Bulvių skutimo cechą įkūręs ūkininkas turi planų jį plėsti

jucaitis2
Nors bulvių skutimo ceche automatizuota įranga, tačiau reikia ir darbo rankų. Daugiausiai dirba moterys, kurių pagrindinis darbas – pašalinti iš bulvių akutes. (L. Poškevičiūtės nuotr.)


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kol bulvių augintojai dėl itin šiltų orų dar neskuba doroti derliaus, apie iššūkius bei norimus pokyčius kalbiname bulvių skutimo cechą Sintautuose įkūrusį ūkininką Vytautą Jucaitį. Jau dešimtmetį sintautiškis pardavinėja savo užaugintas bulves, jau paruoštas maisto gamybai.
 
Žvelgiant statistiškai, šalyje mažėja bulvių plotai. Jei prieš penkerius metus bulvės buvo auginamos 12 387 ha plote, tai pernai bulvėmis užsodinta tik 9 620 ha, šiemet – 9 842 ha.

Tiesa, mūsų rajone bulvės – antroji lietuvių duona – nesitraukia iš laukų. Šiemet Šakių rajono savivaldybės ūkiuose buvo užsodinta 1 147 ha, o pernai 1 168 ha. Palyginimui – prieš penkerius metus buvo deklaruota tik 935 ha bulvių laukų, daugiausiai 2022 m. – 1 233 ha.

Sintautiškis ūkininkas V. Jucaitis bulvėmis šiemet užsodino apie 30 ha (iš viso dirbamos žemės plotai užima apie 200 ha). Pasak pašnekovo, bulvių skutimo cechas ūkyje buvo įrengtas 2014 m., o bulvininkystės patirtį perėmė iš tėvų. Pasak pašnekovo, cechą įsirengė be jokių Europos Sąjungos ir valstybės paramų.

„Tik iš savo lėšų. Šiemet dukra teikė paraišką gauti paramą jaunojo ūkininko įsikūrimui, surinkom 55 atrankos balus, tačiau nepraėjom, nes pirmumo balus gavo ūkininkai kitose šalies vietose su nenašiom žemėm. Nors ministerija tvirtina, kad remia mažus ir smulkius ūkius, tačiau anaiptol, paramos, deja, neduoda, – įsitikinęs pašnekovas. – Tuomet kaip tam jaunam žmogui įsikurti tame kaime?“

Taigi beveik prieš dvidešimtmetį V. Jucaitis buvusiose senose kolūkio dirbtuvėse pradėjo įrenginėti bulvių skutimo cechą, sako, kad po truputį lipdė, atsivežė iš Danijos bulvių skutimo įrangą.

„Tiesiog auginom bulves, o norėjosi ne vien jas užauginti ir parduoti. Į šį verslą atėjom ir pradėjom skusti nuo visai mažo kiekio. Su nedidele bulvių skutimo mašina. Po truputį augom, plėtėmės“, – sako ūkininkas ir priduria, kad šiandien šalyje yra ir nemenka šio verslo konkurencija.

Ūkyje darbai automatizuoti, tačiau žmogaus rankų prireikia – šiuo metu bulvių skutimo ceche dirba 10 darbuotojų, daugiausiai moterys. Pašnekovas neslepia, šiųmetės sąlygos bulvėms buvo sudėtingos. Daugiausiai ūkininkas augina `Laura`veislės bulves, ypač tinkančias perdirbimui, skrudinimui.

V. Jucaitis bulves užaugina pats, jas iš laukų veža į cechą, dalį sandėliuoja, dalis bulvių iškart plaunamos, skutamos, fasuojamos. Iš ūkio jau nuskustas bulves parduoda perdirbimui – bulvių kubelių gaminimui, virimui bei kitų bulvinių patiekalų gamybai. Per dieną ūkyje apdorojama ir maisto gamybai paruošiama apie 3–3,5 t bulvių.

Pasak pašnekovo, darbas ceche praktiškai nenutrūksta ištisus metus, anksčiau, kai buvo didelis skustų bulvių poreikis, žmonės dirbdavo net dviem pamainomis.

Ūkininkas pasakojo, kad nori bulvių skutimo cechą plėsti – įsigyti šaldymo, vėsinimo, sandėliavimo įrangą, kad būtų galima ištisus metus rinkai tiekti kokybišką produkciją. Be abejo, įsigyti ir modernesnę bulvių skutimo liniją.

„Kai šiemet tokie karščiai, kaip tas bulves laikyti be šaldytuvo? Kol kas neturim ir bulvių laistymo įrangos, nuo laistymo labai priklauso ir derliaus kokybė. Manau, šiandien be europinių paramų jau neišsiversi“, – svarsto V. Jucaitis ir sako, kad ūkyje daug sunaudojama tiek elektros, tiek vandens.

V. Jucaitis turi ambicijų ateityje visą ūkyje užaugintą bulvių derlių perdirbti vietoje.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.