Vieversys – pavasario pranašas

Nors už lango tebesiaučia žiema ir pavasariu dar nė nekvepia, tačiau kalendorius skaičiuoja paskutines žiemos dienas, o  pirmasis pavasario pranašas vieversys jau skrenda namo. Nuo seno vasario 24-oji tapatinama su šio paukščio sugrįžimu ir vadinama Vieversio diena. Tą dieną senoliai vis dažniau į dangų akis pakeldavo ir atidžiau klausydavosi, ar nepamatys vieversėlio, neišgirs jo sveikinimo giesmelės.
 
Vieversėlis – vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų.  Kas neprisimena iš vaikystės dienų tos nuostabios paukščio giesmės: „Čir vir vir pavasaris!“. Jis nuo seno buvo laikomas pavasario pranašu, artojų draugu bei nuolatiniu palydovu. Mūsų protėviai pagal jo sugrįžimą spėdavo orus. Jei parskris anksčiau nei vasario 24 dieną - dar ilgokai šals, jei vėliau - pavasaris bus ankstyvas.

Senoliai sakydavo: jei nori būti greitas kaip vieversys, vasario 24 - ąją turi apibėgti du kartus apie trobą, nubėgti iki kiemo galo ir atgal. Su Vieversio diena siejama ir keletas prietarų. Šią dieną buvo draudžiama sijoti miltus – pasėlius gali užpulti amarai, plaukus šukuotis - vištos daržus iškapstys.  Iki šios dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Merginos būdavo gėdijamos: „Skubėkit verpt, nespėsit – atlėks vieversys, susisuks iš vilnų sau lizdelį.“

Meteorologų prognozės nedžiugina – šią savaitę jie pranašauja sniegą, o kitą – šalčius, tad vargu, ar vieversėlį išgirsime. Jei jis ir sugrįžtų, tai dar anksti jam būtų pavasarį sveikinti.
 
„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.