Stengsis atkreipti dėmesį
Visuotinės protesto akcijos streiko organizacinio komiteto narys, Kubilių žemės ūkio bendrovės pirmininkas Alvydas Miliūnas sako, kad ši protesto akcija vyks kovo 30 d. neatsitiktinai. Žemdirbiai pasirinko dieną, kai Lietuvoje žada lankytis Europos Sąjungos (ES) Komisaras Filas Hogenas, atsakingas už žemės ūkio plėtrą visame regione. Jo dėmesį į mūsų šalies pieno sektoriaus problemas Lietuvos ūkininkai ir nori atkreipti. Anot A. Miliūno, jei pernai žemdirbiams ne visai pagrįstai buvo sumažintos pieno kainos, tai šiais metais mes stebime situaciją, kad 20 proc. kritusios biržos kainos. Sudėtinga padėtis Lietuvoje atsirado, anot žemės ūkio bendrovės vadovo, kai buvo panaikintos pieno kvotos. Kai kurios šalys specialiai didina pieno gamybą (Airija, Olandija, Vokietija, Lenkija), pieno yra per daug, o tada, savaime suprantama, krinta ir pieno kainos. Sprendimą panaikinti pieno kvotas priėmė ne Lietuvos žemdirbiai, bet pati ES, todėl ūkininkai reikalauja, kad pati ES ir ieškotų galimybių sureguliuoti pieno ūkyje atsiradusias problemas, prisidėtų pinigais prie šio sektoriaus.
Pieno gamintojų asociacija, pasak A. Miliūno, būsima protesto akcija siekia dviejų dalykų – kad iš šalies biudžeto būtų skirta pinigų pieno ūkiui ir kad mūsų valdžia darytų ES įtaką, jog ši neribotų pieno sektoriaus rėmimo. Atsižvelgusi į dabartinę situaciją, ES yra nurodžiusi mūsų Vyriausybei, kiek ši gali skirti lėšų pieno sektoriui iš bendro vidaus biudžeto.
Kaip sako Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės vadovas Petras Puskunigis, Lietuvoje pienininkystė yra viena iš svarbiausių žemės ūkio šakų. Todėl nesuprantamas dalykas, kodėl norima ją sužlugdyti. „Pabėgėliams ES randa milijardus eurų, o kodėl pienininkai kitokie? Ypač žlugdomi mažų valstybių, tokių kaip Lietuva, ūkiai“, – tokios emocijos liejosi salėje susirinkimo metu.
Žada vykti
Kovo 30 d. į Vilnių iš mūsų rajono planuojama vežti streikuoti vieną autobusą, į kurį telpa 50 žmonių, smulkiųjų pieno gamintojų. Bendrovės organizuoja savo transportą ir prisidės prie streiko atskirai. Taip pat organizacinio streiko komiteto narys A. Miliūnas sako, būtų labai džiugu, jog, kaip ir sutarta, iš kiekvieno rajono paeiliui žemdirbiai atsivežtų dvi karves. Visuotinę protesto akciją žemdirbiai žada pradėti prie Seimo rūmų, vėliau su galvijais persikelti prie Žemės ūkio ministerijos. Prognozuojama, kad šis streikas truks iki mėnesio, kas dieną keičiantis žemdirbiams ir atvykstant vis iš skirtingų rajonų. Norintys vykti mūsų rajono pienininkai turi pranešti apie tai savo seniūnijų žemės ūkio specialistams.