Bendruomenės kyla į kovą dėl vaikų žaidimų aikštelių išsaugojimo

bca del aiksteliu
Šakių bendruomenių centrų asociacijos pirmininkė Grina Šnirpūnienė (antra iš dešinės) prašė savivaldybės Ūkio ir investicijų skyriaus projektų koordinatorės Rasos Liubamirskaitės pasidalinti visa turima informacija su bendruomenėmis, persiųsti žaidimų aikštelių patikrų ataskaitas, kad būtų aišku, ką ir kur reikia susitvarkyti, nes šiuo atveju pristigo elementarios komunikacijos. D. Pavalkio nuotr.

Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Praėjusį trečiadienį Šakių bendruomenių centrų asociacijos (BCA) tarybos nariai kreipėsi į rajono savivaldybės merą Raimondą Januševičių. Jiems daug klausimų sukėlė prieštaringai vertinamos vaikų žaidimų aikštelių patikros, po kurių daugelis bendruomenių nebežino, ką su jomis daryti.

Šakių BCA tarybos narys Mindaugas Kantautas informaciją apie vaikų žaidimų aikštelių patikras rajone ir visoje Lietuvoje pavadino prieštaringa ir kasdien besikeičiančia, nes iki šios dienos bendruomenių centrai nežinojo, nei kas tas aikšteles tikrino, nei kokiu pagrindu. Jis teigė tik vakar sužinojęs, kad šias patikras, paremtas teisės aktais ir higienos normomis, inicijavo pati savivaldybė. Kaip vėliau paaiškėjo, daugelis į jas nė nebuvo pakviesti, tik gerokai vėliau sužinojo, kad vaikų žaidimų aikštelės neatitinka higienos normų, todėl jų negalima eksploatuoti – reikia nugriauti arba susitvarkyti. Bėda ta, kad neaišku, ką.

Kaip teigė M. Kantautas, vaikų žaidimų aikšteles, bendruomenių statytas iš projektinių lėšų, nugriauti gaila – „šalies prioritetas turėtų būti ne tik prisipirkti tankų, bet ir išlaikyti žmones, ypač regionuose, kur mažėja mokyklų“.  

„Jeigu turėsime nugriauti tas aikšteles, kur vaikai dar galėtų kokį kartą nučiuožti, pasivaikščioti ar pasėdėti vakare, įvyks galutinis kaimo naikinimas, – konstatavo faktą BCA tarybos narys klausdamas, kokia rajono savivaldybės pozicija šiuo klausimu. – Ant tų aikštelių užaugo ne viena karta, o dabar jos netikėtai tampa netinkamos, tačiau dar keisčiau, kad netinkamomis pripažįstamos ir tos aikštelės, kurios statytos visai neseniai.“

Pasak rajono savivaldybės mero, atsakomybė už vaikų žaidimų aikšteles pernai buvo perduota seniūnijų žinion. Seniūnams buvo pavesta jas prižiūrėti ir sertifikuoti. Jo manymu, buvo „užkurtas dar vienas biurokratinis mechanizmas, kuris iščiulpia seniūnijų, bendruomenių ar biudžetinių įstaigų – darželių, mokyklų, pinigus už patikras ir pasą, kurio anksčiau nereikėjo“.

BCA tarybos nariai su nostalgija prisiminė, kokiose aikštelėse žaidė patys, suposi ant medžių šakų pakabintose sūpynėse ir užaugo, niekas neatsitiko. Jie domėjosi, ar yra nukentėjusių vaikų tose aikštelėse, kuriomis šiandien uždrausta naudotis. Kaip paaiškėjo, vienas atvejis yra žinomas – Šakių J. Lingio parke esančioje vaikų žaidimų aikštelėje mažos mergytės batukas susmigo į akmenukus ir ji nugriuvo susitrenkdama galvą į sūpynes. Teko siūti kaktą.

Pasak R. Januševičiaus, čia netinkama eksploatuoti danga pripažinta tik po sūpynėmis, karstynėmis ir čiuožykla, tačiau nuspręsta sutvarkyti visos vaikų žaidimų aikštelės pagrindą. M. Kantauto teigimu, „į tas medines sūpynes, kurias vaikams padarė tėvai, sudėta daugiau meilės ir darbo, negu kokia įmonė pastato, tačiau apie jas šiandien niekas nenori girdėti ir iš karto liepia nugriauti, o Vokietijos, Norvegijos ir Anglijos darželiuose atvirkščiai, dar ir šiandien labai vertinamas toks tėvų indėlis“.

