„Rugpjūčio sausi orai, menkas lietus tapo visos Lietuvos ūkininkų problema. Ne vienas žemdirbys nerimavo, ar išvis teks sėti žieminius pasėlius. Daugelis juos sėjo į ražienas ar į skustas dirvas, kuriose daug grumstų bei šiaudų, dirvožemis buvo labai sausas, todėl dygimas užsitęsė“, – pasakoja tarptautinio pasėlių savidraudos fondo filialo „VH Lietuva“ žalų ekspertė dr. Ona Auškalnienė.
Po sudėtingos sėjos rugsėjį ūkininkams gamta jokių pokštų nekrėtė – nei smarkių liūčių, nei ankstyvų šalnų nebuvo. Tad ištikusi nelaimė Sintautų seniūnijoje ūkininkaujančiam R. Kriaučiūnui – visiškai netikėtas reiškinys. Laimė, ūkininkas 30 ha pasėlių yra apdraudęs, tarp jų ir minėtąjį rapsų lauką (beje, savo ūkyje žemdirbys puoselėja keletą hektarų ekologinio ūkio, kurio pasėlių nuo stichinių nelaimių nėra apdraudęs).
Drausti verta
„Kaip ir daugumai, iššalo dalis žieminių rapsų ir pavasarį teko juos atsėti. Vėliau, liūtims praėjus, dalis pasėlių išgulė. Nuostoliai būtų buvę labai dideli, tačiau pasiteisino pasėlių draudimas. Gautos išmokos pagelbėjo atsėjant nukentėjusius plotus“, – pasakoja R. Kriaučiūnas.
Nors draudimas ūkininkui padengia tik 15 proc. patirtos žalos, tačiau R. Kriaučiūnas sako, kad tai labai svarbu, kai patiri nuostolių. Anot žemdirbio, tai vis šiokia tokia kompensacija už sėklas ar žemės dirbimo kaštus. Tokios ankstyvos žalos, kai lokaliai iškritęs stiprus lietus sudarė plutą, pro kurią gležni rapsų daigai neprasikalė, ūkininkai dažniausiai visiškai nesitiki. Lietus pakenkė tik vienam hektarui iš dešimties, tačiau ūkininkas rapsų sėti jau nebegali dėl agrotechnikos terminų, todėl lauką atsės kviečiais, pasinaudojęs gauta kompensacija.
„Dėl saugumo ir ramaus miego esu apdraudęs savo namus, techniką, automobilius. Draudimas leidžia planuoti šiek tiek į priekį. Jeigu, pavyzdžiui, pasiėmei paskolą, tikrai labai svarbu žinoti, kad turėsi iš ko atiduoti. Dar labai svarbus dalykas, kad valstybė pusę pasėlių draudimo įmokos kompensuoja – be šios kompensacijos mums, mažiems ūkininkams, nors greičiausiai ir didesniems, būtų labai nelengva“, – įsitikinęs R. Kriaučiūnas.
Anot agentūros „Opinio“ atstovės Fautos Anulytės, iš viso šalyje yra 620 ūkininkų, kurie draudžia savo pasėlius, iš jų Šakių rajone – 35 žemdirbiai. Praėjusiais metais įvairios draudimo bendrovės už patirtus nuostolius jau yra išmokėjusios Šakių rajono ūkininkams 34,5 tūkst. eurų draudimo išmokų.