Nuotr. Įgyvendinus dar vieną savivaldybės parengtą projektą, dar šiemet Šakių mieste veiks ne mažiau kaip dvidešimt stebėjimo kamerų.
Violeta SEREDŽIUVIENĖ
Praėjusių metų birželį Šakių miesto teritorijoje buvo įdiegta vaizdo stebėjimo kamerų sistema. Šakiečiai džiaugėsi, jog ši prevencinė priemonė sudrausmins viešosios tvarkos pažeidėjus, padės pareigūnams operatyviai išaiškinti nusikaltimus, o svarbiausia, – užkirs jiems kelią. Deja, vis dažniau pasigirsta nuogąstavimų, kad ši sistema ne iki galo pateisino šakiečių bei policijos pareigūnų lūkesčius.
Puiki prevencinė priemonė
Šakiečius ir miesto svečius apie miesto teritorijoje įrengtas vaizdo stebėjimo kameras perspėja prie pagrindinių įvažiavimų į Šakius esantys ženklai. Žmonės pripažįsta, jog ši informacija priverčia jaustis ne tik saugiau, bet ir atsakingiau.
„Stebėjimo kameros – tikrai gera prevencinė priemonė. Tuo mes patys įsitikinome, kada prieš dvejus metus, neapsikentę nuolat prie sporto centro siautėjančių chuliganų daromos žalos, savo iniciatyva ir įstaigos lėšomis įsirengėme aštuonias stebėjimo kameras“, – sakė Jaunimo kūrybos ir sporto centro direktorės pavaduotojas Paulius Puskunigis.
Tiek policijos pareigūnams, tiek šakiečiams asmeniškai prireikus informacijos suteikiama galimybė pasinaudoti šios įstaigos stebėjimo kamerų užfiksuota medžiaga. Visą parą stebimos teritorijos įrašai duomenų bazėje saugomi dvi savaites.
„Jaunimo elgesys visiškai pasikeitė. Jei anksčiau nuolat dingdavo prie centro pastato stovinčios šiukšlinės ar suoliukai, buvo net sulaužyti lietvamzdžiai, išdaužytas langas, net padegtos durys, tai įrengus vaizdo stebėjimo kameras tokie chuliganiški jaunimo veiksmai iš karto baigėsi. Mūsų įstaigai apie 2,5 tūkst. eurų kainavusi ši vaizdo stebėjimo kamerų sistema tikrai atsipirko, nes nereikia remontuoti sugadinto inventoriaus. Be to, nuo centro prieigų pabėgo ir rūkoriai“, – kalbėjo P. Puskunigis.
Žengtas tik pirmas žingsnis
Po ilgų kalbų ir diskusijų apie stebėjimo kamerų įrengimą Šakių mieste, kurios tęsėsi kelerius metus, rajono valdžia pagaliau nusprendė, jog šakiečių saugumui visgi vertėtų skirti didesnį dėmesį. Savivaldybės regioninės plėtros skyriaus vyresniosios specialistės Ingridos Maksvytienės teigimu, pagal skyriaus specialistų parengtą projektą pernai šakiečių džiaugsmui mieste buvo įrengta 10 stebėjimo kamerų. Nors numatyta buvo investuoti 10 tūkst. eurų, tačiau, taupant lėšas, šis projektas įgyvendintas už 7,8 tūkst. eurų. Stebėjimo kamerų sistema veikia automatiškai – kamerų fiksuojami vaizdai įrašinėjami 24 valandas per parą. Vaizdo medžiaga saugoma apie mėnesį laiko (priklausomai nuo duomenų kiekio) rajono savivaldybėje įrengtose serverinės patalpose.
Marijampolės apskrities policijos komisariato Komunikacijos grupės specialistė Sigita Šatienė sako, jog vaizdo stebėjimo kamerų įrengimas Šakių mieste yra tikrai geras žingsnis, puiki prevencinė priemonė. Deja, Šakių rajono policija pasinaudoti vaizdo stebėjimo kamerų užfiksuota medžiaga gali tik tirdama jau įvykdytus nusikaltimus.
