Atvykusi viešnia patirtimi dalijosi su rajono verslininkais

matukieneSima KAZARIAN  
 
Verslo klubas į svečius pasikvietė iškilią viešnią: Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkę, Alytaus krašto verslininkų asociacijos prezidentę, VšĮ „Versli Lietuva“ valdybos pirmininkę Dalią Matukienę. Buvo paliesta daug aktualių klausimų, tarp kurių ir besikeičiantys Mažųjų bendrijų mokesčiai.
 
Nuotr. „Aš daug keliauju po užsienį, stebiu, gyvenimą ten ir visada sakau, kad konkurencijos pas mus paprasčiausiai nėra. Nebijokime pritraukti investicijas, įsileisti kitus“,- pabrėžė D. Matukienė.
 
Kaip žinoma, Mažosioms bendrijoms planuojama didinti mokesčius. Šakiuose yra apie 20 tokią veiklos formą pasirinkusių įmonių, kurios dabar galvoja, ką daryti toliau. Pasak D. Matukienės, ji labai daug prisidėjo prie jos kūrimo, o dabar atkakliai kovoja Seime, kad mokesčiai liktų nepadidinti. Yra suburta darbo grupė, kuri pasiekė, kad mokesčių didinimas būtų atidėtas. „Pasakykite jiems, kad metams jie gali būti ramūs ir nestabdytų veiklos“,- informavo viešnia.

Verslo pietų „Kiboje“ metu buvo stengiamasi pasisemti svarbios verslo plėtrai ir aplinkos gerinimui reikalingos patirties. Susėdę prie stalo verslo klubo nariai vaišinosi ir stengėsi per trumpą laiką viešniai užduoti kuo daugiau klausimų, kurie susiję su jiems aktualiais dalykais. „Aš  problemų, dėl kurių man būtų reikalinga pagalba, neturiu, tačiau džiaugčiausi galėdamas padėti kitiems“,- prisistatė viešniai Arūnas Tarnauskas. Jis ir kiti verslininkai svarstė, kaip išlaikyti rajone jaunus žmones, kad jie čia norėtų dirbti ir gyventi. D. Matukienė pasakojo apie namų klasterių programą ir teigė, kad galima sugalvoti modelį, kuris jaunimui taptų savotišku „jauku“ skatinančiu gyventi Šakiuose. Viešnia kalbėjo, kad galima jaunai šeimai nupirkti namą, kurio 10 proc. vertės padengtų šeima, o likusius – savivaldybė ir įmonė, kurioje dirbtų ten gyvenantis asmuo. „Atsiradus tokiam namų kvartalui, susidarytų papildoma grupė darželyje, klasė pradinėje mokykloje, po to - vidurinėje, paskui tie žmonės mokytųsi ir vėl jaustų motyvaciją grįžti čia, galbūt kažkas iš jų sugalvotų pradėti nuosavą verslą“,- svarstė D. Matukienė. Vis tik kai kurie verslininkai pastebėjo, kad šiuo metu poreikio šitaip „pirkti“ darbuotoją nejaučia, o pinigų suma, kurią reikėtų investuoti, ganėtinai ženkli.

Kalbant apie laisvas pramonines zonas, kurios yra numatytos Šakių rajono strateginiame plane, D. Matukienė pasidalijo Alytaus miesto patirtimi. „Alytų suskirstėme į keturias laisvas prekybines zonas. Verslininkai įsteigė VšĮ, tačiau finansavimas atėjo iš valdžios pusės. Dabar ten klesti gyvenimas: sutvarkytos gatvės, šaligatviai, įsikūrę nemažai įmonių, kurios tarpusavyje bendradarbiauja, prekiauja, į tai mes jau nesikišame“,- pasakojo viešnia, kuri verslo klubo nariams pasisiūlė surengti ekskursiją po Alytų.
Investicijų pritraukimas – didelė Šakių rajono problema. Yra tokių, kurie bijo su jomis ateisiančios konkurencijos, tačiau D. Matukienė pabrėžė, kad Lietuvoje apskritai jokios konkurencijos nėra. „Aš visada sakau: tegu tik ateina tos investicijos. Alytus taip pat svarstė, ar įsileisti stambią estų medienos apdirbimo bendrovę. Buvo baiminamasi, kad išnyks esančios smulkios įmonės, tačiau įvyko atvirkščiai – jos puikiausiai klesti stambios bendrovės pašonėje, suteikdamos jai įvairias paslaugas. Taigi matyti, kad vietiniam verslui tai padarė teigiamą įtaką“,- džiaugėsi Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė.

Susitikimo metu buvo aptarti ir PVM mokesčių klausimai, elektros tarifai įmonėms, tai, kad augantys žemės ūkio produkcijos pardavimai ir stambėjantys ūkiai nekuria naujų darbo vietų, o nišinių, išskirtinių produktų vis mažėja. Milijoninės viešojo sektoriaus investicijos, didžiąja dalimi skirtos vandentvarkos ūkiui, irgi, vargu, ar gali būti laikomos ekonomiškai efektyviausiomis. D. Matukienė pritarė, kad labai palanki verslo niša rajone būtų žemės ūkio produktų perdirbimas, tačiau norint steigti gamybines įmones reikalingos komunikacijos, kuriomis pasirūpinti yrasvarbiausias valdžios uždavinys.

Kalbant apie tam tikras smulkiojo ir vidutinio verslo problemas, buvo pripažįstama, kad be lobistų Seime jos būtų sunkiai išsprendžiamos. „Kad galėtume nusipirkti lobistus, būtų lengviau, nes su kai kuriais pasiūlymais mums per kitų sričių lobistus neįmanoma prasimušti“,- apgailestavo D. Matukienė neneigianti, kad žemės ūkis Lietuvoje yra „šventa karvė“ – bene labiausiai privilegijuota ūkio šaka.

Paliestas ir požiūrio į verslininkus klausimas. Kai kurie verslininkai pastebėjo, kad rajone į privatų verslą žiūrima įtariai, tikintis, kad jis norės pasinaudoti, apgauti, ši nuomonė, deja, juntama iš savivaldos atstovų. D. Matukienė pritarė, kad toks požiūris dar gajus ir Seime: „Aš taip pat jau kuris laikas stengiuosi visiems išaiškinti, kad, pavyzdžiui, individualios įmonės savininkas, kuris savo turtu atsako už visą įmonės veiklą, ir turi mažiau socialinių garantijų nei UAB‘o savininkas ir nėra blogietis.“

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.