25 faktai apie fejerverkus, kurie pavers jus tikrais fejerverkų šou meistrais

Pixabay nuotr.

Fejerverkai turi labai turtingą istoriją ir gilias šaknis. Ką jau kalbėti apie tai, kad šiomis dienomis nei viena didžioji šventė ar renginys nėra įsivaizduojamas be fejerverkų šou. Todėl jei ir jūs mėgstate stebėti ar organizuoti fejerverkų pasirodymus, neabejojame, kad jums būtų įdomu susipažinti su daugybe galbūt iki šiol dar niekuomet negirdėtų faktų apie fejerverkus.

1. Fejerverkai iš pradžių buvo apeiginiai
Senovės Kinijoje, kai buvo sukurti pirmieji fejerverkai, jie nebuvo naudojami šventėms pažymėti. Vietoj to fejerverkai buvo naudojami kaip dvasinių apeigų ir ritualų dalis. Dar anksčiau bambukinės „petardos“ buvo naudojamos siekiant garsiais garsais atbaidyti piktąsias dvasias - ši tradicija tebėra išlikusi iki šių dienų per kinų Naujuosius metus.

2. Fejerverkai buvo išrasti „atsitiktinai“
Iš tikrųjų fejerverkai pirmiausia net nebuvo sukurti dvasinėms apeigoms. Legenda byloja, kad senovės Kinijoje vienas virėjas išrado ankstyviausią fejerverko formą, kai atsitiktinai sumaišė tris tuo metu virtuvėje įprastus ingredientus: kalio nitratą (salietrą, naudojamą mėsai sūdyti), medžio anglis ir sierą, ir uždegė mišinį. Gautos kibirkštys, spalvos ir efektai nutiesė kelią į šiandien žinomus fejerverkus.

3. Ankstyvieji fejerverkai buvo bambuko stiebai
Senovės Kinijoje žmonės juos mėtydavo į ugnį, kad sukeltų garsų sprogimą. Vėliau popieriniai cilindrai buvo pripildomi šaunamaisiais milteliais, kad būtų pasiektas toks pat efektas.

4. Brangiausias fejerverkas kainavo 10 000 000 svarų sterlingų
Brangiausias užregistruotas fejerverkų šou buvo surengtas Kuveito Konstitucijos ratifikavimo 50-ųjų metinių proga. Šį šou sudarė didžiulis 77 282 fejerverkų kiekis.

5. Fejerverkai užleido vietą sprogstamiesiems ginklams
Daugelis žmonių mano, kad fejerverkai buvo išrasti vėliau nei šaunamieji milteliai, tačiau iš tikrųjų buvo atvirkščiai. Anglų mokslininkas Rodžeris Bekonas (Roger Bacon) atrado šaunamuosius miltelius, kai nustatė, kad salietra yra sprogstamasis fejerverko elementas. Savo atradimus jis užrašė šifru, kad uždelstų atradimą, dėl kurio prasidėjo žiauresni karai.

6. Fejerverkai Jungtinėje Karalystėje debiutavo per karališkąsias vestuves
Karalius Henrikas VII ir Elžbieta Jorkietė savo santuoką 1486 m. atšventė surengdami viduramžių fejerverkų šou, pirmąjį tokio pobūdžio Jungtinėje Karalystėje. Šiandien, atkreipia dėmesį ekspertai iš www.saliutas.lt, vestuviniai fejerverkai yra populiarus, jaudinantis daugelio vestuvių pobūvių priedas.

7. Anglijos ugnies meistras - karališkasis fejerverkų kūrėjas
Po Henriko VIII vestuvių Anglijos karališkoji šeima ir toliau mėgavosi fejerverkais, ypač karalienė Elžbieta I, kuri paskyrė karališką pareigybę geriausiam fejerverkų gamintojui šalyje – „Anglijos ugnies meistras“.

