Šakiečiai himną gali ne tik išgirsti, bet ir pamatyti

himnasŠakiečiai turi unikalią galimybę ne tik išgirsti, bet ir pamatyti Lietuvos himną. Šakių kultūros centre eksponuojama himno instaliacija „Tautiška giesmė“.
 
Nuotr. Audinyje įaustas ne himno tekstas, bet melodijos ir žodžių garsai, kurie perteikiami spalvomis ir jų grafiniu brėžiniu.
 
„Dabar kiekvienas sau atsakykite, kas jums yra Lietuvos himnas“,  į Kovo 11-osios koncertą Šakių kultūros centre susirinkusiuosius kreipėsi idėjos autorius ir projekto vadovas Julius Žėkas. Jis pristatė pasaulyje analogų neturinčią instaliaciją – kūrinį, apjungiantį mokslo (fizikos, akustikos, fonologijos), meno (tekstilės, muzikos, poezijos) bei technologijų (spektrografinės analizės, žakardinio audimo, optikos, iliuminacijos, instaliacijos) sritis.

Vinco Kudirkos sukurtas Lietuvos himnas „Tautiška giesmė“ prieš žiūrovų akis iškilo ant žakardinio audinio juostos, kuria apjuosta 2 metrų 20 centimetrų aukščio kolona. 314 cm ilgio audinyje įaustas ne himno tekstas, bet melodijos ir žodžių garsai, kurie perteikiami spalvomis ir jų grafiniu brėžiniu. Metmenys – garso aukštis, ataudai laiko akimirka. Raudona spalva audinyje reiškia mažiausio intensyvumo garsus, mėlyna – didžiausio. Instaliacija pradeda veikti, tiksliau pradeda skambėti Kauno valstybinio choro ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro atliekamas himnas, kai audiniu bėga lazerio spindulys, žymėdamas tuo metu skambantį himno fragmentą. Pasak J. Žėko, lazerių ir mechaninės, dinaminės instaliacijos pagalba „pjaunamas“ vaizdas esamuoju momentu, t. y. žiūrovas turi galimybę girdėti ir stebėti garso kokybinius pasikeitimus.

Šią instaliaciją kūrė daug žmonių. Nuo pirminės minties iki jos realizavimo praėjo apie dešimt metų. Ypač daug darbo įdėjo Algis Sakalauskas – inžinierius, elektronikos, radioelektronikos specialistas, dailininkė ir tekstilininkė Žydrė Ridulytė, idėjos autorius ir projekto vadovas J. Žėkas.

2010 m. tekstilinė šio projekto dalis pristatyta ir apdovanota Lietuvos tekstilės bienalėje, kūrinys 2011 m. Vasario 16-osios proga pirmą kartą oficialiai pristatytas Europos Komisijoje Briuselyje (Belgija), Kovo 11-ąją instaliacija pristatyta Lietuvos Respublikos Seime, Lietuvos Respublikos Vyriausybėje, įvairiuose Lietuvos muziejuose, meno mugėse, parodose ir pan. Šiuo metu susipažinti su instaliacija galimybę turi ir šakiečiai. Čia ji bus apie porą savaičių. J. Žėkas ragino mygtuką spausti tiek kartų, kiek tik kyla noras klausyti, vertinti, žiūrėti.
 
„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.