Ketina minėti Pasprūsės metus

Į Vilkaviškio rajono savivaldybės posėdžių salę susirinkę įvairių Paprūsės regionui priklausančių savivaldybių atstovai diskutavo, kaip geriau parengti būsimo jubiliejaus programą. Vilkaviškio rajono savivaldybės nuotr.

Dar birželio pradžioje Vilkaviškyje vyko susitikimas, kurio metu buvo mėginama aptarti, kaip galėtų būti įprasminta kitais metais minima Prūsijos kunigaikštystės bei Paprūsės regiono 500 metų susikūrimo sukaktis. Šiame susitikime dalyvavo įvairių Paprūsės regionui priskirtų savivaldybių atstovai, tarp jų ir Šakių rajono vicemeras Darius Jakavičius.

Susitikimo metu pristatyti Paprūsės teritorijos apibrėžimą ir pagrindinius bruožus ėmėsi edukologas, teisės filosofas ir teisės sociologas, ilgametis Mykolo Romerio universiteto prof. Vytautas Šlapkauskas. Anot jo, Paprūsė – tai pasienyje aplink Prūsijos kunigaikštystę susiformavęs regionas, kuriame kur kas tankiau nei pačioje LDK ir Lenkijoje ar Žemaitijoje apsigyveno ir taikiai sugyveno skirtingos kalbinės ir religinės bendruomenės. Regionui buvo būdingas multikultūralizmas bei intensyvi iš Prūsijos perimtų techninių inovacijų bei atradimų recepcija, kuri skatino Lietuvos ekonomikos bei kultūros raidą ir lėmė Paprūsės savivaldybių Lietuvoje suklestėjimą. Iš Prūsijos kunigaikštystės į LDK ir Lenkiją sklido technologinės, ekonominės ir kultūros inovacijos. Paprūsės regionas apima dabartines Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko, Pagėgių, Šilutės, Šilalės, Klaipėdos rajono (Gargždų) bei Kretingos savivaldybių teritorijas.

Šia proga 2025 m. ketinama surengti bendrą praktinę-mokslinę nacionalinę Paprūsės jubiliejaus paminėjimo konferenciją, jubiliejaus renginių ir nacionalinės konferencijos medžiagos pagrindu parengti ir išleisti monografiją. Tokių tikslų įgyvendinimui planuojama pasirašyti Paprūsės regiono savivaldybių bendradarbiavimo susitarimą, iki rugsėjo savivaldybėse suformuoti atskiras darbo grupes, iki gruodžio parengti bendrą renginių planą, suformuoti turistinius Paprūsės savivaldybes jungiančius maršrutus, bibliotekose surengti su Paprūse susijusių knygų parodas ir t. t.

Tiesa, reikia pabrėžti, kad toks darinys kaip „Paprūsė“, bylojantis apie bendrumą tarp, pavyzdžiui, Šakių ir Šilalės savivaldybių vien todėl, kad šios teritorijos kadaise ribojosi su Prūsija, profesionalių mokslininkų, istorikų gretose ne itin gajus ir pripažįstamas. Vis tik ne visi keliai grynu mokslu grįsti, o gerai tai ar blogai – skonio reikalas.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate įvykius JAV?

klausimelis 07 23Juozas iš Gotlybiškių:

Labai seku įvykius Amerikoje. Keistas man tas pasikėsinimas į Trumpą. Ar nebus tik surežisuotas? Tokia mano nuomonė. O kad Bidenas pasitraukė iš rinkimų kovos, pritariu tokiam jo pasirinkimui. Amžius visgi. Manau, atsiras kandidatų jį pakeisti. O jei bus išrinktas Trumpas, sunku kažką prognozuoti. Jis yra reiklesnis. Gal ir neblogai būtų. Nesuprantu vieno, pasaulyje vyksta karai, žūsta žmonės. Ar negali tie pasaulio viršininkai susėsti ir priimti esminius sprendimus?

klausimelis 07 23 2

Bronislava iš Lukšių:

Dar nežinojau, kad Bidenas pasitraukė iš prezidento rinkimų. Manau, jau reikėjo, painiojasi kalbėdamas, sumaišo prezidentų pavardes. O dėl pasikėsinimo į kitą kanditatą, Trumpą, nesuprantu pasikėsinusio jaunuolio motyvų. Tiesa, Trumpas po šio įvykio įgavo didesnį liaudies pasitikėjimą. Sunku pasakyti, kas lauktų Europos, Ukrainos, Trumpui tapus prezidentu. Gal blogiau nebūtų. Reikia tikėtis, kad viskas bus gerai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.