
Nors reabilitologas Artūras Daukantas Šakiuose dirba ne taip ir seniai, bet sako iškart pastebėjęs žmonių paprastumą ir norą su gydytoju pasikalbėti apie savo problemą, mat paties paciento įsitraukimas ypač svarbus. (G. Bernotienės nuotr.)
Šakių ligoninėje reabilitologas Artūras Daukantas dirba bemaž du mėnesius ir sako iškart pajutęs, kad Šakių krašto žmonės skiriasi nuo kitų. Jis net juokauja, kad iš darbo Šakiuose grįžta visai su kitokia emocija ir ne toks pavargęs, kaip iš kitur, bei džiaugiasi, kad artimiausiu metu čia dirbs ne vieną, o tris dienas. Tad apie tai, kokie pacientai užsuka į jo kabinetą ir ko jie gali tikėtis, ir kalbamės su naujuoju gydytoju.
Pasak iš Kauno važinėjančio A. Daukanto, jis savo žiniomis su pacientais jau dalijasi beveik 10 metų, yra dirbęs įvairiose sanatorijose bei įstaigose Kaune, Vilniuje ir kitur, o sulaukęs naujojo Šakių ligoninės vadovo Igno Sadausko kvietimo, ilgai nedvejodamas nusprendė prisijungti prie komandos Šakiuose. Džiugina jį ir sukomplektuota komanda, turima įranga.
„Net palyginus su kai kuriomis ambulatorinėmis įstaigomis didesniuose miestuose, mūsų trečias aukštas atrodo labai gerai. Įrangos pakankamai, kineziterapeutai ir masažuotojai žino, ką daro. <...> Juk reabilitologas nedirba vienas, komanda net padaro daugiau. Realiai efektas priklauso nuo to, kaip dirba šie specialistai“, – gerų žodžių komandai ir skyriui negaili A. Daukantas ir svarsto, kad tobulėti bei pasitempti visada yra kur.
Nors šiuo metu reabilitologas Šakiuose dirba tik pirmadieniais, bet su įstaigos vadovu jau aptarta, kad A. Daukantas čia galėtų atvykti tris kartus per savaitę.
„Tai ir ligoninei geriau, ir ambulatorinių žmonių galėtume turėti daugiau, ir reabilitaciją galėtų gauti greičiau. Tikslas – kad trumpėtų eilė ir ateitų daugiau žmonių. Negali žmogus konsultacijos laukti pusę metų. Būna, ateina pralaukęs ir kelis mėnesius, jau sako, kad gal tos nugaros nelabai ir skauda. Taip neturėtų būti“, – sako reabilitologas ir juokauja, kad būtent reabilitologas yra vienas blogiausių daktarų, nes kai jis pradeda skirti konsultacijas, visiems atsiranda daug darbo.
Ir nors Šakiuose jis dar neseniai, bet sako jau pirmą dieną pastebėjęs, kad čia žmonės visai kitokie nei didmiesčiuose.
„Labai pasijautė Šakių žmonės. Jie labai skiriasi nuo Kauno ir Vilniaus žmonių. Paprastumu. Tai žymiai malonesni žmonės, kurie ateina pas gydytoją į kabinetą pasiklausti patarimo, pasikalbėti dėl savo problemos ir pabandyti ją išspręsti, jie kalbasi. Po pirmos dienos galvoju – gal euforija, pirma diena, bet antrą, trečią kartą... Tikrai skiriasi žmonės. Tarkim, Vilniuje paslaugos nori čia ir dabar, ateina ir sako – padarykit man ką nors, kad neskaudėtų, man rytoj skrydis. Taip neveikia“, – mintimis dalijasi A. Daukantas ir priduria, kad jį Šakiuose nustebino ir tai, kad vyresni žmonės yra sveikesni – ateina net aštuoniasdešimtmečiai ir vyresni su pagal amžių gana paprastomis problemomis, galbūt įtakos tam turi ne toks sėslus kaip mieste gyvenimo būdas, žmonės daugiau juda, dirba kiemuose ar daržuose. Ypač didmiesčiuose, pastebi pašnekovas, žmonės turi daugiau lėtinių problemų.
Reabilitologas pastebi, kad dažniausiai į jo kabinetą pacientai ateina jau norėdami pašalinti pasekmes, tai yra skausmą, kontraktūrą, o pirmiausiai reikėtų ieškoti priežasčių, kas konkrečiai vienus ar kitus negalavimus sukėlė. Be to, aiškina A. Daukantas, norint pasiekti rezultatą ypač svarbus ir pačio paciento indėlis.
„Dažniausiai skausmas neatsiranda čia ir dabar, tai ir nepanaikinsi čia ir dabar, nes reikia daryti mankštas, masažuoti, sumažinti skausmą. <...> Net reklamos, pavyzdžiui, sporto klubo kaip sukasi? Ką sako? Jei nusipirksi abonementą, turėsi sportišką ir sveiką kūną. Ne. Sportišką ir sveiką kūną turėsi, jei metus laiko klube dirbsi. Kartais ir sanatorijose tikimės, kad per savaitgalį bus išspręstos sveikatos problemos. Na ne, taip neveikia“, – mintimis dalijasi gydytojas.
Jis pastebi ir tai, kad jaunėja pacientų amžius ir spėja, kad tam įtakos turi gyvenimo būdas.
„Visi įpratę, kad viskas greitai, čia ir dabar, greitas tempas, reikia viską suspėti, daug važiuoti, daug padaryti“, – apie veiksnius, atsiliepiančius sveikatai, kalba A. Daukantas.
Tad pirmiausiai turime mylėti save, skirti laiko savo sveikatai, o susidūrus su problemomis nedelsti ir drąsiai praverti medikų kabinetų duris.