8. Didžiausią kada nors surengtą fejerverkų šou sudarė 810 904 fejerverkai
2016 m. Naujųjų metų fejerverkų šou, kurį sukūrė Iglesia Ni Cristo Filipinuose, buvo didžiausias kada nors užfiksuotas fejerverkas, trukęs ilgiau nei valandą.

9. Parlamento rūmai vis dar tikrinami, ar juose nėra sprogmenų
Kiekvieną lapkritį, prieš JAV valstybės atidarymo dieną, Parlamento rūmus tikrina gvardijos jaunesnieji kariai, ar juose nėra paslėptų sprogmenų arba teroristų. Nors dabar tai daugiau paprotys nei rimta atsargumo priemonė, nes taikomos griežtesnės kovos su terorizmu priemonės.

10. Kibirkštys dega nuo 1 000 °C iki 1 600 °C temperatūroje
Dėl degiųjų medžiagų ir metalo, iš kurių pagaminti fejerverkai, jie gali degti daug karščiau nei atvira liepsna, o netinkamai naudojami gali sukelti rimtus nudegimus.

11. Dėl fejerverkų atsirado žodžių junginys „damp squib“ (liet. drėgna skeveldra)
Skvibas - tai cilindro formos popierinis sprogmuo su sprogdikliu, kuris veikia kaip tam tikras fejerverkas. Jei jis sudrėksta, jis neįsiliepsnoja ir nesprogsta, todėl šis posakis vartojamas nusivylimui apibūdinti.

12. Atsisakyti švęsti „ugnies naktį“ kadaise buvo neteisėta
Iki 1959 m. Jungtinėje Karalystėje buvo draudžiama atsisakyti švęsti šią istorinę dieną. Vienintelė įstaiga, kuriai buvo taikoma išimtis, buvo Švento Petro mokykla Jorke, kurioje mokėsi Guy Fawkesas.

13. Romėniškų žvakių fejerverkai yra siaubingos kilmės
Kai Neronas buvo senovės Romos imperatorius, krikščionys buvo kaltinami dėl Didžiojo Romos gaisro priežasties ir nepakankamo reagavimo į jį. Už bausmę imperatorius liepė krikščionis pririšti prie aukštų kuolų viršūnių rūmų soduose ir aptepti įvairiomis degiomis medžiagomis, pavyzdžiui, aliejumi ir smala, o paskui padegti. Šiandien Romos žvakių fejerverkas yra daug mažiau siaubingas!

14. Jekaterinos ratas taip pat turi šiurpų vardą
Jekaterinos rato fejerverko pavadinimas taip pat kilęs iš smurto. Fejerverkas pavadintas šventosios Kotrynos Aleksandrietės, kuri buvo nuteista mirti „laužant ratu“, vardu - tai skausminga mirtis, kai kaltinamajam mediniu ratu su stipinais jėga sulaužomi kaulai. Kai šventoji Kotryna palietė ratą, jis subyrėjo į gabalus.

15. Disnėjus yra didžiausias fejerverkų vartotojas pasaulyje
Volto Disnėjaus kompanija kasmet išleidžia neįtikėtinai daug fejerverkams, kuriuos rengia daugybėje Disneilendo kurortų visame pasaulyje, išleidžia neįtikėtinai daug - 50 mln. JAV dolerių.

16. Fejerverkai japonų kalba vadinami „hanabi“
Kas reiškia „ugnies gėlė“. Turkiškai jie taip pat žinomi kaip „havai fişek“, o tai reiškia „oro spragėsiai“.

17. Fejerverkai ne visur legalūs
Airijoje, Argentinoje, Australijoje, Čilėje ir Kolumbijoje visiškai uždrausta juos pardavinėti plačiajai visuomenei. Žmonės, netinkamai naudojantys fejerverkus ir bandantys pasigaminti pavojingus naminius fejerverkus, paskatino sugriežtinti jų pardavimo apribojimus, kad žmonėms nekiltų pavojus nukentėti.

