Liepos 24 d. sausakimšame Kidulių dvaro svirne buvo atidaryta įspūdinga paroda „Romantizmo mada. Suvaržymai ir kontrastai“ iš mados istoriko Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos. Specialiai Kidulių dvarui rengtai parodai atrinkta daugiau nei keturiasdešimt moteriškos ir vyriškos aprangos komplektų, papuošalų ir aksesuarų. Ekspozicija alsuoja romantizmo dvasia – tai 1815–1848 metų laikotarpio mada. O kai iš po suknių klosčių A. Vasiljevo lūpomis prabyla to laikmečio paslaptys, pikantiškos istorijos, o kartais ir šiurpinančios detalės, smalsumas domėtis mada ir ją supusiais kontekstais pasiekia aukštumas.
Publiką „paskandino“ romantizme
Viena yra vaikščioti po ekspozicijų salę ir būti nebylios parodos dalimi, visai kas kita leistis vedamam paties mados maestro A. Vasiljevo. Pasisveikinęs lietuviškai ir pasidžiaugęs savo pirmąja viešnage Kiduliuose, jis tiesiogine žodžio prasme yrėsi per žmonių minią link eksponatų. Šmaikštavo nesistebįs, jog didžiąją publikos dalį sudaro moterys, nes juk jos ir buvo tos, kurioms rūpėjo per dieną keliskart persirengti, priderinti aksesuarus, pasidažyti, kai vyriškiai drabužius sunešiodavo iki paskutinio siūlo.
Romantizmo era nubrėžė aiškią ribą tarp moteriškų ir vyriškų drabužių, sparčiai kito korseto kirpimas, vis labiau pabrėžiant juosmenį, papuoštą diržu su sagtimi, o didėjančios rankovių apimtys puikiai pasitarnavo kuriant laibo liemens iliuziją. Parodos lankytojos net pasilenkusios ir nosį pabalnojusios akiniais stebėjo detales, kai A. Vasiljevas papasakojo, jog tuo laikotarpiu triumfavo rankų darbas – ypač siuvinėti ir nėriniuoti rankdarbiai. Būtent šiuo metu buvo sukurta daug karoliukais papuoštų rankinių-tinklelių, piniginių, kelnių petnešėlių ir kitų unikalių rankdarbių, kuriuos galima iš labai arti ir ne per stiklą apžiūrėti parodoje Kidulių dvaro svirne.
Pasirodo, tų laikų suknių klostėse slypi daugybė paslapčių ir istorijų, kurias lyg desertus vieną po kito tiekė A. Vasiljevas. Tarkime, kad ir faktas, jog prieš du šimtus metų, kai pramonė dar tik pradėjo vystytis, o puoštis noras buvo didesnis už baimę rizikuoti sveikata ar net gyvybe, tekstilei dažyti buvo naudojamos nuodingos medžiagos, tokios kaip arsenas, švinas, gyvsidabris... Stabtelėjęs prie sodrios žalios spalvos suknelės, A. Vasiljevas pakomentavo, jog tokia spalva buvo tikrų tikriausia žudikė, nes jai išgauti buvo naudojamas arsenas, žiurknuodžiai, kitokios pavojingos medžiagos.
Arba kita smagi detalė apie specialias vėduokles-ekranus, kurios, pasirodo, buvo išrastos tam, kad damos, sėdėdamos šalia židinio, galėtų jomis prisidengti ir nesibaimintų, jog nutekės makiažas. Šis juk buvo pagamintas parafino ar vaško pagrindu. O ar įsivaizduojate aksesuarus iš savo artimųjų plaukų? Sunkiai? Romantizmo laikotarpiu tai atrodė visiškai įprasta. Dar daug faktų apie to laikmečio žmonių ūgį, pėdos dydį, padorumo taisykles ir kitokių pikantiškų detalių tą popietę papasakojo visame pasaulyje garsus mados istorikas.
Faktas tas, kad, net nesant mados žinovu, pasinaudoti proga ir iš arti patirti romantizmo mados dvasią verta, nes paroda tikrai turi daugiau nei vieną sluoksnį: ji skatina leistis į dialogą apie socialinį to laikmečio kontekstą, etiketą, apmąstyti, kaip kito kostiumas. Juk madą sudaro detalės, todėl svarbus bendras įvaizdis, kurį puikiai atskleidžia ir eksponuojami portretai.
Paroda Kidulių dvaro svirne veiks trečiadieniais–šeštadieniais iki spalio vidurio, o lankytojus joje lydės projekto „Dvaro puota. Romantizmas“ vadovė Irma Svetlauskienė. Ji sako, kad jau pirmomis dienomis po parodos atidarymo lankytojų netrūko, grįžta tie, kurie dalyvavo parodos atidaryme, kad galėtų išsamiau, be skubos pabūti prie eksponatų. Moteris priduria, kad susitikimai su parodos lankytojais vienas malonumas, nes leidžiantis į pokalbius apie romantizmą dažniausia įvyksta puikūs visapusiški mainai.
A. Vasiljevas – scenografas, interjero dizaineris, mados istorikas, meno kritikas, jis yra surinkęs kone didžiausią suknelių kolekciją, parašęs ir išleidęs ne vieną populiarią knygą. Jas, beje, Kiduliuose tiesiog išgraibstė. Mados maestro kiekvienam norinčiam be jokios skubos skyrė individualaus dėmesio, leidosi į pokalbius, kartu mielai pozavo nuotraukoms.
Dalis pusės milijono daiktų A. Vasiljevo kolekcijos jau buvo eksponuota visuose penkiuose pasaulio žemynuose, iš viso surengta daugiau nei 250 parodų nuo Australijos iki Japonijos, nuo JAV iki Prancūzijos, nuo Čilės iki Italijos. Smagu, kad Kiduliai iki spalio vidurio bus dar viena bet kurį užsukusįjį praturtinanti stotelė.
Sėkmės formulė: svajoti drąsiai ir sunkiai dirbti
Projekto „Dvaro puota. Romantizmas“ vadovė, Kidulių dvaro istorinių šokių ir teatro studijos meno vadovė I. Svetlauskienė atvira – už didelių svajonių visada slypi juodas darbas, kurį neša viso kultūrininkų kolektyvo rankos, supratingų žmonių parama ir palaikymas. Dvaro puotos tradicija gyva jau bene dešimtmetį, todėl bėgant laikui, sako I. Svetlauskienė, norėjosi ne vienadienės šventės, o išskaidytų kamerinių ir svarbiausia – aukštos kokybės renginių. Šiemet Kiduliai mini 465-erių metų sukaktį, todėl jau teikiant projektą Kultūros tarybai buvo aišku, kad bus neriama į romantizmo epochą. Idėjos buvo suprastos, paskirtas finansavimas, prisidėjo ir rajono savivaldybė, rėmėjai.
„Aleksandras Vasiljevas – autoritetas, todėl labai džiaugiamės, kad išsipildė mūsų viso kultūrininkų kolektyvo svajonė. Svirno erdvė svečiui pasirodė labai tinkama eksponuoti romantizmo epochos miesto madą, o ekspozicijoje puikiai sudera portretai, kostiumai ir aksesuarai, atspindėdami pagrindines to laikmečio mados tendencijas. Parodai ruošėmės nuo pavasario ir jaučiame didelę atsakomybę pristatydami vertingus, trapius, brangius ir prabangius eksponatus“, – sako I. Svetlauskienė, pridurdama, kad ką tik atidaryta paroda yra viena renginių ciklo, kuris tęsis iki antrosios spalio pusės, dalių.