Su savo duona visur rasi suolą

duonos sriuba
Edukacinės duonos šventės dalyvius restoranas „Kuchmistrai“ vaišino ypatinga zanavykiška duonos sriuba – duonzupe. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Ketvirtadienį Zanavykų muziejuje jau 17-tą kartą vyko tradicinė edukacinė duonos šventė „Su savo duona visur rasi suolą“, į kurią susirinko per 500 dalyvių iš Šakių, Jurbarko ir Kauno rajonų mokyklų. Jie mielai įsitraukė į savotišką žaidimą, kuriame galėjo praeiti visą kelią nuo grūdo iki duonos ant mūsų stalo, iš arčiau apžiūrėti senovinius įrankius ir naujausią techniką, kurią pristatė Lukšių žemės ūkio bendrovė.

Nuo seno mūsų protėviams duona buvo šventa, tad nenuostabu, kad pagarba jai išliko iki mūsų dienų. Puoselėdamas senąsias tradicijas, Zanavykų muziejus kasmet visus sukviečia į edukaciją, primenančią, koks ilgas procesas turi praeiti, kol ant mūsų stalo atsiranda iškepta duona. Gausiam pradinukų būriui duonos grūdo kelią pristatė Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“. Čia pat šventėje vaikai galėjo ir patys kulti rugius spragilais, valyti grūdus specialiu prietaisu – arpa, malti rankinėmis akmeninėmis girnomis, sijoti miltus, piestoje grūsti grucę. Be abejo, mažiesiems edukacijos dalyviams, ypač berniukams, labai knietėjo pačiupinėti naujausius Lukšių žemės ūkio bendrovės traktorius, pasukioti vairą, nuspausti garsinį signalą.

Į šventę atvyko ir koncertavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Liaudies instrumentų katedros vedėja kanklininkė Aistė Bružaitė, Lietuvos kariuomenės orkestro vyr. dirigentas ir vadovas birbynininkas Egidijus Ališauskas bei mažoji solistė Akvilė Ališauskaitė.

Po darbų į žaidimų ratelį pradinukus sukvietė Plokščių mokyklos-daugiafunkcio centro folkloro ansamblis „Vaiguva“, ypatinga zanavykiška duonzupe (duonos sriuba) visus susirinkusius vaišino restoranas „Kuchmistrai“. Tai yra vienas iš krašto kulinarinį paveldą pristatančių patiekalų. Šventės metu šalia Zanavykų muziejaus tarp augančių medžių buvo iškabinti mokinių piešiniai. Juos parodai „Duonos kelias“ pateikė net 20 klasių iš mūsų rajono mokyklų, kurios buvo apdovanotos saldžiais rėmėjų prizais.

Zanavykų muziejaus vadovė Rima Vasaitienė džiaugėsi šventės populiarumu ir dalyvių gausa – nė vienais metais nebuvo sulaukta tiek daug lankytojų. Vadinasi, per septyniolika metų susidomėjimas Duonos kelio edukacija nė kiek nesumažėjo, o vienija vis daugiau vaikų ir suaugusių.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Penktadienį vyko Prezidento inauguracija. Ko palinkėtumėte?

klausimelis 07 16Vladas iš Šakių:

Visų pirma – sveikatos. Laimės ir sėkmės darbuose, ilgų, laimingų vadovavimo ir gyvenimo metų. Nelabai ko daugiau ir reikia, nes ir taip labai geras valstybės vadovas. Mačiau daug prezidentų, šitas tikrai linksmas žmogus, malonus – tik geras jo puses matau. Puikiai su užsienio politika tvarkosi, diplomatiškas. Džiaugiuosi, kad jį išrinko, o pačią inauguraciją, be abejo, stebėjau. 

klausimelis 07 16 2

Algis iš Slavikų:

O ką jam gali palinkėti? Aš iš kaimo, pensininkas, man vis tiek. Tegul vadovauja ir viskas. Normalus, geras Prezidentas, nieko nepridursi. Kai perrinko jį, džiaugiausi – jei būtų kas nors kitas atėjęs, vis tiek kitaip nieko nebūtų padaręs. Inauguracijos renginys, manau, svarbus, nes juk pats Prezidentas valstybei svarbus, jis galva, vadovas.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.