Prasidėjo 2025–2035 m. Šakių r. savivaldybės strateginio plėtros plano rengėjų ir savivaldybės vadovų susitikimai su gyventojais. Jau aplankytos Plokščių, Kriūkų bei Sintautų seniūnijos. Susitikimų metu gyventojai išsakė esamas problemas bei lūkesčius, diskutuota ir apie viso rajono, vietovių, kur lankytasi, ateities vizijas. Pristatyta buvo ir gyventojų apklausa.
Kaip žinia, rengiant Šakių rajono savivaldybės 2025–2035 metų strateginį plėtros planą, dar balandžio–gegužės mėnesiais buvo atliktas gyventojų nuomonės tyrimas. Šio tyrimo tikslas – sužinoti gyventojų nuomonę apie gyvenimo rajone kokybę ir problemas, įvertinti pasitenkinimą teikiamomis viešosiomis paslaugomis bei lūkesčius dėl savivaldybės plėtros.
Tad susitikimų metu gyventojų apklausą „Gyvenimo kokybė Šakių rajono savivaldybėje: kaip vertina gyventojai“ pristatęs dr. Romualdas Stankaitis informavo, kad buvo pateikti 48 klausimai, atsakiusiųjų į tyrimo klausimus respondentų skaičius – 591 asmenys, vidutinis amžius – 49,1 metai. Daugiausiai atsakė Šakių, Lekėčių seniūnijos, mažiausiai iš Slavikų.
„Net 61,6 proc. apklaustųjų gyventojų teigia, jog gyvenamosios vietos pokyčiai eina į gerąją pusę. Tokio optimistinio vertinimo pasigendu kitose savivaldybėse, kur jau vykdėm gyventojų apklausą. Kalbant apie švietimo sistemą, toks pastebėjimas – prieš trejus metus rajone buvo 16 šimtukininkų, praėjusiais – penki, šiemet – du“, – kalbėjo R. Stankaitis apžvelgdamas ir kitus rezultatus.
Pasirodo, 54,8 proc. respondentų Šakių rajono savivaldybės kaip gyvenamosios vietovės patrauklumą išskiria švarų orą ir mažą triukšmo lygį, gerai vertina kaimo turizmo sodybose teikiamas apgyvendinimo, maitinimo ir poilsio paslaugas. Tiesa, gyventojai norėtų geresnės aplinkos nuosavam verslui plėtoti, geresnio susisiekimo dviračiais, viešuoju transportu, įvardija, kad sunku rasti darbą, yra prasti keliai, trūksta jaunimo užimtumo veiklų. Be abejo, viena iš pagrindinių socialinių problemų įvardijama gyventojų senėjimas, gimstamumo mažėjimas, maži atlyginimai. Svarbiausiomis problemomis gyventojai įvardija tokias kaip viešųjų tualetų, automobilių stovėjimo aikštelių, gyvūnų vedžiojimo aikštelių trūkumas bei kita. Gyventojai norėtų, kad artimiausiu dešimtmečiu savivaldybės valdžia prioritetą skirtų verslo investicijų pritraukimui, gyventojų užimtumo skatinimui, viešojo susisiekimo sistemos gerinimui, sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumui.
Susitikimų metu seniūnai pristatė ir pačias seniūnijas: kiek gyventojų, kiek seniūnijos prižiūrimų kelių, veikiančių verslų, įstaigų ir kita. Lankantis tokiame susitikime Sintautų seniūnijoje, miestelio šeimininkas Kęstutis Birbilas pasakojo, kad, rugsėjo 11 d. duomenimis, seniūnijoje gyveno 1371 gyventojas. Pasak seniūno, daugiausiai žmonės užsiima žemės ūkiu, miestelyje veikia įmonė, užsiimanti medienos gamyba, čia dirba iki 140 žmonių.
„Turime tvenkinius Sintautuose ir Totorviečiuose, tačiau jų būklė prasta, užžėlę. Dar turime seniūnijoje 2,5 km žvyruotų gatvių, per pastaruosius devynerius metus išasfaltuota vos pusantro kilometro. Kalbant apie regiono kelius, jų asfaltavimai tik minimalūs. Neturime nė vienoje gyvenvietėje ir sveikatos priežiūros įstaigos. Vadinasi, sergančiųjų reikalas – pačių reikalas. Trūksta ir darbo jėgos, labai sumažėjo atidirbančių už pašalpas. Norėtųsi susitvarkyti ir krepšinio aikštelę Veršiuose“, – kalbėjo seniūnas visgi pasidžiaugdamas, kad miestelyje veikia vaikų darželis, pagrindinė mokykla, laisvalaikio salė.
Į pastebėjimą apie regioninių kelių menką asfaltavimą rajono meras Raimondas Januševičius atsakė, kad iki 2028 m. turėtų būti išasfaltuota 20 km regioninių kelių, jis paminėjo, kad jei pavyks užbaigti Ūkininkų g. Šakiuose, per šiuos metus bus išasfaltuota 17 km vietinių kelių ir gatvių. Meras informavo, kad kol kas neplanuoja naujų gatvių asfaltavimo Sintautuose, nes miestelyje planuojama statyti nuotekų valymo įrenginius. Tačiau Sintautų tvenkinio vandens pralaida numatyta sutvarkyti.
Dėl tvenkinių klausimą kėlė ir sintautiškis Ignas Duoba teiraudamasis, ar neatsitiks taip, kad, nusidėvėjus Sintautų ir Totorviečių tvenkinių užtvankoms, neatsiradus lėšų joms remontuoti, jos bus nugriautos ir įvykdyta renatūralizacija.
Gyventojai pasigedo informacijos dėl numatomų įrengti Sintautuose nuotekų valymo įrenginių vietos, ar šie bus atviri, ar uždari ir kita. Sintautų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Raimondas Daniliauskas kalbėjo apie mokyklos problemas: reikalinga šildymo sistemos renovacija, reikia apšiltinti pastato sienas, atnaujinti krepšinio aikštelės dangą, prašė išlaikyti bent esamus autobusų maršrutus, siūlė įruošti kemperių aikšteles rajone.
Kalbėjęs sintautiškis Vitas Girdauskas strateginio plėtros plano rengėjams turėjo pastabų, nesutiko su įvardytais skaičiais, jog savivaldybėje per metus apsilanko penki tūkstančiai turistų, bei pabrėžė, kad, jo nuomone, kiekvienai teritorijai svarbiausia yra tvarumas.
„Sintautuose jaučiamas įstaigų mažėjimas: pašto, sveikatos įstaigų nėra, bankomato irgi nerasi. Taip pat įstaigų statuso pasikeitimas, kiek mes turim savarankiškų įstaigų? Tik skyriai, padaliniai. Mes įstaigas tolinam nuo žmogaus, socialinė atskirtis didėja. Pritariu seniūnui, kad investicijos į Sintautų miestelį sustoja už kokių septynių kilometrų nuo Sintautų“, – kalbėjo V. Girdauskas. Jo nuomone, ateityje reiktų orientuotis ne į 28, o kokias tris strategines kryptis, be to, jį domino, kas prižiūrės strategijos įgyvendinimą.
Šią savaitę toliau tęsiami susitikimai, jie vyks Kudirkos Naumiestyje ir Žvirgždaičiuose. Pasak strateginio plėtros plano rengėjų, pateikti pastebėjimai bus vertingi sudarant galutinį planą.