Bažnyčių motina laukia norinčių ne tik melstis

zapyskio baznycioje
Ne vienas prisipažįsta, kad pirmąkart išvydęs plačiose Nemuno lankose stovinčią gotikinę Zapyškio bažnyčią – aiktelėjo. Jos raudonų plytų mūrai mena didiko Sapiegos žingsnių aidą, prieigos saugo baltų genčių paslaptis, o savitumas tiesiog užburia. Tačiau šis kultūros paminklas teikia ne tik peną akims ir sielai – čia rasite veiklų, kurioms tikrai neatsispirsite.
 
Istorija iki pagonių laikų

Ne veltui Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia vadinama visos Lietuvos bažnyčių motina: tai ne tik viena unikaliausių gotikinio stiliaus bažnyčių šalyje, bet ir pati seniausia Sūduvos krašte. Į ją traukia maldininkai, meno istorikai, turistai... Čia tiek lobių, kad kiekvienas atranda priežastį, dėl ko būtinai turi užsukti į šią vietą. Istoriniuose šaltiniuose šventovė paminėta dar 1562 m., o jos fundatoriumi laikomas Povilas Sapiega, įkūręs ir patį Zapyškį bei valdęs jį dvidešimt kelerius metus.

zapyskio baznycioje2
Meno žinovus bažnyčioje domina ne tik gotikinės erdvės, bet ir dar vienas savitumas: geriau įsižiūrėjus akivaizdu, kad pastatas asimetriškas, čia nėra tiesių linijų ir stačių kampų. Kodėl? Ogi todėl, kad jį greičiausiai mūrijo vietiniai meistrai, nors ir vadovaujami profesionalo. Kiekviena šios bažnyčios plyta yra rankų darbo. Visa tai šventovei suteikia išskirtinio žavesio ir nuoširdumo.

Tačiau nesustokime – bažnyčios paslaptys tuo nesibaigia. Akylai į jos fasadą įsižiūrėję tyrinėtojai pamatė dar vieną nuostabą keliantį atradimą: jame gali būti perteikta astronominė simbolinė programa, kurioje atsispindi sezoninis užtemimų ciklas ir kitos kosmologinės subtilybės, kurias geriau paaiškintų šios srities žinovai.

zapyskio baznycioje6
Leiskime sau patikėti, kad ne šiaip sau juntame ypatingą šios vietos aurą – ją pasirinko gyventi ir mūsų protėviai: prieš daugybę metų Zapyškio teritorijoje pleškėjo pagonių laužai ir lakstė žvėrių kailiais aptūzoti vaikai. Ekskursijų vadovė-edukatorė Audra Sipavičienė pasakoja, kad baltiškosios religijos laikus siekiančią istoriją rodo aptikti archeologiniai radiniai. „O legendos byloja, kad šventovė pastatyta ne kur kitur, o buvusios Romuvos vietoje. Kiek atokiau nuo bažnyčios, privačioje teritorijoje, įrengtas aukuras ir pagal paskirtį naudojamas porą kartų per metus“, – paminėjo A. Sipavičienė, pridūrusi, kad čia dažni svečiai Romuvos judėjimo nariai.

zapyskio baznycioje7
Taigi nenuostabu, kad nuo neatmenamų laikų Zapyškio bažnyčia yra vietos gyventojų tapatybės ženklas. Ji vaizduojama ant seniūnijos vėliavos bei herbo sidabrinio Nemuno vandenų fone. „Kol nebuvo Kauno hidroelektrinės, ji dažnai kentėdavo nuo potvynių. Bažnyčią niokojo ir karai, ji buvo apleista dėl maro, ne kartą apiplėšta“, – tekusius išbandymus vardijo A. Sipavičienė. Todėl ypatingai džiugu, kad 2020 metais, po restauracijos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, bažnyčia lankytojams duris atvėrė stipriai atsinaujinusi ir išgražėjus.
Nepraleiskite įdomiausių renginių

