Pristatė regiono atliekų tvarkymo planą bei priemones

banaite umbrasas
Marijampolės regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo planą savivaldybės atstovams pristatė UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ atstovai – Daiva Banaitė ir Gintas Umbrasas. L. Morkūnienės nuotr.

Siekiant tinkamai suplanuoti Marijampolės regiono atliekų tvarkymo sistemos plėtrą, išspręsti kylančias problemas ir įgyvendinti Europos Sąjungos reglamentuotus uždavinius, kurie patvirtinti Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo 2023–2027 metų plane, buvo parengtas 2021–2027 metų Marijampolės regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo planas. Birželio 14 d. šį planą Šakių rajono savivaldybės vadovams pristatė UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ atstovai – Daiva Banaitė ir Gintas Umbrasas.
 
Pasak jų, pagrindinės Marijampolės regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. plano priemonės turėtų būti atliekų atskyrimas susidarymo šaltinyje, siekiant paruošti pakartotinai naudoti arba perdirbti, taip pat svarbu, kad atliekos būtų paruošiamos tos pačios arba kitos paskirties produktų ar medžiagų gamybai bei užtikrinamos atliekų šalinimo galimybės. Be to, specialistai įsitikinę, kad viena iš svarbiausių priemonių ateityje turėtų būti atliekų prevencijos skatinimas. Šia priemone, pasitelkiant įvairias viešinimo kompanijas, būtų siekiama pakeisti gyventojų įpročius, kad iš esmės sumažėtų atliekų susidarymas. Vartotojus reikėtų skatinti rinktis daugkartinius gaminius, naudoti produktus pakartotinai. Visa ko pradžia yra gyventojų aplinkosauginio sąmoningumo skatinimas, kad kiekvienas pajustų atsakomybę sąžiningai rūšiuoti atliekas, nes, kaip rodo UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ atstovės D. Banaitės turimi duomenys, mūsų rajone mišriose atliekose labai didelė bioskaidžių atliekų dalis. Tam, žinoma, turėtų būti užtikrintas infrastruktūros prieinamumas, todėl įgyvendinant priemones numatytas regioninis ir savivaldybės indėlis. Nuskambėjo siūlymai apsvarstyti „švediško stalo“ principus mokyklų valgyklose, siekiant sumažinti išmetamo maisto likučius, įrengti vandens stoteles mieste, kad žmonės neskubėtų pirkti vandens plastiko buteliukuose, o turėtų galimybę pasipildyti turimas gertuves, taip pat svarbu, jog miesto erdvėse atsirastų rūšiuojamosios šiukšliadėžės. Su specialistais kalbėtasi ir apie pasigirdusį  Aplinkos ministerijos siūlymą atsisakyti nemokamo buityje susidarančių apmokestinamų padangų (motociklų, lengvųjų automobilių) atliekų iš gyventojų priėmimo didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ir nustatyti, kad jose iš fizinių ir juridinių asmenų tokios padangų atliekos (neribojant kiekio) būtų priimamos imant mokestį. Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus specialistė Kristina Juodvalkienė išreiškė nuogąstavimą, kad tuomet dar labiau išaugs bešeimininkių padangų skaičius, kuris ir taip kasmet yra neraminantis – pernai tokių padangų rajone buvo surinkta 19 tonų, o šiemet – 21 tona.

Marijampolės regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo planą UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ atstovai pristatė ir kitose apskrities savivaldybėse. Pristatant plano priemones Šakių rajono savivaldybėje dalyvavo meras Raimondas Januševičius, vicemeras Egidijus Peleckis, administracijos direktorius Vytautas Ižganaitis, Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus specialistė K. Juodvalkienė bei laikinai MAATC direktoriaus funkcijas einanti Irma Žiūkaitė, klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Saulius Šimonėlis ir ekologas Tomas Macijauskas.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drausmingi eismo dalyviai?

klausimelis 09 06Darius iš Lukšių:

Kaip vairuotojas pastebiu, kad pėstieji nepakankamai laikosi Kelių eismo taisyklių. Matau – ypač dviratininkai per perėjas važiuoja, o ne nulipa nuo dviračio ir jį persiveda. Prasidėjus rugsėjui, Lukšiuose vaikai per perėjas eina tvarkingai. Kaip teisingai pereiti gatvę, nuolat mokau ir vaiką. Telefonu kalbančių perėjose nepastebiu. Tačiau su automobiliu važiuojant Šakiuose V. Kudirkos gatve, reikia būti itin atidžiam, kai gatvėje tiek daug perėjų. 

klausimelis 09 06 2

Irena iš Lukšių:

Automobilio nevairuoju. Manau, vairuotojai laikosi Kelių eismo taisyklių, laiku sustoja ir pėsčiuosius praleidžia. Pati visada sustoju prie perėjos, pasižiūriu, ar nėra automobilių, ir tuomet einu. Pastebiu, kad pėstieji kartais kerta gatvę ir ne per perėjas, taip trumpina kelią. Dažnai pati važiuoju dviračiu ir pastebiu, kad dviratininkų vairuotojai nelabai laiko eismo dalyviais. Kai pravažiuoja fūros, tai nutirpsta viskas.

Baneris350X525 Bastys
 
ambrozija350px

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.