Praktika parodė, jog DOTS kabinetas nepasiteisino

Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro, kuriame ir buvo įsteigtas DOTS kabinetas, vadovė Ligita Armonavičienė mano, kad nėra logikos iš kaimiškų rajono vietovių važinėti į Šakius, kad čia išgertų piliulę, todėl žmonės paslaugų ieško arčiau namų. „Draugo“ archyvo nuotr.

Šakių rajono savivaldybė pagal susirgimų tuberkulioze skaičių akivaizdžiai pirmavo šalyje maždaug dešimtmetį. Buvome paskutinė savivaldybė šalyje 2020 m. pradžioje įsteigusi tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų (DOTS) kabinetą, kuris, buvo tikima, padės sumažinti sergamumą. Tačiau, kaip paaiškėjo, čia paslauga buvo suteikta tik 13 rajono gyventojų, sergančių tuberkulioze, o per pastarąjį maždaug pusantrų metų laikotarpį į DOTS kabinetą neatėjo nė vienas žmogus.

Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro, kuriame ir buvo įsteigtas DOTS kabinetas, vadovė Ligita Armonavičienė patvirtino, kad šiemet čia dėl paslaugų nesikreipė niekas. Pernai DOTS kabinete dirbusi bendrosios praktikos slaugytoja Milda Mitrikevičienė mus informavo, kad daugiausiai sergančių tuberkulioze – septyni žmonės – paslaugas DOTS kabinete gavo 2020m. Trys iš jų tęsė gydymą 2021 m., o 2022 m. pradžioje lankėsi dar trys, tačiau nuo lapkričio mėnesio iki šiol čia neatėjo nė vienas žmogus.

Pasak L. Armonavičienės, DOTS kabinete patogu lankytis tik šakiečiams ir arčiau miesto gyvenantiems žmonėms, nes finansiškai sudėtinga kasdien važinėti į Šakius, tad po gydymo sugrįžę į savo gydymo įstaigas jie ten ir yra kuruojami.

„Įsivaizduokite, žmogus gyvena Kiduliuose ir jam kasdien reikia atvykti į Šakius, kad išgertų DOTS kabinete piliulę. Logikos jokios“, – įsitikinusi vadovė, kurios nuomone, DOTS kabinetas tikrai nepasiteisino.

Kol buvo įgyvendinamas projektas, sergantys tuberkulioze gaudavo numatytą pinigų sumą važinėjimo į Šakių DOTS kabinetą kaštams padengti ir maistpinigius, tačiau pasibaigus projektui paaiškėjo, kad žmonės iš kitų seniūnijų paslaugų ieško arčiau namų, projekto nuspręsta nepratęsti. Gydymo procesas vyksta tol, kol vaistai sunaikina visas tuberkuliozės bakterijas, tad vieniems prireikia šešių mėnesių, o kitiems – metų ar net pusantrų.

Nuomonės apie DOTS kabinetą paklausta savivaldybės gydytoja Edita Zubrickienė svarstė, kad yra du variantai, kodėl žmonės į Šakiuose esantį kabinetą neužsuka. Šį projektą įgyvendino ir kitos medicinos įstaigos, todėl žmonės medikamentus gali pasiimti ir iš jų. Arba kitas variantas – rajono gyventojų pageidavimu vaistus gali išduoti ir šeimos gydytojas.

E. Zubrickienė pabrėžė ir tai, kad ligos kontrolė gali būti vykdoma ir per nuotolį, nes visi turi mobiliuosius telefonus – prisijungia, išgeria tabletę ir viskas.

Klaidinga manyti, kad ši liga puola tik asocialius asmenis – tuberkulioze suserga ir jauni, darbingo amžiaus žmonės, kurie nežino, kada sustoti dirbti, kurie gali nusipirkti geriausio maisto, bet valgo šlamštą arba apskritai neturi laiko pavalgyti. Kartais tuberkuliozės simptomai gali būti ir labai nežymūs – sausas kosulys, bendras silpnumas, nuovargis. Todėl žmonės dažniausiai jų nesureikšmina ir kartais liga randama visai netyčia. Vienas tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti net iki 15 žmonių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėja Brigita Mikalauskienė teigė, kad susirgimų tuberkulioze per paskutinius metus sumažėjo tiek mūsų rajone, tiek ir visoje Marijampolės apskrityje. 2023m. Šakių rajono savivaldybėje buvo užregistruoti septyni atviros plaučių tuberkuliozės atvejai, t. y. dvigubai mažiau nei 2022m., kai buvo fiksuota 14 susirgimų. Marijampolės apskrityje pernai buvo užregistruoti 27 atvejai, o 2022 m. – 44.

Siekiant išsiaiškinti vaikų sergamumą tuberkulioze, teisės aktų nustatyta tvarka profilaktiškai tikrinami šešerių–septynerių metų ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, paimant tuberkulino mėginius. NVSC duomenimis, 2022 m. mūsų rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose patikrinti 173 vaikai, t. y. 65 proc. visų vaikų, o 2023 m. – 171 vaikas, t. y. 67,6 proc. visų vaikų. Pasak B. Mikalauskienės, vaikų susirgimų tuberkulioze Marijampolės apskrities teritorijose nebuvo nuo 2021-ųjų.

Nemokamai dėl tuberkuliozės tikrinami ir suaugusieji, bet ne visi. Rekomenduojama atlikti tokį tyrimą tiems, kurių artimas žmogus susirgo tuberkulioze arba kurie nebuvo skiepyti nuo šios ligos. Taip pat – sergantiesiems cukriniu diabetu ar kitomis lėtinėmis bei onkologinėmis ligomis. Kas nesigydo, išgyventi tikimybė maža. Nuo negydomos tuberkuliozės formos gali mirti kas antras pacientas.

Užsikrėsti tuberkulioze gali kiekvienas, tiesiog su oru įkvėpęs bakterijų ar jas suvalgęs nuo neplautų rankų, kai pačiupinėjame kad ir durų rankeną. Todėl Šakių visuomenės sveikatos biuro, kuris rūpinasi ir šios ligos prevencija, vadovas Viktoras Lebedžinskas priminė seną tiesą, kad labai svarbu nepamiršti paprasčiausios higienos. Pasak jo, kovido laikotarpiu, kai visi pradėjo nešioti kaukes, plautis rankas ir taisyklingai užsidengti burną kosint ir čiaudint, gripas vienu metu buvo prapuolęs, o dabar, kai žmonės atsipalaidavo ir pradėjo nesisaugoti, ir vėl lenda.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.