Nuomos sutartis prasitęsė ne visi: Valiulių tvenkiniui nuomininko bus ieškoma aukcione

valiuliu tvenkinys
Šią vasarą baigėsi su VšĮ „Motorsport LT“ pasirašyta Valiulių tvenkinio dešimties metų nuomos sutartis, tad kol kas neaišku, kas bus naujasis tvenkinio nuomininkas. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Šią vasarą Šakių rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, baigėsi vandens telkinių nuomos sutartys, kurios buvo sudarytos dešimčiai metų. Sutartis buvo galima pratęsti, deja, ne visiems pavyko pasinaudoti šia galimybe, todėl tvenkiniams naujų nuomininkų bus ieškoma aukcionuose.

Šią vasarą baigėsi 13 rajone esančių vandens telkinių nuomos sutartys ir leidimai naudoti žvejybos plotus. Lietuvoje nuo 2013 m. pradėti išduoti leidimai naudoti žvejybos plotą, t. y. išnuomoti vandens telkinius dešimčiai metų. Privatūs asmenys galėjo valstybiniuose vandens telkiniuose organizuoti mėgėjų žvejybą, tačiau išduoti leidimai įpareigoja rūpintis vandens telkiniais, organizuoti žuvų išteklių mokslinius tyrimus, įžuvinti, mokėti nuomos mokestį.

Kadangi vandens telkiniai nuomojami 10 metų, šių metų birželį, liepą šis terminas baigėsi. Kaip informavo Nacionalinės žemės tarnybos Šakių skyriaus vyriausiasis specialistas Remigijus Dumčius, toliau be aukciono vandens telkiniai išnuomoti 10 metų laikotarpiui nuomotojams, kurie įvykdė visas numatytas sąlygas, taigi išnuomotas Pušinio plynios ežeras (naudotojas Keistutis Bosevičius); Miknaičių tvenkinys (naudotojas Rytis Adomaitis); Baltkojų, Bridupio, Lukšių, Plieniškių, Ritinių, Sintautų, Totorviečių, Voverių telkiniai (naudotojas – Šakių medžiotojų ir žvejų draugija).

„Leidimo sąlygas pažeidę nuomotojai tvenkinius galės nuomoti tik aukciono tvarka, tame tarpe ir Valiulių tvenkinį. Ankstesnis tvenkinio nuomotojas viešoji įstaiga „Motorsport LT“ tinkamai nevykdė leidimo sąlygų. Ar tinkamai, ar netinkamai buvo naudotas žvejybos plotas ir įvykdytos sąlygos, <...> kokie pažeidimai, informaciją pateikė Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos. Visi kiti rajone esantys tvenkiniai, atitinkantys sąlygas, bus išnuomoti aukciono tvarka. Aukcionus dėl tvenkinių nuomos Šakių skyrius planuoja organizuoti 2023 m. IV ketvirtyje. Kas aukcione pasiūlys didžiausią nuomos kainą, tas ir laimės“, – informavo R. Dumčius.

Kaip minėta, net aštuonių tvenkinių nuoma dešimčiai metų pratęsta Šakių medžiotojų ir žvejų draugijai. Jos medžioklės žinovas, žuvininkas Gintautas Liepuonis atviravo, kad nauda iš vandens telkinių nuomos menka.

„Jei Vyriausybė ir Seimas nepriims naujos, didesnės mėgėjiškos žvejybos leidimų kainos, ta nauda bus vėl menka. Pabrango įžuvinimui auginamos žuvys. Į nuostolį neinam. Nuo seno tvenkinius nuomoja draugija. Joje yra ir žvejų, tad nuolat bendraujam su žvejų bendruomene, paremiam žvejų varžybas“, – sako G. Liepuonis.

Kasmet už nuomą draugija sumoka 164 eurus, už įžuvinimą sumoka nuo 3 iki 4 tūkst. eurų. Žuvų išteklių tyrimas kainavo 4 tūkst. 400 eurų.

Kalbintas naumiestietis K. Bosevičius dėl pratęstos tvenkinio nuomos tik šypsosi sakydamas, kad „tas tvenkinys jam grynas nuostolis“. Pasak pašnekovo, nuomą pratęsė, nes greta tvenkinio yra jo turistinė sodyba ir jis nenori, kad, likęs be šeimininko, tvenkinys virstų džiunglėmis.

