Vietoj trijų naujų namų neįgaliesiems geriausiu atveju turėsime vienus

grupinio gyvenimo namai gelgaudiskyje
Jeigu buvo planuota, kad bendruomeniniai grupinio gyvenimo namai atsiras trijose rajono vietose, tai šiuo metu statybos vyksta tik Gelgaudiškyje. Lukšiuose planų atsisakyta visai, o Šakiuose vietoj statybų planuojama pirkti butų, tačiau kol kas neaišku, ar pavyks tilpti į terminus. D. Pavalkio nuotr.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Tai, kad Šakiuose, Lukšiuose bei Gelgaudiškyje atsirastų bendruomeniniai grupinio gyvenimo namai psichinę ar proto negalią turintiems žmonėms, savivaldybės taryba pritarimą išreiškė prieš trejus metus. Tuomet būta nemažai susitikimų bei diskusijų su gyventojais, kuriems dėl tokios kaimynystės kilo daugybė klausimų. Tačiau bent jau artimiausiu metu ir geriausiu atveju tokie namai atsiras tik Gelgaudiškyje, o Lukšiuose tokio projekto įgyvendinimo atsisakoma visai.

Kaip žinia, rajone (Lukšiuose, Gelgaudiškyje bei Šakiuose) buvo planai pastatyti po naują pastatą, kur veiktų grupiniai gyvenimo namai, o juose gyventų nesunkią psichinę ar proto negalią turintys asmenys, prižiūrimi socialinių darbuotojų. Kaip aiškina vicemeras Darius Jakavičius, per tą laikotarpį situacija gerokai pasikeitė, mat stipriai sumažėjo poreikis, žymiai išaugo ir statybų kainos.

„Gyvenimas taip susiklostė, kad pertvarkomuose Didvyžių ir Kalvarijos socialinės globos namuose kovidas praretino gyventojų skaičių, be to, Didvyžiai pasistatė ir savo grupinio gyvenimo namus, dalį gyventojų pasiėmė ir Marijampolė, tad ir poreikio neliko, – sakė vicemeras. – Už tuos maždaug 1 mln. 100 tūkst. eurų, kas buvo numatyta mūsų rajonui, geriausiu atveju pastatyme du namus, tačiau Lukšiuose pakibome ir su socialinėmis dirbtuvėmis, kurios buvo numatytos kultūros paveldo objekte. <...> Tad Lukšių atsisakome visai, nes ir netelpame pinigų rėmuose.“

Šakiuose, aiškino jis, koją pakišo projektuotojai, kurie užvilkino projekto derinimą su ekspertais, tad tiesiog niekaip nepavyktų tilpti ir į terminus, nes visos lėšos turi būti įsisavintos per šiuos metus, t. y. iki gruodžio 31 d.

Kadangi sėkmingiausiai ir „pirmiausiai praėjo Gelgaudiškio projektas“, šiuo metu ten vyksta statybos ir viliamasi, kad visi darbai bus įvykdyti pagal terminus, t. y. iki šių metų pabaigos. Pagal projektą, pastate galėtų gyventi iki 10 proto ar psichinę negalią turinčių asmenų.

Nors projekto įgyvendinimo terminai eina į pabaigą ir suspėti į beriedantį traukinį gana rizikinga, visgi savivaldybės taryba praėjusiame posėdyje pritarė tam tikriems projekto pakeitimams. Tad Šakiuose būtų ne naujas pastatas statomas, o planuojama įsigyti tris dviejų–trijų kambarių butus, kurie būtų kaip apsaugotas būstas ir juose galėtų įsikurti asmenys su proto ar psichikos negalia. Tokia paslauga rajone teikiama ir dabar, ja naudojasi šeši asmenys, o šią paslaugą administruoja VšĮ „Namai visiems“. Rajone šiuo metu yra trys apsaugoti būstai (asmenys bute gyvena savarankiškai, tačiau juos prižiūri, padeda ir paslaugą koordinuoja atvejo vadybininkas). Tad šiuo keliu norima eiti ir įgyvendinant institucinės globos pertvarką.

Komitetų posėdžiuose diskutuota ir svarstyta, ar tikrai pavyks spėti įsisavinti lėšas, nes jeigu spėta nebūtų, lėšas tektų grąžinti, o darbus baigti iš biudžeto lėšų. Šiuo metu pagal investicinio projekto skaičiuoklę trijų apsaugotų būstų įsigijimui, remontui ir įrengimui numatyta skirti 260 tūkst. 114 eurų.

„Rizika nespėti yra“, – sutiko laikinai Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus vedėjos pareigas einanti Aušra Slidziauskienė. Tarybos narys Artūras Varankevičius viename iš komitetų ragino neskubėti.

„Suma didelė, daug nežinomųjų, ar negalėtume nukelti?“ – svarstė jis.

Visgi didžioji dauguma tarybos narių ir administracija laikosi nuostatos, kad geriau bandyti.

„Misija įmanoma, nors situacija sudėtinga“, – sutiko ir D. Jakavičius, vildamasis, kad jau artimiausiu metu Šakiuose pavyks nupirkti reikiamus būstus ir pasiseks įgyvendinti projektą. Socialinės dirbtuvės, anot jo, nuo naujų metų pradės veikti prie evangelikų liuteronų parapijos, kur gaunantys šią paslaugą asmenys galės užsiimti įvairia veikla.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.