Kalbos diena – Tarmių metams

smetonaBirželio 16 dieną Šakiuose vyko tradicinė Kalbos diena. Šiemet kalbininkai, gimtojo žodžio mylėtojai, puoselėtojai ir visi, kam brangi kalba, rinkosi jau 41-ąjį kartą. Šiųmetė Kalbos diena buvo skirta Tarmių metams.
 
Nuotr. Kalbininkas dr. Antanas Smetona, kalbėdamas apie bendrinės kalbos ypatumus, pabrėžė, jog nereikia bijoti natūralios kalbos kaitos.
 
Po šventųjų Mišių už kalbininkus bei inteligentiją Šakių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, šventės dalyviai sugužėjo į Šakių „Žiburio“ gimnaziją. Kalbos dieną pradėjo Šakių „Varpo“ vidurinės mokyklos dramos studijos skaitovai, į susirinkusius prakalbę mūsų kraštiečio Albino Bernoto poetiniu žodžiu. Apie zanavykus, jų tarmę įtaigiai kalbėjo Seimo narys, dr. Arvydas Vidžiūnas, apie bendrinę kalbą, atėjusią iš šnektos, įdomiai samprotavo kalbininkas dr. Antanas Smetona, pabrėžęs, jog nereikia bijoti kalbos kaitos, jos neįmanoma apsaugoti nuo išorinių veiksnių.

 Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojos Vilija Sakalauskienė ir Rima Bacevičiūtė-Bakšienė apžvelgė Zanavykų šnektos tyrimų rezultatus. Bandyta  bent iš dalies atsakyti į klausimą - kam priklauso šakiečių šnekta: zanavykams ar veliuoniškiams? Mūsų tarmėje gausu svetimybių, savo šnekoje ypač daug jų turėjo mūsų tėvai, seneliai, proseneliai. Šakietė mokytoja Ona Jasinskienė savo pranešime  priminė svetimybių pėdsakus pašešupių krašte.

Kalbos dieną pagyvino mažųjų pasakotojų tarmiškas žodis. Šakietės Gustė Tamašauskaitė, Sandra Tarutytė, pasakotojos ir dainininkės iš Patašinės Liepa Gicevičiūtė ir Raimonda Černevičiūtė savo gražia šnekta, linksma daina sujaudino ne vieną širdį. Įdomu buvo sužinoti, kaip jauni žmonės supranta patarles, priežodžius. Tai labai puikiai savo piešiniais įrodė šakietė dailininkė Greta Unguvaitytė.

Kalbos dienoje svečiavosi Šiaulių dramos teatro aktoriai Nomeda Bėčiūtė ir Juozas Bindokas, susirinkusius pasveikino rajono meras Juozas Bertašius ir jo pavaduotoja Rima Rauktienė. Kalbos dienos dalyviai aplankė „Žiburio“ gimnazijos istorijos muziejų.  
 
„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.