Meras pavedė vicemerui Egidijui Peleckiui surinkti informaciją ir išanalizuoti, kokia situacija visose rajono vaikų žaidimų aikštelėse, nes jų turi ne tik bendruomenės ir seniūnijos, bet ir darželiai bei mokyklos. M. Kantautas teigė, kad ir pats apie tai jau turi surinkęs nemažai informacijos, tačiau būtų gerai gauti patikras atlikusios įmonės ataskaitas, nes bendruomenės iki šiol nežino, kokie neatitikimai buvo rasti, realu ar nerealu juos ištaisyti.

Tada ir išlindo yla iš maišo. Ataskaitas, kaip netikėtai paaiškėjo, turi savivaldybės Ūkio ir investicijų skyriaus projektų koordinatorė Rasa Liubamirskaitė, kuriai, pasirodo, ir buvo pavesta suorganizuoti rajono vaikų žaidimų aikštelių patikras, kad būtų išsiaiškinta, ar jos yra saugios. Iš savivaldybės biudžeto lėšų ir buvo nupirkta kompleksinė paslauga. Kontrolę atliko UAB „Tuvlita“, kuri ir pateikė detalias ataskaitas su nuotraukomis.

Projektų koordinatorės teigimu, iš 30 patikrintų aikštelių tik viena, esanti Žvirgždaičiuose, atitiko visiškai visus standartus, o kitoms yra nurodytas terminas, iki kada privaloma ištaisyti rastus neatitikimus, o jei ištaisyti jau neina – nugriauti.

Šakių BCA pirmininkė Grina Šnirpūnienė prašė R. Liubamirskaitės pasidalinti visa turima informacija su bendruomenėmis, nes šiuo atveju pristigo elementarios komunikacijos. Nors, pasak projektų koordinatorės, patikrų metu turėjo dalyvauti ir bent vienas bendruomenės atstovas, tačiau susirinkusieji patikino, kad niekas jų nesikvietė ir niekas nežinojo, kada ir kas atvažiuos. Tad abejonių neliko – tvarkos ir susikalbėjimo nebuvo. Projektų koordinatorė teigė, kad kol nebuvo sprendimo, ką daryti toliau, ar, susitvarkius žaidimų aikšteles, savivaldybė pakartotinai sumokės už  jų patikras, užtruko.

Rajono savivaldybės meras pažadėjo, kad vaikai be žaidimų aikštelių neliks. Išaanalizavus gautas ataskaitas, išsiaiškinus, ką ir kur reikia tvarkyti, padedant seniūnijoms bendruomenės  neatitikimus pašalins. Nuspręsta, kad savivaldybė pakartotinai sumokės už sutvarkytų aikštelių patikras, o ten, kur aikšteles teks nugriauti, bus ieškoma lėšų pastatyti naujoms.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate mintį atstatydinti sveikatos ministrą Arūną Dulkį?

klausimelis 07 19Ona iš Šakių:

Pritariu, visiškai kvailas. Man viskas nepatinka, ką jis daro, o ypač kad prievarta varė skiepytis. Pati ligoninėse dažnai nesilankau, nors sveikatos neturiu, bet neinu – kai neinu, tai sveikesnė. Turėtų būti kažkaip kitaip viskas, bet kažin ar kas keisis. 

klausimelis 07 19 2

Eugenijus iš Keturnaujienos:

O kuo jis blogas? Man jis patinka, geras žmogus. Aišku, yra problemų sveikatos apsaugos srityje, pavyzdžiui, labai didelės eilės būna, jei šeimos daktarė išėjo atostogų – kita nepriims, reikia laukti mėnesį laiko, kad vaistus išrašytų. Bet šiaip visko, kas pas mus yra, užtenka, netenka į kitus miestus važiuoti. Grįžtant prie politikos, man atrodo, kad tiesiog reiktų leisti visiems ministrams pabaigti kadenciją ir viskas.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.