 352 eurus. Tiesa, dalis pinigų į biudžetą sugrįš atgal, tik jau mokesčių pavidalu.
Naujoji tvarka numato ir tam tikras išimtis: jei tarybos narys praleis komiteto arba tarybos posėdį (net ir turėdamas pateisinamą priežastį – red. past.), jo atlygis sumažės 50 proc., o jei neatvyks į abu – tą mėnesį negaus nė cento. Be to, kaip ir anksčiau, tarybos nariai turi teisę atlygio atsisakyti. Tarybos veiklos administravimo skyriaus vedėjos Ingos Kanapeckienės teigimu, iki šiol valandinio užmokesčio buvo atsisakiusios dvi šios kadencijos tarybos narės – Aušrelė Pukinskienė ir Aušra Jakavičienė. Kadangi naujajai užmokesčio tvarkai buvo pritarta tik penktadienį, pagal ją panorusių dirbti už dyką kol kas neatsirado.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar smurtas vis dar opi problema mūsų visuomenėje?

klausimelis 03 18Rimantas iš Jotiškių:

Manau, kad daugiausiai konfliktai įsiplieskia, kai žmonės išgeria alkoholio, tampa agresyvūs. Tiek moterys, tiek vyrai kenčia nuo smurto. Nelikčiau abejingas pamatęs konfliktą. Tik šeimos susipyksta, po to vėl susitaiko, paskui būni kaltas. Smurtas ateina dažnai iš šeimos. Kai vaikai visa tai mato šeimoje, tai ir vaikams atsiliepia. Atrodo, ir policija kovoja su smurtautojais, išduodami orderiai, tačiau problema tebėra. 

klausimelis 03 18 2

Kęstutis iš Šakių:

Negerai, kad žmonės smurtauja. Ypač prieš moteris. Manau, smurto protrūkiams didžiausią įtaką daro alkoholis. Psichologinis smurtas gali privesti prie tragiškų pasekmių. Prasideda nuo smulkių barnių, vėliau netgi iki skyrybų prieinama. Smurtas prieš vaikus visiškai netoleruojamas ir nepateisinamas, nors kai mes augom, tekdavo kampe ant žirnių paklūpoti. Kai vaikas auga smurtaujančioje šeimoje, jis taip gali tapti smurtautoju. Įtakos turi ir auklėjimas.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.