Dvi apklausos: nauda rajonui ar tik jos imitacija

Šakiuose – vienas visuomenės nuomonės tyrimas po kito. Gyventojai turi galimybę aktyviai išreikšti savo požiūrį į įvairias gyvenimo savivaldybėje problemas, prisidėti prie rajono plėtros vizijos. Realu, kad jų balsas bus išgirstas. D. Pavalkio nuotr.

Valdžia nusprendė pasitikrinti, ar jos nuomonė svarbiais rajonui klausimais sutampa su gyventojų. Šiuo tikslu inicijuotos net dvi apklausos: „Vilmorus“ dėl Šakių autobusų stoties bei „Lidl“ ir pačios savivaldybės atliekamas tyrimas rengiant strateginį plėtros planą. Suplaukus rezultatams, laukia antroji, esminė, dalis – paversti juos realiais sprendimais bei veiksmais. Anksčiau apklausus gyventojus demokratija tuo ir pasibaigdavo – rezultatai nuguldavo į stalčių.

„Vilmorus“ išvados jau paskelbtos

Nepriklausoma visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų institucija UAB „Vilmorus“ apklausą vykdė balandžio 9–13 dienomis. „Vilmorus“ darbuotojai lankėsi įvairiose Šakių, kitų miestų, miestelių ir kaimų vietose ir iš viso apklausė 259 respondentus.

Šiuo tyrimu siekta išsiaiškinti, kokia yra gyventojų nuomonė dėl dviejų objektų – Šakių autobusų stoties ir „Lidl“ parduotuvės. Savivaldybė skelbia, kad remiantis tyrimo rezultatais tikimasi efektyviau kurti projektus, skirtus pagerinti gyvenimo kokybę rajone, pritaikyti juos bendruomenės poreikiams.

Tyrimas jau baigtas, išvados paskelbtos. Paaiškėjo, kad daugiau nei du trečdaliai (68 proc.) apklaustųjų norėtų naujos autobusų stoties Šakiuose, nenori naujos stoties mažuma (22 proc.). Dauguma gyventojų naujoje stotyje norėtų patogios laukimo salės ir tualetų, kitos paslaugos – greito maisto užkandinė, vaistinė, pritaikymas neįgaliesiems, siuntų autobusais tarnyba, ilgesnis darbo laikas, paštomatai, parduotuvė – minėtos rečiau.
Kaip jau esame minėję, dėl „Lidl“ daugumos šakiečių nuomonė sutampa. Didžioji dauguma (83 proc.) apklaustųjų norėtų, kad V. Grybo ir V. Kudirkos gatvių sankryžoje būtų atidaryta „Lidl“ parduotuvė. Dauguma (68 proc.) norėtų, kad „Lidl“ parduotuvė būtų pačiame Šakių mieste, o ne už jo ribų.

Išsamiau su apklausos eiga ir išvadomis galima susipažinti savivaldybės internetinėje svetainėje.

Meras: siekėme išsklaidyti interpretacijas

Dėl „Lidl“ parduotuvės šakiečiai buvo kviečiami pasisakyti ir anksčiau. Tačiau apklausa, kurią savivaldybė vykdė socialiniame tinkle „Facebook“, sulaukė kritikos – suabejota, ar toks apklausos būdas gali objektyviai atspindėti gyventojų nuomonę. Būtent tai paskatino savivaldybę kreiptis į nepriklausomą visuomenės nuomonės tyrimo instituciją.

„Prekybos tinklas „Lidl” jau beveik dešimtmetį ieško sprendinių, kaip atidaryti parduotuvę Šakių rajone. Kadangi savivaldybė negalėjo pasiūlyti tinkamos vietos, „Lidl“ atstovai ieškojo jos savais keliais. Nusižiūrėję privačius sklypus V. Grybo ir V. Kudirkos gatvių sankryžoje, tarėsi su savininkais ir juos įsigijo. Bet tai netenkina keturių gretimų sklypų savininkų – jie nenori, kad parduotuvė iškiltų jų kaimynystėje“, – situacijos ištakas primena meras Raimondas Januševičius, pabrėždamas, kad jo pozicija – spręsti konfliktą remiantis daugumos nuomone.

Pirminė apklausa kritikuota pirmiausia dėl to, kad formuluojant klausimą nebuvo įvardyta tiksli būsimos parduotuvės lokacija. Tad nors šakiečiai už „Lidl“ atėjimą pasisakė didžiąja dauguma, priešingai nuomonei atstovaujantys gyventojai rankų nenuleido. Skųsdami apklausą jie kreipėsi į Seimo narį Giedrių Surplį.

„Atsižvelgdami į gyventojų lūkesčius užsakėme „Vilmorus“ paslaugą. Vėlgi didžioji dauguma – net 83 procentai – pritaria „Lidl“ statyboms dabar jau konkrečiai nurodytoje vietoje – V. Grybo ir V. Kudirkos gatvių sankryžoje. Tokios yra tyrimo išvados, ir nemanau, kad turėtume jomis abejoti“, – sako meras.