„Suprantama, tokiu atveju operatyvumo nėra, tad ir užkirsti kelią nusikaltimams neįmanoma. Pati savivaldybė policijos komisariatui kokios nors konkrečios informacijos neteikia“, – sakė Komunikacijos grupės specialistė.
Pasak jos, šakiečiams geras pavyzdys galėtų būti Marijampolėje veikianti stebėjimo kamerų sistema, kai realiu laiku nuolat stebimas miestas ir pareigūnams operatyviai teikiama informacija. Tokiu būdu galima ne tik lengviau nustatyti pažeidėjus, bet ir užkirsti kelią viešosios tvarkos pažeidimams, galimiems rimtesniems nusikaltimams, sėkmingai išspręsti kamerų užfiksuotus eismo įvykių metu kilusius ginčytinus klausimus.
„Kiek žinau, rajono policijos komisariato pareigūnai ne kartą kreipėsi į mūsų kompiuterinių tinklų specialistus, kurie prižiūri šią sistemą, ir iš duomenų bazės pasiėmė vykdomam tyrimui reikalingą vaizdo medžiagą“, – sakė I. Maksvytienė.
Ji sutiko, kad kur kas efektyvesnė pagalba tiek pareigūnams, tiek miesto gyventojams būtų teikiama tuomet, jei vaizdo stebėjimo kamerų fiksuojamas vaizdas būtų nuolat stebimas realiu laiku ir pateikiama operatyvi informacija pareigūnams.
Apie stebėjimo kamerų sistemos efektyvesnį panaudojimą nepagalvota ir rengiant dar vieną saugios aplinkos užtikrinimo projektą, įtrauktą į 2017–2019 metų savivaldybės veiklos planus. Iš rajono biudžeto skiriamos investicijos analogiškos pirmajam projektui – už 5 tūkst. eurų Šakių mieste bus įrengta papildomai dar 8 arba 10 stebėjimo kamerų.
Šakiai „užstrigo“
Šakių rajono savivaldybės tarybos narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Romas Pukinskas neslepia savo kritiškos nuomonės dėl mieste veikiančios vaizdo stebėjimo kamerų sistemos neefektyvaus naudojimo ir dėl to gana menkos pagalbos policijos pareigūnams. Rūpestis žmonių saugumu nėra kokia nors prabanga, kuriai reikėtų gailėti lėšų ar žmogiškųjų išteklių. Pasak tarybos nario, tik įvykus skaudžiai nelaimei visi sukrunta ir ima ieškoti kaltų.
„Žinom ne vieną atvejį rajone, kuomet policija nepajėgė išaiškinti eilinių nusikaltimų. Pavyzdžiui, buvo sudegintas troleibusas – „Bičnamio“ įžymybė. Rajono policija taip nieko ir neišaiškino, kaltininkų nerado. Viduryje dienos Lukšiuose buvo padegta rinkiminė mobili reklama, Šakiuose nuplėšti plakatai – kaltieji nenubausti. Visiška netvarka“, – įsitikinęs Antikorupcijos komisijos pirmininkas R. Pukinskas.
Jo manymu, investuotos nemažos lėšos į stebėjimo kamerų įrengimą, tačiau rezultatas minimalus. Kodėl nepasinaudojama kitų rajonų patirtimi? „Viskas paprasta. Savivaldybė įdarbina tam tikrus mokymus praėjusį atsakingą darbuotoją, kuris nuolat stebi vaizdo stebėjimo kamerų vaizdus ir tą pačią minutę fiksuoja net ir kelių eismo taisyklių ar viešosios tvarkos pažeidimus. Jis pats surašo protokolą apie įvykį operatyviai informuoja pareigūnus. Už baudas surinktos lėšos patenka į rajono biudžetą, šias lėšas galima sėkmingai panaudoti viešajai tvarkai gerinti. Mano manymu, Šakiai kol kas yra „užstrigę“ dvidešimtojo amžiaus pabaigoje“, – sakė R.Pukinskas, pabrėždamas, kad sulaukus savivaldybės atsakingų pareigūnų paaiškinimų raštu, birželio viduryje šie ir kiti viešojo saugumo klausimai plačiau bus aptarti Antikorupcijos komisijos posėdyje, o išvados pateiktos savivaldybės tarybai.