Ar šakiečiai senjorai pamiršti ir nereikalingi?

senjoraiAsta GVILDIENĖ
 
Kol esame jauni, manome, kad viską žinome, viską galime. Tačiau tik metams bėgant suvokiame, kad išmintis ateina sulaukus garbaus amžiaus. Ar tikrai tuomet jos jau niekam nebereikia? Ar senas žmogus šiuolaikinėje visuomenėje yra  pamirštas ir nereikalingas? Ar turi kuo užsiimti ir kur nueiti šakiečiai senjorai?
 
Nuotr. Senjorai sporto klube „Audra“ turi galimybę du kartus per savaitę pasportuoti nemokamai.
 
Senų žmonių kasmet daugėja
 
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje gyveno daugiau nei pusė milijono 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonių. Ypač padaugėjo 80 metų ir vyresnio amžiaus asmenų. Tai rodo spartų visuomenės senėjimą. Kokių skaičių galima tikėtis Lietuvoje – sunku prognozuoti, tačiau specialistai tvirtina,kad jie tikrai didės. Jaunimas išvyksta ieškoti laimės svetur, o seni žmonės lieka. Senelių globos namai dygsta kaip ant mielių. Šiuo metu  šių institucijų skaičius šalyje  jau peržengė šimtą. Daugelis senjorų gyvena be antrosios pusės. Kiek iš jų neturi artimųjų, nesulaukia pagalbos iš draugų, pažįstamų ar kaimynų, statistikos nėra. Tačiau neabejojama, kad mūsų šalyje yra daug vienišų senų žmonių, kurių nuolatiniai palydovai – nepritekliai, ligos ir vienatvė. Senas žmogus neturėtų būti pamirštas ir mūsų rajone.

Gali pasportuoti nemokamai

Nuo rugsėjo mėnesio sporto klubas „Audra“ organizuoja nemokamas treniruotes senjorams. Pasak klubo vadovo Kęstučio Smirnovo, visi renginiai ir užsiėmimai rajone orientuoti į vaikus ir jaunimą, o senjorai kaip ir lieka pamiršti. „Visi turime ir mylime savo tėvus ir senelius, kurie nori išeiti iš namų, pabendrauti, pasportuoti, - teigė K.Smirnovas. – Todėl ir kilo mintis juos pakviesti pajudėti į sporto klubą.“ Kol kas tai vienintelė organizacija, siūlanti nemokamas paslaugas senjorams. Ši idėja čia pritraukė beveik 40 šakiečių senjorų ir žmonių su negalia, kurie vienu metu vos sutilpo į treniruoklių patalpas. Pirmosios atėjo moterys. Jos, matyt, drąsesnės. O po to ir savo vyrus atsivedė. Užsiėmimai senjorams vyksta kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį nuo 11 iki 13 valandos. „Neturėtume pamiršti senų žmonių. Jie taip pat nori pabūti kartu, pajudėti, pasimankštinti, o jei dar po treniruotės gerai jaučiasi ir su nuotaika išeina – vadinasi mūsų tikslas pasiektas“, - tvirtino sporto klubo vadovas. Jis patikino, kad ši programa šiais metais nesibaigs. Ji bus tęsiama ir toliau. Be to, K.Smirnovas prasitarė, kad senjorams nuo rudens planuoja pasiūlyti ir kitų užsiėmimų. Mat sporto klubas „Audra“ yra parašęs projektą, kuris jau pateiktas Sveikatos apsaugos ministerijai, tik dar nėra gautas atsakymas, ar bus skiriamas finansavimas jo įgyvendinimui. Kol kas tegul tai lieka staigmena senjorams ir žmonėms su negalia.  

Norėtų pigiau pasipliuškenti

Pakalbinę sporto klube „Audra“ besimankštinančius senjorus, sužinojome, kad jie labai vertina vandens procedūras, tačiau Šakių rajono savivaldybės jaunimo kūrybos ir sporto klubo baseine, deja, jiems netaikomos jokios nuolaidos. Dėl mažų senatvės pensijų ne kiekvienas gali sau leisti pasipliuškenti baseino vandenyse ir pasilepinti pirtyse. Vienkartinis apsilankymas baseine su pirčių kompleksu ir sūkurine vonia kainuoja 17 litų, o mėnesinis mokestis – 58 litai. Senjorai teigė, kad jei jiems būtų taikoma nors 30 proc. nuolaida, tai iki pietų, kai baseinas praktiškai būna tuščias, nes visi dar darbuose ir moksluose, jie mielai čia ateitų. Rajono savivaldybės meras Juozas Bertašius, išgirdęs senjorų pageidavimus, užtikrino, kad,  jei jie kreiptųsi ir išreikštų savo norus, artimiausiame tarybos posėdyje (t.y. gegužės 30 dieną) tarifai būtų peržiūrėti ir pakeisti senjorų naudai. Jis pritarė, kad seniems rajono žmonėms turi būti skiriamas ne mažesnis dėmesys nei vaikams ar jaunimui.

Siūlo jogos užsiėmimus

Šių metų pradžioje Šakiuose įsikūrusi pirmoji ir kol kas  vienintelė „Savęs pažinimo studija“ kiekvieną ketvirtadienį nuo 16 valandos į jogos, juoko jogos ir meditacijų užsiėmimus kviečia rajono senjorus. Savo veiklos plačiai neviešinančios studijos įkūrėjos - Daiva Piečaitytė, Jūratė Arštikaitienė ir Aušra Štrimaitienė tvirtino, kad geriausia reklama - iš lūpų į lūpas. Žmonės patys vieni kitus pritraukia – jei patinka, į kitą užsiėmimą ir draugą atsiveda. Abonentinis mėnesio mokestis – 30 litų. Tačiau, pasak D.Piečaitytės, jei ateitų žmogus ir sakytų, kad labai nori pas mus lankytis, bet visai neturi pinigų, o kalba nuoširdžiai ir nemeluoja, be abejo, leistų jam užsiėmimuose dalyvauti  ir veltui. Šiuo metu į juos susirenka iki dešimties moterų. Matyt, vyrai senjorai dar neišdrįsta, nors irgi yra labai laukiami.

Mielai pigiau papietautų

Kavinėje – picerijoje „Kiba“ nuo gruodžio pradžios senjorams jau antrą kartą buvo siūloma kiekvieną sekmadienį nemokamai išgerti puodelį kavos ar arbatos. Tačiau ši graži akcija „Iki pasimatymo prie kavos puodelio“ baigėsi dar sausio 6 dieną. Šiuo pasiūlymu kas sekmadienį pasinaudodavo  po keturis – penkis šakiečius. UAB „Gulbelė“ direktorius Arūnas Tarnauskas teigė nežinąs, ar ši akcija ateityje bus atnaujinta. Po to, kai rašėme apie labdaringą maitinimą Kudirkos Naumiesčio Šv.Kryžiaus Atradimo parapijos valgykloje, kur senjorų pietums taikoma 30 proc. nuolaida, sulaukėme nemažai pensinio amžiaus šakiečių skambučių. Jiems buvo sunku patikėti, kad virtų bulvių cepelinų porcijos savikaina tik 2 litai 20 centų. Ne vienas tvirtino, kad už tokią sumą mielai kasdien atvyktų papietauti. Deja, Šakiuose kol kas senjorams tokių pigių pietų pasiūlyti  niekas negali. Tikėkimės, kad ateityje ir mūsų mieste atsiras organizacijų, norinčių palengvinti sunkią senatvės naštą ir pamaitinti nepritekliuose gyvenančius senjorus.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.