Prieš daugiau nei savaitę, rugpjūčio 9 d., Šakių r. savivaldybė savo „Facebook“ paskyroje pasidalino žinia, kad šiais metais sekmadienį išpuolanti Rugsėjo 1-oji ir bus švenčiama tikrąją dieną. Ši naujiena sprogo it bomba, pasipylė komentarai ir pasipiktinimo lavina, kodėl šventė neperkeliama kaip ankstesniais metais į artimiausią darbo dieną. Galimai atsižvelgiant į tokias reakcijas jau šiandien už uždarų durų rinksis rajono ir švietimo įstaigų vadovai bei priims galutinį sprendimą, tai kada gi šiais metais švęsime Mokslo ir žinių dieną.
Savivaldybės „Facebook“ paskyroje įvairiomis naujienomis dalijamasi kone kasdien, tačiau tokio anšlago, ko gero, nėra buvę – žinia apie mokslų pradžią sekmadienį sulaukė kone 200 piktų komentarų. Viešai tokiu sprendimu piktinosi ir jo nesuprato tėvai, teiravęsi, kodėl gi vaikai turėtų į mokyklą eiti savaitgalį ir negalėtų mokslo metų pradėti nuo rugsėjo 2-osios, pirmadienio, kaip anksčiau, kai šventė būdavo nukeliama į artimiausią darbo dieną. Netrūko ir pykčių, kad sekmadienį dar atostogos, replikavo, kad tokie sprendimai ne kas kitas, o rinkiminiais metais šūvis į kojas, klausė, kodėl priimant sprendimą nebuvo tartasi su mokyklų bendruomenėmis. Nuomonę dėl tokio sprendimo reiškė ir kai kurie pedagogai, diskusijos neaplenkė ir pats meras Raimondas Januševičius bei jo žmona Itana, nesupratusi, kodėl gi reikia atimti iš vaikų šventę. Meras retoriškai klausė, ar jei Vasario 16-oji išpultų sekmadienį, taip pat nukeltume į darbo dieną... Įžvalgomis dalijosi ir tarybos narės Ilona Šeflerienė, Aušra Jakavičienė. Visgi palaikančių tokį sprendimą, kad ir kokiais argumentais vadovautasi, mažuma. Nepatenkintųjų pusėn stojo Ričardas Lekavičius, opozicijos lyderis Edgaras Pilypaitis.
Nors rajone toks sprendimas naujiena, visgi išsamesnio paaiškinimo ir oficialaus komentaro, kodėl priimtas toks sprendimas, iš savivaldybės pusės pateikta nebuvo. Praėjusią savaitę meras R. Januševičius atostogavo, tad pozicijos teiraujamės švietimo sritį kuruojančio vicemero Dariaus Jakavičiaus. Jis iškart patikina, kad jau šiandien, tai yra antradienį, už uždarų durų kalbėsis su švietimo įstaigų vadovais ir galutinai nuspręs, kada bus švenčiama Rugsėjo 1-oji, ir priduria „labai norėtume, kad Rugsėjo 1-oji ir būtų rugsėjo 1-ąją“.
Tačiau ar nereikėjo su švietimo bendruomene tokio sprendimo derinti anksčiau, prieš žinią ištransliuojant viešai?
„Švietimo įstaigų vadovai buvo informuoti, buvo kalbėta liepos mėnesį su Švietimo komiteto nariais ir nebuvo nė vieno prieštaraujančio, tad tokią idėją mėginome rutulioti toliau <...>. Vedėjas jiems buvo persiuntęs, kad galimas toks sprendimas, jokio atsako nebuvo, o atsakas atsirado, kada savivaldybė savo „Facebook“ puslapy paskelbė žinutę“, – aiškino D. Jakavičius ir tikino nesuprantantis nusiteikimo, esą bus bandoma streikuoti, neiti į šventę.
Jis, kaip buvęs pedagogas, teigė nesuprantantis ir pedagogų skundų dėl darbo laisvą dieną, nes „jau rugpjūčio 28 dieną jie bus darbe ir galima viską pasiruošti“, negali nei patvirtinti, nei paneigti informacijos, kad kai kurios mokyklos vykdo tėvų apklausas, kurią dieną jie nori švęsti mokslo metų pradžią.
Dėl to, kad pačios mokyklos, susitarusios mokyklos bendruomenėje ir suderinusios su savivaldybe ar kitais mokyklos savininkais, mokslo metų pradžios šventę gali surengti ir savaitgalį, Švietimo ir mokslo ministerija poziciją yra pateikusi ir ankstesniais metais, pavyzdžiui, 2018-aisiais, ar 2019 m., kai rugsėjo 1-oji buvo šeštadienį ar sekmadienį.
Tiesa, pranešime buvo pabrėžta, kad, pradėjus ugdymo procesą ne darbo dieną, darbuotojams taikomas apmokėjimas kaip poilsio dieną. Darbo kodeksas nustato, kad už darbą poilsio dieną, kuri nenustatyta pagal darbo (pamainos) grafiką, mokama ne mažiau kaip dvigubai.
Vicemeras konkrečiai neatsako, ar buvo skaičiuota, kiek kainuotų Rugsėjo 1-osios šventė laisvą dieną, tačiau sako, kad, ko gero, tai būtų forminama „kaip valandos ir darbas bendruomenei, nes tai ne pamokų vedimas“. Tačiau dirbti laisvą dieną turėtų ne tik pedagogai, bet turėtų būti užtikrintas ir susisiekimas, važiuoti tiek viešasis transportas, tiek geltonieji autobusiukai.
Galima paminėti, kad tokia praktika šalyje nėra nauja. Artimiausias pavyzdys – 2019 m., kai Rugsėjo 1-oji taip pat išpuolė sekmadienį. Kaip rašo portalas „15min.lt“, po penkias mokyklas mokslo ir žinių šventę sekmadienį tais metais pasitiko Vilniuje ir Visagine, po dvi – Kazlų Rūdoje, Kauno rajone ir Joniškyje, po vieną – Varėnos, Rokiškio, Prienų, Panevėžio, Lazdijų ir Kaišiadorių rajonuose.
Anot vicemero D. Jakavičiaus, ir šiais metais jau yra mokyklų, kurios šventę numačiusios švęsti sekmadienį, pavyzdžiui, Marijampolėje. Galima suprasti, kad rajone šiųmetinis sprendimas galimai gimė ir dėl to, kad sekmadienį šventėje „Žiburio“ gimnazijoje būtų patogiau dalyvauti VDU rektoriui, tačiau D. Jakavičius prašo kol kas nespekuliuoti informacija ir palaukti galutinio sprendimo.