„Ten pelkė, ežeru nepavadinsi. Vandens pernai liko šeši ant vieno. Akis tik tokia. Perku tas žuvis, įžuvinu, per žiemą jos išstimpa. Sumokėjau tūkstantį eurų už tyrimus. Man niekad gyvenime neatsipirks, o reikia pildyti daug dokumentacijos ir vykdyti gausybę nuomos sutarties sąlygų reikalavimų“, – pasakojo naumiestietis pridurdamas, kad, gavęs leidimą privatizuoti tvenkinį, galbūt jis ir investuotų į jo sutvarkymą.

Ne paslaptis – Valiulių tvenkinį mėgsta ne tik žvejai, bet ir poilsiautojai. Tačiau išduotas leidimas VšĮ „Motorsport LT“ naudoti žvejybos plotą Valiulių tvenkiniui nebegalioja. Jam išnuomoti planuojama organizuoti aukcioną. „Motorsport LT“ vadovas Valdas Stankūnas sako, kad nuomos sutarties nepratęsė, nes „yra visokių niuansų“.

V. Stankūnas neslepia, kad per dešimt metų, padedant draugams ir bendraminčiams, prie Valiulių tvenkinio padaryta išties daug.

„Tiesiog iš džiunglių padarėm normalią poilsiui ir žvejams vietą. Nauda iš vandens telkinio nuomos tokia, kad iš namų nešėm savo pinigus, aukojam brangų laiką šeštadieniais, sekmadieniais ir tvarkėm tvenkinį. Be jokių europinių projektų, o draugų, pažįstamų dėka“, – kalbėjo V. Stankūnas.

Ar dalyvauti aukcione, V. Stankūnas pirmiausiai tarsis su kolega Raimundu Mureika, vienas sprendimo tikrai nepriims. Jis tikina – tvenkinių nuomotojams yra užkrauta daug reikalavimų.

„Nelikom skolingi valstybei, atlikom šimtu procentų įžuvinimą, nors žuvys ir mailius tiek daug pabrango. Suprantu, kad Valiulių tvenkinys daug ką domina, bet kai tvenkiniai būna apleisti, tai niekam neįdomūs. Mums pavyko R. Mureikos iniciatyva išgyvendinti brakonierius. Tvenkinys dabar pilnas žuvies, nes jį pagal reikalavimus įžuvindavom. Čia nuolat vyksta respublikinės žvejų varžybos, ko iki tol nebuvo Šakių rajone“, – pasakojo V. Stankūnas pridurdamas, kad jie inicijavo ir mynė kelius į savivaldybę, kitas institucijas, kad būtų rekonstruota tvenkinio užtvanka bei sutvarkytas keliukas prie Valiulių tvenkinio, ir viliasi, kad ateityje minėtas kelias bus pagaliau išasfaltuotas.

V. Stankūno įsitikinimu, ir būsimas dviračių takas į Lukšius galėtų eiti palei Valiulių tvenkinį, o ne prie kelio Kaunas–Šakiai.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate šios kadencijos Vyriausybę?

klausimelis 06 18Alvydas iš Šakių:

Penkiasdešimt ant penkiasdešimt. Manau, kad tiesiog reikia leisti dirbti. Kalbant apie Navickienę, keista situacija, ką veikė tarnybos anksčiau, bet, tiesą pasakius, truputį gaila. Galėjo pabaigti kadenciją, kas čia beliko. Negerai, kad vis dar neturim švietimo ministro, kad žemės ūkio ministras pakeistas nebuvo. Bet yra ir gerų dalykų – labai aktyvus krašto apsaugos ministras. Ir pati ministrė pirmininkė – nematau žmogaus, kuris ją galėtų pakeisti. 

klausimelis 06 18 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Nu va čia tai politika! Nepasitikiu nė trupučio. Dvi atsistatydino, kodėl vis dar Šimonytė ten? Ji tiek visko prižadėjusi, nieko neišpildo, o ir šiaip, mano manymu, situacija prasta, skandalai labai negražiai atrodo. Anksčiau dar truputį normalesnės buvo Vyriausybės, bet kai konservatoriai... Nelabai net ir seku, ką jie ten daro, per radiją nebent nugirstu, kaip, pavyzdžiui, apie Navickienės atsistatydinimą. Blogai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.