baneris leidinys

inkilai cekauskas
Prie Valstybinių miškų urėdijos organizuotos inkilų kėlimo šventės prisidėjo ir rajono miškininkai bei „Varpo“ mokyklos mokiniai. Sutkų girininkijos specialistas Gintas Čekauskas rodė, kaip tinkamai pagaminti ir iškelti inkilą. Akcijos metu Sutkų girininkijoje miško sparnuočiams buvo iškelta 60 inkilų. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kiekvienais metais Valstybinių miškų urėdijos miškininkai kartu su mokymo įstaigomis, bendruomenėmis susitelkia labai gražiam tikslui – iškelti sugrįžtantiems paukščiams naujus namus. Kovo 10 d. rajono miškininkai kartu su kolegomis bei neabejingais gamtos mylėtojais visoje Lietuvoje dalyvavo inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“.

Kovo 10 d. minima 40-ies paukščių diena. Nors vaizdas už lango dar neprimena pavasario, bet sugrįžtantys sparnuočiai jau ieško naujų namų. Tad Lietuvos miškininkai kvietė visus dalyvauti kartą metuose vykstančioje šventėje.

Kaip pasakojo Valstybinių miškų urėdijos Šakių regioninio padalinio miško želdinimo ir apsaugos inžinierius Kęstutis Jankauskas, šiemet sparnuočiams inkilus kelti pasirinktas Sutkų miškas.

Tad kovo 10 d. Sutkų girininkijos specialistai su jau pagamintais 55 inkilais laukė pagalbininkų – „Varpo“ mokyklos Jaunųjų miško bičiulių būrelio. Vaikai su mokytoja Almute Ščajeviene atvažiavo nešini ir savo pagamintais penkiais inkilais, kuriuos, pasak mokytojos, vaikai pasigamino patys, dalyvaudami interaktyvioje pamokoje.

Sutkų girininkijos specialistas Gintas Čekauskas pasakojo, kad Lietuvoje pirmasis organizuotai inkilus pradėjo kelti gamtininkas Tadas Ivanauskas dar 1922 m. ir iki šiol miškininkai organizuoja inkilų kėlimo šventes. Pasak G. Čekausko, Šakių regioninis padalinys taip pat kasmet prisideda prie tokių švenčių ir ne tik iškelia po maždaug 50 inkilų, bet ir išvalo praėjusio sezono inkilus.

„Nes zyliniams paukštukams inkiliukus reikia ir valyti, kad nesiveistų parazitai“, – sako G. Čekauskas.

Anot jo, visi inkilai prieš juos iškeliant yra sunumeruojami. O šiemet inkilai bus keliami zylėms, bet, sako miškininkas, šiuose inkiluose puikiai išsiteks ir musinukės.

G. Čekauskas kartu su kolegomis Egidijumi Sutkumi, Ieva Kareiviene moksleivius pirmiausiai supažindino, kokie inkilai tinkamiausi paukščiams bei kaip juos tinkamai iškelti. E. Sutkus pademonstravo ir pagamintą inkilą pelėdoms.

„Ypač šiems paukščiams inkilų labai trūksta, o kelti juos reikia pavieniui, kadangi pelėdoms reikalinga didelė maitinimosi teritorija“, – primena E. Sutkus.

Anot miškininkų, gaminant inkilą, reikėtų rinktis neobliuotas lentas. Kai ateina laikas ir paukščių jaunikliai yra pasirengę palikti inkilą, obliuotos lentos paukšteliams neleidžia įsikibti į inkilo sienelę, tad silpniems mažyliams inkilą palikti tampa kur kas sunkiau. Nepataria prie inkilo landos tvirtinti ir kartelės, ji padeda ne paukščiams, o plėšrūnams, pavyzdžiui, kiaunėms ar katėms, pasiekti inkilą. Paukščiams tokia kartelė nereikalinga.

Po trumpo miškininkų instruktažo visi kimba į darbus. Miškininkai pasirūpino dvišakėmis kartimis, kurios reikalingos keliant inkilus. Eidami miško keliu, tiek miškininkai, tiek vaikai dairosi tinkamos šakos, ant kurios inkilas pritvirtinimas prikabinant jį kabliu.

„Inkilą reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų stabilus, nesiūbuotų vėjyje, būtų atviresnėje, medžių šakomis neužgožtoje vietoje, labiau į pietryčių pusę, maždaug 3–4 metrų aukštyje“, – patarimų negaili E. Sutkus.

Vaikams teko nemažai pakeliauti, nes inkilai vienas nuo kito turi būti sukabinti ne arčiau kaip 50 metrų atstumu. Iš viso kartu su miškininkais mokiniai iškėlė 60 inkilų. Kai visi inkilai jau buvo įkelti, šiek tiek išvargę ir truputėlį sušalę mokiniai pasivaišino miškininkų pasiūlytomis vaišėmis.

Vienuolikmetė Adrija pasakojo, kad jai smagu būti gamtoje, padėti gyvūnams, o ir pati namuose turi šunį, papūgų. Trylikametis Lukas tvirtino, kad lanko miško bičiulių būrelį, nes jam patinka per pamokas gaminti iš medienos.

„Tai pirmas mano iškeltas inkilėlis. Man labai patinka gamta, nes ir namuose turim daug gyvūnų. Mes turim 45 vištas, keliolika avių, dvi voverytes auginam, viena katiną ir vieną šunį“, – neslėpė džiaugsmo gelgaudiškietė Viltė Bakytė.

Valstybinių miškų urėdijos organizuotoje akcijoje penktadienį iškelta daugiau nei 8 tūkst. inkilų įvairiems paukščiams.

Keturiasdešimties paukščių dieną paminėjo bei šventėje ,,Paukščiai grįžta namo“ dalyvavo ir Kidulių pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai – kovo 10 d. vyko į Pašvenčio (Jurbarko r.) girininkijos miškus kabinti inkilų.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos