Visas baimes gali išsklaidyti tyrimas

henrieta kazemekaityte-macijauskiene
Šakių ligoninės Ginekologijos sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė-Macijauskienė informavo, kad Šakių ligoninėje jau galima atlikti ir neinvazinį prenatalinį tyrimą VERACITY, kuris didžiausiu įmanomu tikslumu nustato vaisiaus genetines ligas, dėl kurių ypač nerimauja būsimos mamos. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Posakis, kad savame krašte pranašu nebūsi, gajus ir pas mus. Ne paslaptis, kad daugelis rajono gyventojų renkasi medicinos paslaugas didmiesčiuose, dažniausiai vyksta į Kauno klinikas – esą ten suteikiamos kokybiškesnės paslaugos, atliekami tikslesni tyrimai. Tačiau tai tik mitas.

Šakių ligoninės Ginekologijos sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė-Macijauskienė, bandydama išsklaidyti šakiečių abejones, patikino, kad beveik visus tyrimus moterys šiandien gali pasidaryti ir Šakių ligoninėje, kuri turi moderniausią įrangą. Todėl čia atvyksta daug pacienčių ne tik iš kitų rajonų ir didmiesčių, bet tikrinasi ir grįžusios iš užsienio. Tai liudija ir nuoširdžios moterų padėkos, paliktos Ginekologijos sektoriaus laukiamajame.

Juk norint būti sveikoms ar siekiant užkirsti kelią rimtesniems susirgimams, tereikia atvykti pasikonsultuoti su gydytoja ir pasidaryti reikiamus tyrimus.

Šį vasarį Šakių ligoninėje pradėjo veikti šiuolaikiškas 64 pjūvių kompiuterinis tomografas, gerokai padidinantis diagnostikos galimybes. Gydytojos teigimu, balandžio mėnesį tyrimų sąrašas turėtų pasipildyti. Prie kompiuterinio tomografo ketinama įdiegti dar vieną iš pažangiausių naujovių – kompiuterizuotą švirkštą, reikalingą tyrimams su kontrastine medžiaga atlikti. Jie leidžia pamatyti ypač tikslų ir detalų vidaus organų struktūros vaizdą, diagnozuojant ir tikslinant onkologines ligas ir vertinant jų išplitimą (metastazes), skiriant operacinį bei kombinuotą gydymą.

Kaip informavo H. Kažemėkaitytė-Macijauskienė, Šakių ligoninėje jau galima atlikti ir neinvazinį prenatalinį tyrimą VERACITY. Šio tyrimo metu tikslingai tiriama motinos kraujyje cirkuliuojanti vaisiaus genetinė medžiaga (DNR), kuri per placentą patenka į motinos kraujotaką, todėl užtikrinamas didžiausias įmanomas tikslumas (99 proc.) nustatant dažniausiai pasitaikančias vaisiaus genetines ligas: Dauno sindromo, Edvardso sindromo, Patau sindromo, lytinių chromosomų skaičiaus pakitimų ir kt., dėl kurių ypač nerimauja kiekviena būsima mama.

Pasak akušerės ginekologės, VERACITY tyrimas yra atsakymas, galintis išsklaidyti visas baimes, juo labiau, kad jo atlikimas yra saugus kūdikiui, nes tyrimui reikalingas tik motinos kraujo mėginys ir, skirtingai nuo invazinių metodų, nedidina persileidimo rizikos. Be to, jo atlikimui yra netaikomi amžiaus apribojimai – šį tyrimą, jei tik pageidauja, nuo 10 iki 16 nėštumo savaitės gali atlikti visos nėščiosios. Be abejo, pirmiausiai būtina ginekologo apžiūra ir konsultacija, o tada paimamas motinos kraujas, kuris ištiriamas genetikos laboratorijoje. Atsakymas gaunamas po 7–10 darbo dienų ir, jeigu randama patologija, suteikiama genetiko konsultacija, kuri jau įskaičiuota į tyrimo kainą ir papildomai mokėti nereikia.

„Nors vaisiaus genetinių sutrikimų rizika didėja su būsimos motinos amžiumi, tačiau genetinės ligos gali atsirasti bet kurio nėštumo metu. VERACITY tyrimas yra mokamas, Valstybinė ligonių kasa jo nekompensuoja. Išimtis taikoma tik į rizikos grupę patenkančioms, t. y. vyresnėms nei 35-erių metų, jau pagimdžiusioms tokio tipo ligomis sergantį vaiką nėščiosioms, kurios šiuos tyrimus gali nemokamai pasidaryti Perinatologijos centre“, – informavo gydytoja H. Kažemėkaitytė-Macijauskienė.

Reikia priminti, kad Šakių ligoninėje taip pat atliekami ir kiti mokami tyrimai – onkocitologinis, lytiškai plintančių ligų, žmogaus papilomos viruso infekcijos, taip pat atliekamos kolposkopijos (apžiūra specialiu optiniu prietaisu) ir biopsijos (intervencinis tyrimo metodas, kai biologinių ląstelių ar audinių gabalėlis paimamas ištyrimui iš vietų, kur esama pakitimų) paslaugos. Visgi reikia nepamiršti, kad meilė sau, dėmesys savo sveikatai nekainuoja ir profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją turėtų būti savaime suprantamas kiekvienos moters prioritetas.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar lengva jaunimui susirasti darbą vasarai?

klausimelis 05 24Zita iš Šakių:

Nežinau, mano anūkas tai susiranda. Sąlygos nėra paprastos, bet, manau, viskas priklauso nuo žmogaus ir noro. Darbo jaunimui tikrai reikia, nebūtinai visą vasarą, bet nors kiek. Mano vaikai visą laiką dirbo vasaromis, tiesa, anuomet dar kolūkiuose. Kaip bebūtų, darbas tiesiog yra vertybė, charakterio ugdymo priemonė, o ir sveikatai į naudą išeina. 

klausimelis 05 24 2

Antanas iš Lukšių:

Manau, kad išrankiems studentams ir moksleiviams darbą rasti sudėtingiau. Tie, kurie paprasti, nesibaido jokio darbo, manau, kad gali susirasti – ūkininkų daug yra, kurie mielai priima. Darbas žmonėms niekada nepakenkė, padirbėti visai neblogai, bet studentai ir moksleiviai gali turėti ir kitų užsiėmimų, kurie yra taip pat reikalingi. Yra tokių, kurie gilina žinias, jiems mokslo metų nepakanka. Tai irgi savotiškai darbas. Yra darbas už pinigus, yra intelektualus.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.