Į Kudirkos Naumiestį sukvietė daržo karalienė bulvė

Bulvių augintojas Mindaugas Valaitis (kairėje) ir bičiulis, Vokietijos firmos „Europlant“ atstovas Thoms Bottner nutarė naujausiais bulvių veisles išbandyti auginti ir Kudirkos Naumiesčio žemėje. D. Pavalkio nuotr.

Rugpjūčio 8 d. į Kudirkos Naumiestį iš rajono ir kitų šalies vietų rinkosi bulvių augintojai, pakviesti naumiestiečių, ilgamečių šių šakniagumbių augintojų – Mindaugo Valaičio ir jo tėvo – Bulvės muziejaus įkūrėjo Jono Valaičio. Bulvės dienoje-seminare buvo pristatyta dvylika Vokietijos firmos „Europlant“ bulvių veislių.

Karštą praėjusio ketvirtadienio vidudienį ilgametis Kudirkos Naumiesčio krašto ūkininkas M. Valaitis pakviečia į savo laukus, čia bandymų lauke jau ant bulvienojų nukastos puikuojasi net 12-os veislių bulvės: visų gumbai gražūs, geros prekinės išvaizdos, daugiausiai geltoni, o apie jų skonį, auginimo, sandėliavimo sąlygas, atsparumą ligoms, krakmolingumą, kurios geriau tinka cepelinų gaminimui ar pakavimui, papasakojo „Europlant“ atstovas Thomas Bottner. Prieš tai M. Valaitis išsidavė, kad dar žiemą su bičiuliu Thomu susitikę Vokietijoje parodoje nutarė įgyvendinti bendrą projektą.

bulves diena2Bandymų lauke bulvių augintojams buvo pristatyta net 12 tiek naujų, tiek jau žinomų maistinių bulvių veislių. Ūkininkus domino bulvių krakmolingumas, kurios labiau suverdančios, o kurios tinka salotoms ar cepelinams, atsparumas ligoms. D. Pavalkio nuotr.

„Atvežė naujausių veislių bulvių, kad išbandytume, kaip jos auga mūsų krašto žemėje. Ir veislių išvedėjams, ir man buvo labai smalsu sužinoti“, – pasakojo M. Valaitis.

Ir štai po kelių mėnesių, kaip užderėjo įvairių veislių bulvės, galėjo įsitikinti ir kiti bulvių augintojai. Buvo pristatytos ‚Simonetta‘, ‚Marlie‘, ‚Bernina‘, ‚Franca‘ ,‘Juventa‘, ‚Rilana‘, ‚Larisa‘, ‚Anuscha‘, ‚Otolia‘, ‚Sanibel‘, ‚Corina‘, ‚Laura‘ veislių bulvės.

T. Bottner išsamiai pristatė kiekvieną „Europlant“ naujai išvestą ir jau Lietuvos bulvių ūkiuose auginamą bulvių veislę.

bulves diena3Vėliau seminaro dalyviai svečiavosi ir Bulvės muziejuje, degustavo Jono Valaičio bandymų laukelyje, kuriame auginamos net 26 veislės, užaugintas bulves. D. Pavalkio nuotr.

„Nauja ‚Simonetta‘ veislė reikalauja mažiau trąšų, gerai sandėliuojasi. Labai skani, bet cepelinams nelabai tinka. ‚Bernina‘ yra populiariausia Vokietijoje bulvių veislė, ateities veislė, naudojama šviežiam vartojimui, plovimui, pakavimui. ‚Franca‘, ‚Rilana‘ bulvių gumbai panašaus dydžio. ‚Larisa‘ – mano favoritė, ankstyva veislė, rekomenduojama sodinti į šiltesnę žemę. ‚Sanibel‘ – gumbai rausvos spalvos, labai ankstyva veislė“, – pasakojo svečias paminėdamas, kad daugumai ūkininkų jau žinomos – salotinė ‚Anuscha‘, ankstyviausia Europoje bulvių veislė ‚Corina‘ bei vėlyvesnės ‚Laura‘ – gero skonio, verdamos nesukrenta, išvirusių spalva nepakinta.

T. Bottner taip pat nemažai kalbėjo, kurios bulvės jautresnės marui ir rauplėms, o kurios atsparios bulviniams nematodams, bei pabrėžė, kad dauguma minėtų bulvių veislių yra skirtos šviežiam vartojimui, plovimui, pakavimui.
Kol bulvių augintojai klausėsi UAB Baltic Agro konsultanto Evaldo Tiškevičiaus, kaip buvo prižiūrimas bandymų laukas, kuo bulvės buvo pamaitintos, kad derlius būtų gausus, teiraujamės mūsų rajono bulvių augintojų, ar šie metai – bulvių metai?

