Su savo duona visur rasi suolą

duonos sriuba
Edukacinės duonos šventės dalyvius restoranas „Kuchmistrai“ vaišino ypatinga zanavykiška duonos sriuba – duonzupe. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Ketvirtadienį Zanavykų muziejuje jau 17-tą kartą vyko tradicinė edukacinė duonos šventė „Su savo duona visur rasi suolą“, į kurią susirinko per 500 dalyvių iš Šakių, Jurbarko ir Kauno rajonų mokyklų. Jie mielai įsitraukė į savotišką žaidimą, kuriame galėjo praeiti visą kelią nuo grūdo iki duonos ant mūsų stalo, iš arčiau apžiūrėti senovinius įrankius ir naujausią techniką, kurią pristatė Lukšių žemės ūkio bendrovė.

Nuo seno mūsų protėviams duona buvo šventa, tad nenuostabu, kad pagarba jai išliko iki mūsų dienų. Puoselėdamas senąsias tradicijas, Zanavykų muziejus kasmet visus sukviečia į edukaciją, primenančią, koks ilgas procesas turi praeiti, kol ant mūsų stalo atsiranda iškepta duona. Gausiam pradinukų būriui duonos grūdo kelią pristatė Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“. Čia pat šventėje vaikai galėjo ir patys kulti rugius spragilais, valyti grūdus specialiu prietaisu – arpa, malti rankinėmis akmeninėmis girnomis, sijoti miltus, piestoje grūsti grucę. Be abejo, mažiesiems edukacijos dalyviams, ypač berniukams, labai knietėjo pačiupinėti naujausius Lukšių žemės ūkio bendrovės traktorius, pasukioti vairą, nuspausti garsinį signalą.

Į šventę atvyko ir koncertavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Liaudies instrumentų katedros vedėja kanklininkė Aistė Bružaitė, Lietuvos kariuomenės orkestro vyr. dirigentas ir vadovas birbynininkas Egidijus Ališauskas bei mažoji solistė Akvilė Ališauskaitė.

Po darbų į žaidimų ratelį pradinukus sukvietė Plokščių mokyklos-daugiafunkcio centro folkloro ansamblis „Vaiguva“, ypatinga zanavykiška duonzupe (duonos sriuba) visus susirinkusius vaišino restoranas „Kuchmistrai“. Tai yra vienas iš krašto kulinarinį paveldą pristatančių patiekalų. Šventės metu šalia Zanavykų muziejaus tarp augančių medžių buvo iškabinti mokinių piešiniai. Juos parodai „Duonos kelias“ pateikė net 20 klasių iš mūsų rajono mokyklų, kurios buvo apdovanotos saldžiais rėmėjų prizais.

Zanavykų muziejaus vadovė Rima Vasaitienė džiaugėsi šventės populiarumu ir dalyvių gausa – nė vienais metais nebuvo sulaukta tiek daug lankytojų. Vadinasi, per septyniolika metų susidomėjimas Duonos kelio edukacija nė kiek nesumažėjo, o vienija vis daugiau vaikų ir suaugusių.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

35-eri Nepriklausomybės metai: Ar jaučiate pažangą?

klausimelis 03 14Emilijus iš Gelgaudiškio:

Be abejo per 35-erius metus padaryta didelė pažanga daugelyje sričių. Mano vaikystėje nebuvo mobilių telefonų, interneto. Po truputį viskas keitėsi. Teko ragauti ir emigranto duonos Norvegijoje. Pastebėjau, kad šioje šalyje gyvena išsilavinę žmonės, skiriasi nuo mūsų ir žmonių intelektas. Ten tave laiko žmogum, ne taip, kaip kartais mūsų šalyje. Šiuo metu dirbu Lietuvoje. Čia ir šeima. Visgi manau, kad šiandien dar nėra visiškos žodžio laisvės. Žmonės yra suvaržyti ir viešai negali reikšti savo nuomonės. 

klausimelis 03 14 2

Gytis iš Liepalotų:

Gimiau nepriklausomoj Lietuvoj. Paskelbus nepriklausomybę, Lietuvai daug galimybių atsivėrė: keliauti, studijuoti užsienyje. Teko ir man padirbėti Norvegijoje, bet pajutau, kad noriu sugrįžti, nes čia draugai, šeima. Todėl ir norisi būti čia. Esu Tėvynės fanas. Galima perspektyvią ateitį susikurti ir Lietuvoje, o jauni žmonės išvyksta į užsienį, kad užsidirbtų pragyvenimui. Visgi Lietuvoje sunku gauti gerai apmokamą darbą, kad įsigytum būstą, galėtum gyventi atskirai nuo tėvų.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.