Prisiminė skulptorių Juozą Zikarą

Šiemet sukanka 140 metų, kai gimė vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių prof. Juozas Zikaras (1881–1944). Seimui 2021-uosius paskelbus J. Zikaro metais, lapkričio pabaigoje skulptorius prisimintas ir Vinco Kudirkos muziejuje. Skulptoriaus asmenybę plačiau pristatė Juozo Zikaro namų-muziejaus muziejininkė Rasa Jonė Ruibienė.

Ne vienas esame matę „Laisvės“ statulą ir skulptūrą „Knygnešys“, stovinčias prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus. Jų autorius – vienas pirmųjų profesionalių nepriklausomos Lietuvos skulptorių J. Zikaras. Minint Nepriklausomybės atkūrimo dešimtmetį, 1928 m. J. Zikaras pastatė „Knygnešio“ skulptūrą.
 
Kaune, Žaliakalnyje, stovi kuklus medinis skulptoriaus J. Zikaro namelis-muziejus. Jame visą gyvenimą dirbanti R. J. Ruibienė pasakojo ir apie kitus reikšmingus J. Zikaro darbus. Jis sukūrė visų nominalų litų ir centų monetų gipsinius modelius, žymių valstybės veikėjų portretinius biustus ir bareljefus  – Jono Basanavičiaus, Simono Daukanto, Antano Smetonos, Jono Šliūpo bei Vinco Kudirkos. Panevėžio bažnyčias puošia menininko sukurtos Kristaus Karaliaus bei šv. Aloyzo skulptūros.

Vinco Kudirkos muziejaus vedėja Vida Endriukaitytė atskleidė svarbiausią J. Zikaro ryšį su Kudirkos Naumiesčiui. Kaip žinia, šio miesto tiltui per Šešupę tarpukariu buvo suteiktas Vinco Kudirkos vardas, tiltas papuoštas J. Zikaro sukurtais bareljefais. 1952 m. abi plokštes nuo tilto liepta nuplėšti ir išlydyti. Bareljefai dingo. 1988 m. sugrąžinus tiltui dr. Vinco Kudirkos vardą, jį vėl papuošė paminklinės plokštės su himno autoriaus atvaizdu. Tada ir paaiškėjo, kad vienas originalus J. Zikaro sukurtas bareljefas išliko naumiestiečio Juozo Šipailos dėka, kuris visą sovietmetį bareljefą slėpė, o paskui originalą perdavė muziejui, kur jis iki šiol eksponuojamas.

1992 m. pabaigoje nuo tilto abi bareljefų kopijos pavogtos, nes buvo iš vario, 1995 m. vėl atkurtos ir pritvirtintos. Jų kūrėja dailininkė Skaistė Žilienė.

„Juozas Zikaras ryški asmenybė, savo gyvenimu atspindinti tarpukario Lietuvos dvasią. Atsidavimą tėvynei, kūrybiškumą ir gal net naivų optimizmą, galiausiai viską paaukojusį dėl tų, kuriuos mylėjo labiausiai“, – pasakojo muziejaus vedėja V. Endriukaitytė.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar Lietuvoje yra penktoji kolona?

klausimelis 03 25Rūta iš Gotlybiškių:

Negirdėjau apie tai. Tik manau, kad visi, kas prie valdžios lovio pripuola, prisilobia pinigų ir eina sau palikę. Man laisvoje Lietuvoje patinka gyventi. Yra, kuriems prie ruso gyventi buvo geriau. Yra tokių ir tarp politikų. Su tokiais antivalstybininkais, manau, turėtų kovoti saugumo tarnybos. 

klausimelis 03 25 2

Irena iš Šakių:

Girdėjau, kad apie tai kalba šalies vadovai. Manau, kad yra žmonių, priešiškai nusiteikusių valstybės atžvilgiu. Gal daugiau tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie ilgisi sovietinių laikų. Kolaborantų buvo visais laikais. O kaip tie antivalstybininkai, ar patys lietuviai elgtųsi karo metu, sunku prognozuoti. Dauguma pasimestų. Deja, ir jaunimas nenori į kariuomenę, tad koks tas jų patriotiškumas gali būti. Kiekvienas turime mylėti, ginti ir gerbti savo tėvynę, kalbėti lietuviškai.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.