UAB „Šakos“ direktorius Darius Matijošaitis atskleidžia, kad bulvėmis šiemet užsodino apie 180 ha, pardavimui augina septynias veisles, sėklai daug daugiau veislių. Ankstyvąsias pradėjo kasti liepą, didysis bulviakasis prasidės rugsėjį, jo tvirtinimu, bulves dėl sausros teko laistyti.

„Sunku prognozuoti derlių. Nežinia, ko gali sulaukti, neseniai jau praėjo stichinės liūtys ir vėjai“, – svarstė D. Matijošaitis.

pukelis linasŪkininkas Linas Pukelis šiųmečio bulvių derliaus dar nedrįsta prognozuoti, bet tikino, kad dėl sausros bulvių laukus laisto visą vasarą. D. Pavalkio nuotr.

Kitas Kudirkos Naumiesčio krašto bulvių augintojas Linas Pukelis šiemet užsodino panašų kiekį bulvių, nuo birželio mėnesio kasa ankstyvąją ‚Corina‘.

„Laukuose labai sausa, kuriuos bulvių pasėlius palaistėm, derlius geras. Pusantro mėnesio laistymas neišjungtas. Didžiumą šiandien pristatytų veislių jau auginę arba auginam“, – kalbėjo L. Pukelis.

Daugiau nei 30 metų bulves auginantis Jonas Daugėla iš Veršių šiemet užsodino 80 ha bulvių, neslepia, kad yra išbandęs daug skirtingų veislių. Tik šiomis dienomis pradėjo bulviakasį, kasa ‚Borwina‘ veislės bulves.

„Pirmasis derlius vidutinis. Sunku prognozuoti, kokį jį turėsime, kol ne visos bulvės aruode. Tikiuosi, kad ūkis ir toliau gyvuos šeimos rate, o veiklą pratęs du sūnūs. Šiandien sudomino bulvių veislės, kurios tinka šviežiam vartojimui, plovimui, pakavimui, kurių šakniagumbiai vienodo dydžio“, – kalbėjo J. Daugėla.

daugelos bulvesVeršiškį Joną Daugėlą (kairėje) lauko dienoje sudomino bulvių veislės, tinkančios šviežiam vartojimui, plovimui, pakavimui. D. Pavalkio nuotr.

Slavikietė Neringa Žilionienė tvirtino, kad augina apie šešis ha bulvių, šiuo metu kasa ‚Anuscha‘, kurią įsigijo padegustavusi pas J. Valaitį, ir ‚Agila‘ bulves.

„Ankstyvų bulvių derlius buvo mažesnis, nes trūko lietaus, o vėlyvesnės gavo lietaus, dar auga. Bulvės gražios. Tikimės ir gero derliaus iš rudeninio kasimo“, – sako N. Žilionienė.

Sintautų seniūnijoje 20 ha bulvių auginantis Kęstas Bankauskas bulviakasio dar nepradėjo, sako, bulvėms trūko lietaus, o koks derlius bus, kol kas nedrįsta prognozuoti. Sintautiškis Egidijus Duoba bulvių augina apie šešis ha ir sako, kad pirmasis derlius – vidutinis.

Vėliau seminaro dalyviai svečiavosi ir Bulvės muziejuje, degustavo J. Valaičio bandymų laukelyje, kuriame auginamos net 26 veislės, užaugintas bulves.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drąsūs kreiptis emocinės pagalbos?

klausimelis 11 12Genė iš Naudžių:

Manau, reikia išdrįsti kreiptis pas specialistus. Pati kreipiausi, kai man buvo sunku. Ir padėjo. Dabar puikiai jaučiuosi. Esu girdėjusi apie savitarpio pagalbos grupes. Manau, nereikia visko savyje laikyti, o kreiptis pagalbos. Jei žmonės neskaito laikraščių, nežiūri jokių informacijų, nesinaudoja internetu, tai ir nežino, kur galima kreiptis pagalbos. Karas Ukrainoje mano emocinės savijautos lyg ir nepaveikė. 

klausimelis 11 12 2

Renata iš Šakių:

Visuomenėje dar yra stereotipai, baimė, kad nesupras, kad būsim pasmerkti, jei kreipsimės emocinės pagalbos. Pažįstu žmonių, kurie sunkiu momentu geriau nutylės, pakentės. Netgi kreiptis pas psichiatrą ne visi išdrįstame. Apie emocinės pagalbos grupes, veikiančias Šakiuose, negirdėjau. Bet jeigu yra grupė užaugusiems alkoholikų ar kitokioje disfunkcinėje šeimoje, tai gerai. Labai svarbu kalbantis išsivalyti tą skausmą. Tik kiek išdrįs ateiti? Kaip skatinti visuomenę?

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 11 21

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.