Rūkalų asortimentas tik plečiasi

Lektorius, buvęs pareigūnas Darius Joneikis susirinkusiems pristatė naujausią jaunimo madą – šlapią kramtomą tabaką snusą. Nikotinu prisotintas pagalvėles, priklausomai nuo spalvos iš pirmo žvilgsnio primenančias kramtomąją gumą arba mažą arbatos pakelį, vaikai naudoja pasikišdami po viršutine lūpa. D. Pavalkio nuotr.

Nors apie nepilnamečių ar net mažamečių vaikų gretose populiarumo neprarandančias elektronines cigaretes, juodojoje rinkoje nuolatos pasirodančias ir čia pat jaunuolius pasiekiančias naujas svaiginamąsias medžiagas tiek ugdymo įstaigose, tiek žiniasklaidoje, tiek iš politikų tribūnų kalbama išties daug, tačiau, ko gero, vis dar nepakankamai, mat problema tik auga. Tokiame kontekste pirmadienį savivaldybės posėdžių salėje ir buvo surengta buvusio policininko, lektoriaus Dariaus Joneikio paskaita, kurios metus susirinkusiems perduotos pamatinės žinios, pristatytos tendencijos.

„Pats dirbau su jaunimu, mačiau nepilnamečius, kurie gyvenimus susigadina dėl narkotinių medžiagų vartojimo. Po vieno įvykio, kai jaunuolis nukentėjo ir neišgyveno, radau savyje jėgos pasidomėti ta tematika stipriau, padėti pasiruošti, motyvuoti jaunimą, kad jis neįklimptų į tą bėdą. Pradėjau ruošti informaciją, skrajutes. Prieš 10 metų į Lietuvą intensyviai pradėjo skverbtis cigaretės, kai pradėjau kalbėtis su moksleiviais, mano auditorija buvo dešimtokai ir vyresni, o šiandien jau reikia ruošti medžiagą pradinukams“, – prisistatydamas kalbėjo D. Joneikis.

el cigarates ivElektroninių cigarečių mechanizmų, kaip ir jų užpildų, pasiūla kone begalinė. Anot D. Joneikio, būtent juodoji rinka problemą padaro praktiškai neišsprendžiamą – vaikai rūkalų laisvai įsigyja internetu, prekiautojus susekti sunku, o net ir juos sučiupus baudos ne itin gąsdinančios. D. Pavalkio nuotr.

Anot lektoriaus, nepalankiausias, keleriopai situaciją pabloginęs dešimtmečio lūžis – absoliutus rūkalų ir kitų medžiagų prieinamumas. Jei anksčiau elektroninių cigarečių papildymo skysčio buvo įmanoma įsigyti tik parduotuvėse, tai dabar viskas vyksta interneto platybėse. Pavyzdžiui, vien „Telegram“ platformoje yra keliasdešimt vietinės juodosios rinkos grupių, kuriose mūsų vaikai laisvai gali įsigyti garinimui reikalingų medžiagų.

„Pardavėjų profilių „Telegram“ policininkai negali taip lengvai atsekti, o ir baudos už šį pažeidimą nedidelės. Jei parduodi nepilnamečiui – 150 eurų bauda. <...> Nepralaimėsim kovos, jei bus keturi pagrindiniai flagmanai: policija, mokykla, tėvai ir vaikai. Nors, tiesą pasakius, nežinau, ar iš viso įmanoma problemą panaikinti. Prevencija labai geras dalykas, bet vidutinis jos poveikio procentas 3–5. Sako, nėra policijos mokyklose. Jos ir nebus. Nėra tiek policijos pareigūnų, kad būtų kiekvienoje mokykloje tam tikru momentu. Nėra tiek pareigūnų, kad patruliuoti galėtų“, – apie situaciją pasakojo buvęs pareigūnas.

Per laiką kito ir elektroninių cigarečių užpildai. Lektoriaus teigimu, dabar tarp vaikų itin madinga juos pasigaminti patiems, naudojant vadinamąją druską. Jei standartiniame, parduotuvėse pardavinėjamame elektroninių cigarečių užpilde nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 mg/ml, tai pasigamintas gali būti 10 kartų stipresnis.

„Jaunuoliai, kurie garina, jie taip save linksmina. Keldami į viršų nikotino kiekį jie save svaigina taip, kaip mes alkoholiu. <...> Dar vienas skirtumas tarp skysčio ir druskos yra tas, kad iš jos nepavyko ištraukti rūgšties, nuo kurios žmogų troškina, tad ir į tualetus dažniau vaikai vaikšto. Kalbant apie požymius bendrai, pirmiausia reikia prisiminti, kad garinamos medžiagos labai skaniai kvepia. Apsikabinkit savo vaikus, pauostykit. Jei kvepia melionais, braškėmis, tikrai kažką daro. Antras dalykas – garinantieji nebegeria kavos, nes nebetoleruoja kofeino, pykina nuo jo. Trečias – dehidratacija. Be to, vaikams dažniau pradeda bėgti kraujas iš nosies, kadangi per ją išpučia garus, pažeidžia nosiaryklės odą, žaizdelė, nudegimai kartais atsiranda ir ant lūpų“, – patarimus tėvams dalijo D. Joneikis.

Lektoriaus teigimu, elektroninės cigaretės pradeda susidurti su konkurentais. Vaikai mielai rūko narkotinėmis medžiagomis impregnuotas tradicines cigaretes, kaitinamąjį tabaką, o ypač sparčiai šiuo metu populiarėja snusai – nedidelės, nikotinu prisotintos sintetinės pagalvėlės, kurias jaunuoliai pasikiša po viršutine lūpa. Snusai irgi palieka savo žymes, kurias akylesni tėvai gali pastebėti – pažeidžia dantenas.

Ne mažesnė problema ir narkotikai, kurių rūšių ir naudojimų būdų apstu, be to, mūsuose pradeda rastis ir savotiški hibridai – narkotinės medžiagos naudojamos elektroninių cigarečių užpildams. Nors tokių procesų kontroliavimui neva randasi vis daugiau priemonių, kaip antai testai, specialūs dūmų detektoriai ir t. t., tačiau D. Joneikio siūlomomis įsigyti išsigelbėjimo priemonėmis susirinkusieji, regis, ne itin susižavėjo.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate įvykius JAV?

klausimelis 07 23Juozas iš Gotlybiškių:

Labai seku įvykius Amerikoje. Keistas man tas pasikėsinimas į Trumpą. Ar nebus tik surežisuotas? Tokia mano nuomonė. O kad Bidenas pasitraukė iš rinkimų kovos, pritariu tokiam jo pasirinkimui. Amžius visgi. Manau, atsiras kandidatų jį pakeisti. O jei bus išrinktas Trumpas, sunku kažką prognozuoti. Jis yra reiklesnis. Gal ir neblogai būtų. Nesuprantu vieno, pasaulyje vyksta karai, žūsta žmonės. Ar negali tie pasaulio viršininkai susėsti ir priimti esminius sprendimus?

klausimelis 07 23 2

Bronislava iš Lukšių:

Dar nežinojau, kad Bidenas pasitraukė iš prezidento rinkimų. Manau, jau reikėjo, painiojasi kalbėdamas, sumaišo prezidentų pavardes. O dėl pasikėsinimo į kitą kanditatą, Trumpą, nesuprantu pasikėsinusio jaunuolio motyvų. Tiesa, Trumpas po šio įvykio įgavo didesnį liaudies pasitikėjimą. Sunku pasakyti, kas lauktų Europos, Ukrainos, Trumpui tapus prezidentu. Gal blogiau nebūtų. Reikia tikėtis, kad viskas bus gerai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.