„Vilmorus“ paslauga buvo įsigyta viešųjų pirkimų būdu. Kaip informavo mero patarėja Vilma Sliesoraitytė, ji savivaldybei kainavo keturis tūkstančius eurų (be PVM).

„Taip veikia demokratija – sprendimai priimami vadovaujantis dauguma. Tiek man, tiek administracijai rūpėjo išgirsti žmonių lūkesčius ir pateikti juos opozicijai, nepalikti vietos interpretacijoms, kad kažkas čia vienas sugalvojo ir daro sau naudą. Dabar turime profesionalią, objektyvią apklausą, ir, manau, interpretacijų neliks“, – išlaidas pateisina R. Januševičius.

Viešosios nuomonės apklausa šioje kadencijoje buvo perkama pirmą kartą.

Naujovė – apklausiama ne „į stalčių“

Sutapo, kad beveik tuo pat metu rajone vykdoma ir antroji apklausa. Gyventojų nuomonės tyrimas, skirtas Šakių rajono savivaldybės 2025–2035 metų strateginio plėtros plano rengimui, startavęs balandį, bus baigtas gegužės 15 dieną.

Meras paaiškina, kad tai privaloma procedūra. Tyrimas vykdomas kiekvieną kartą, kai savivaldybė rengia naują strateginį plėtros planą. Jo tikslas – išgirsti gyventojų nuomonę apie gyvenimo savivaldybėje problemas ir galimybes, teikiamas administracines ir viešąsias paslaugas, numatyti savivaldybės plėtros gaires.

„Tik anksčiau tas planas daugiau būdavo dokumentas, atguldavęs į stalčius, o dabar joks projektas, kurio nėra strateginiame plėtros plane, negali būti vykdomas“, – pabrėžia Šakių rajono savivaldybės administracijos Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė.

Šį strateginio plėtros plano rengimo etapą ne pirmus metus koordinuojanti vyriausioji specialistė Ingrida Maksvytienė ankstesnį „atgulimą į stalčių“ aiškina paprastai: poreikiai kaskart būdavo didesni už galimybes, finansai pirmiausia keliaudavo prioritetiniams darbams.

„Susumavus apklausų rezultatus išsifiltruodavo vis tos pačios pagrindinės problemos – vandentvarkos, kelių, apšvietimo... Pati anksčiau važinėdavau po seniūnijas, bendruomenes, bendraudavau su žmonėmis ir kaskart girdėdavau tą patį. Jei opi problema nėra išsprendžiama vienu laikotarpiu, natūralu, kad ji atsikelia į kitą, dar kitą. Tarkim, nors praėjusį periodą per ministerijas buvo vykdomos tęstinės europinio finansavimo priemonės, vandentvarkai tų lėšų nepakako – poreikis buvo kur kas didesnis“, – aiškina specialistė.

Prieš metus įsigaliojus Strateginio valdymo įstatymui bei patvirtinus strateginio valdymo metodiką, jo kontrolė perėjo Vidaus reikalų ministerijos žinion. Savivaldybėms nurodyta rengiant naujus strateginius plėtros planus griežtai laikytis patvirtintos struktūros ir reikalavimų.

„Apklausos metu išsiryškins pagrindinės problemos, kurios privalės atgulti į viziją, o tada bus formuluojami konkretūs jų sprendimo uždaviniai“, – kokia seka gyventojų balsas nukeliaus į strateginės plėtros plano paragrafus, vardija I. Maksvytienė.

Žmonėms rūpi, bet reikia paraginti

Kaip rodo tarpiniai šios apklausos rezultatai, gyventojai rengiamam strateginiam plėtros planui nėra abejingi. Balandžio 30 dieną, t. y. beveik per dvi savaites, anketas jau buvo užpildę 259 respondentai. Tiesa, anot I. Maksvytienės, aktyvumas neatsiranda savaime – žmones reikia paskatinti pareikšti savo nuomonę. Prisidėti prie informacijos sklaidos prašoma savivaldybės padalinių vadovų, įvairių gausiai gyventojų lankomų įstaigų – kultūros, sveikatos, švietimo. Taip pat prašoma paraginti gimines, pažįstamus, savo bendruomenės narius.

Apklausos anketa yra skelbiama Savivaldybės internetinėje svetainėje. Beje, elektroniniu būdu ji vykdoma pirmą kartą.

„Ankstesnis strateginis plėtros planas buvo rengiamas prieš septynerius metus. Per tą laiką situacija žymiai pasikeitė, dauguma apklausų dabar yra vykdomos elektroniniu būdu. Anksčiau atspausdintas anketas veždavomės į bendruomenes, apsiklausdavome žmones, padėdavome pildyti.

To nebeliko – tobulėjame“, – džiaugiasi I. Maksvytienė, neabejojanti, kad internetas netaps kliūtimi apklausos dalyviams. Dauguma rajono gyventojų, net ir vyresnio amžiaus, yra kasdieniai šiuolaikinių technologijų vartotojai.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.