18. Fejerverkai ne visada buvo tokie spalvingi
Iš pradžių juos sudarė tik oranžinės spalvos kibirkštys ir liepsna. Į Europą atvežus fejerverkus italai pradėjo su jais eksperimentuoti, į juos pridėdami įvairių cheminių medžiagų, pavyzdžiui, bario, vario, stroncio ir natrio chloratų, išgaudavo įvairių spalvų efektus. Dabar fejerverkų galima įsigyti įvairiausių spalvų.

19. Ryški tamsiai mėlyna spalva yra sunkiausiai pasiekiama gaminant fejerverkus
Nepaisant daugelį metų trunkančių eksperimentų, pirotechnikams dar nepavyko atkurti šios spalvos.

20. Kovtapyroergasoifobija
Pavadinimas, kuriuo vadinama neracionali fejerverkų baimė.

21. Elvis kasmet rengdavo fejerverkų karą
Šiandien niekas neišsigąstų, tačiau Elvis mėgo fejerverkus ir kasmet rengdavo fejerverkų žaidimą „Karas“, kurio metu dvi komandos šaudydavo fejerverkus viena į kitą iš abiejų prerijos už Greislando pusių. Buvo žinoma, kad žaidėjai, norėdami apsisaugoti nuo sprogmenų, dėvėjo „skraidymo kostiumus, lenktynių šalmus, akinius ir skudurus“.

22. Fejerverkai Amerikoje debiutavo 1777 m. liepos 4 d.
Pensilvanijos laikraštyje „Pennsylvania Evening Post“ jie buvo aprašyti kaip „didingas fejerverkų šou (kuris prasidėjo ir baigėsi trylika raketų) Bendruomenių rūmuose, o miestas buvo gražiai apšviestas“. Nuo tada jie tapo nuolatine JAV Nepriklausomybės dienos dalimi.

23. Fejerverkai gali keisti spalvą ore
Žvaigždės, kurios sprogsta iš pagrindinio fejerverko efekto, gali būti padengtos keliais skirtingų metalų druskų sluoksniais, todėl perdegus vienam sluoksniui atsiranda nauja spalva.

24. Didžiausias pavienis fejerverkas svėrė beveik tris tonas
2020 m. vasario mėn. paleistas didžiausias kada nors sukurtas fejerverkas Kolorado žiemos karnavalo metu iššovė 482 kilometrų per valandą greičiu.

25. Fejerverkai naudojami ne tik Naujųjų metų išvakarėse
Be fejerverkų nakties, kinų Naujųjų metų ir Nepriklausomybės dienos, fejerverkais mėgaujamasi per Diwali ir Prancūzijoje švenčiant Bastilijos paėmimo dieną.

d-0160

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate šios kadencijos Vyriausybę?

klausimelis 06 18Alvydas iš Šakių:

Penkiasdešimt ant penkiasdešimt. Manau, kad tiesiog reikia leisti dirbti. Kalbant apie Navickienę, keista situacija, ką veikė tarnybos anksčiau, bet, tiesą pasakius, truputį gaila. Galėjo pabaigti kadenciją, kas čia beliko. Negerai, kad vis dar neturim švietimo ministro, kad žemės ūkio ministras pakeistas nebuvo. Bet yra ir gerų dalykų – labai aktyvus krašto apsaugos ministras. Ir pati ministrė pirmininkė – nematau žmogaus, kuris ją galėtų pakeisti. 

klausimelis 06 18 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Nu va čia tai politika! Nepasitikiu nė trupučio. Dvi atsistatydino, kodėl vis dar Šimonytė ten? Ji tiek visko prižadėjusi, nieko neišpildo, o ir šiaip, mano manymu, situacija prasta, skandalai labai negražiai atrodo. Anksčiau dar truputį normalesnės buvo Vyriausybės, bet kai konservatoriai... Nelabai net ir seku, ką jie ten daro, per radiją nebent nugirstu, kaip, pavyzdžiui, apie Navickienės atsistatydinimą. Blogai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.