Senosios Zapyškio bažnyčios kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Eglė Burbaitė kviečia visus atvykti čia ne tik dėl peno akims ar istorinių įdomybių. „Šventovės viduje vyksta jaukūs kameriniai renginiai, lauke – masiniai. Ji yra nuolat pulsuojantis kultūros židinys, siūlantis aukšto meninio lygio potyrius: koncertus, parodas, knygų pristatymus, susitikimus su autoriais ir menininkais, filmų peržiūras“, – vardijo E. Burbaitė ir siūlė sekti feisbuko paskyras „Senoji Zapyškio bažnyčia“, „Zapyškio laisvalaikio salė“, kur pateikiamos visos naujienos apie artėjančius įvykius.

zapyskio baznycioje3
Kalbant apie kasmetines tradicijas, tai gegužės mėnesio pabaigoje visa Lietuva traukia į Zapyškio „Aitvarų festivalį“. Kad jame patirtumėte kuo malonesnius įspūdžius, stengiasi visa zapyškiečių bendruomenė. Kitas neapliekantis abejingų renginys – šiuolaikinės muzikos „Garsų potvynio“ festivalis. Labai graži tradicija ir birželio 24 dieną vykstantys Švento Jono tituliniai atlaidai, po kurių bendruomenė vaišinasi ir bendrauja susirinkusi agapei. Kasmet čia minima ir Karaliaus Mindaugo diena, įžiebiama eglutė... „Bažnyčioje dažnai koncertuoja vietiniai  meno kolektyvai, vyksta Zapyškio laisvalaikio salės renginiai, kurie skirti ne tik kultūriniams tikslams, bet ir vietos bendruomeniškumui stiprinti“, – pabrėžė E. Burbaitė.

zapyskio baznycioje8
Na, o atvykėliai iš toliau būtinai nori dalyvauti ekskursijose, susipažinti su miestelio ir bažnyčios istorija, pasigaminti ženkliuką su bažnyčios logotipu arba surinkti dėlionę iš seno atviruko, vaizduojančio Nemuno potvynio metu apsemtą bažnyčią.

E. Burbaitė nuoširdžiai kviečia į Zapyškį atvykti kaimyninių rajonų gyventojus ir primena, kad bažnyčioje lankytojai aptarnaujami kiaurus metus, čia nuolat eksponuojamos parodos, kurios keičiasi kas mėnesį. Nuo balandžio iki spalio šventovės durys atvertos kiekvieną dieną, o šaltuoju metu reikėtų atvykti susitarus iš anksto.

lt ateitis km logo






Publikacija finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis. d-0137

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drausmingi eismo dalyviai?

klausimelis 09 06Darius iš Lukšių:

Kaip vairuotojas pastebiu, kad pėstieji nepakankamai laikosi Kelių eismo taisyklių. Matau – ypač dviratininkai per perėjas važiuoja, o ne nulipa nuo dviračio ir jį persiveda. Prasidėjus rugsėjui, Lukšiuose vaikai per perėjas eina tvarkingai. Kaip teisingai pereiti gatvę, nuolat mokau ir vaiką. Telefonu kalbančių perėjose nepastebiu. Tačiau su automobiliu važiuojant Šakiuose V. Kudirkos gatve, reikia būti itin atidžiam, kai gatvėje tiek daug perėjų. 

klausimelis 09 06 2

Irena iš Lukšių:

Automobilio nevairuoju. Manau, vairuotojai laikosi Kelių eismo taisyklių, laiku sustoja ir pėsčiuosius praleidžia. Pati visada sustoju prie perėjos, pasižiūriu, ar nėra automobilių, ir tuomet einu. Pastebiu, kad pėstieji kartais kerta gatvę ir ne per perėjas, taip trumpina kelią. Dažnai pati važiuoju dviračiu ir pastebiu, kad dviratininkų vairuotojai nelabai laiko eismo dalyviais. Kai pravažiuoja fūros, tai nutirpsta viskas.

Baneris350X525 Bastys
 
ambrozija350px

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.