baneris leidinys

maisto atliekos Alytaus RATC nuotr
Nuo 2024 m. biologines (maisto ir žaliąsias) atliekas nebus galima maišyti su komunalinėmis, jas tvarkyti reikės atskirai, nors Alytus tai daro jau nuo 2018-ųjų.  Alytaus RATC nuotr.


Aplinkos ministerija skelbia, kad šių metų pradžioje maisto atliekų rūšiavimo konteineriais planuojama aprūpinti 200 tūkst. namų ūkių – šiam tikslui iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta daugiau kaip 6 mln. eurų. „Savivaldybes paskatinus įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, gyventojams bus sudarytos sąlygos patogiai nuo bendro srauto atskirti virtuvėje susidarančius maisto likučius“, – rašoma pranešime spaudai.
 
Aplinkos viceministrės Ramintos Radavičienės žodžiais, maisto atliekų atskiras surinkimas yra būtinybė, nes po dvejų metų jų nebebus galima maišyti su komunalinėmis.

„Kartu tai galimybė savivaldybėms mažinti atliekų tvarkymo sąnaudas, kurios didės, jei regionai neišvystys rūšiavimo. Ne visos savivaldybės pasinaudojo anksčiau teikta parama maisto konteineriams įsigyti, tad kviečiame dabar suskubti teikti paraiškas ir užtikrinti  maisto atliekų rūšiavimo paslaugą gyventojams“, – ragina R. Radavičienė.

Aplinkos projektų valdymo agentūra kvietimą šiai paramai jau paskelbė. Paraiškas gali teikti savivaldybės ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai, kurie konteinerius maisto atliekoms rūšiuoti išdalins individualių namų gyventojams arba pastatys atliekų surinkimo aikštelėse greta daugiabučių.

Įgyvendinant žiedinės ekonomikos direktyvų reikalavimus, nuo 2024 m. biologines (maisto ir žaliąsias) atliekas reikės rinkti atskirai arba kompostuoti susidarymo vietoje, kartu  siekiant, kad maisto atliekų susidarytų kuo mažiau ir jos būtų efektyviai tvarkomos.

Lietuvoje maisto atliekų kiekis mišriame komunalinių atliekų sraute sudaro apie 15 proc., o vienam šalies gyventojui tenka vidutiniškai 41 kg maisto atliekų per metus.

Aplinkos ministerijos parengtame Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. plano projekte numatytos užduotys regionams iki 2023 m. gruodžio 31 d. įdiegti maisto ir virtuvės atliekų rūšiuojamąjį surinkimą.

„Kaip surinkti ir panaudoti žaliąsias, maisto ar virtuvės atliekas, sprendžia savivaldybės, atsižvelgdamos į nustatytus reikalavimus, veikiančią atliekų tvarkymo sistemą, apdorojimo įrenginius, technines galimybes. Jos nustato, kokias maisto atliekas į joms skirtą konteinerį gali mesti gyventojai, koks bus konteinerių ištuštinimo dažnis, žymėjimas ir pan.“, – skelbia ministerija.

Kaip mūsų rajone bus tvarkomos maisto atliekos, savivaldybės Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus vedėjas Arvydas Šlėderis dar tiksliai pasakyti negali.

„Dar kol kas neaišku, kaip pas mus bus. Konteinerį pastatyti yra paprasčiausias dalykas. Yra surinkimas ir sutartys, kas galės tai priimti. Labai ribotas įmonių skaičius, kurios galėtų priimti. Lekėčiuose turime kiaulyną, kurie turi bioelektrinę, kuri galėtų, bet ar privatininkas galės sudaryti sutartis ir kaip tai bus, tai atsakymų dar nėra“, – teigė A. Šlėderis.

Jis svarsto, kad maisto atliekų rūšiavimas galėtų startuoti su atliekų aikštelių įrengimu.

„Iš apskrities tik Šakių rajonui nupirktas aikštelių įrengimas ir išsitekome skirtoje sumoje, visos kitos savivaldybės turės ieškoti lėšų prisidėjimui“, – teigė skyriaus vedėjas.

Rajone iš viso planuojama įrengti apie 100 atliekų surinkimo aikštelių, manoma, kad šie darbai sparčiausiai turėtų pradėti vykti jau šiemet, atšilus orams.

Beje, maisto rūšiavimas anokia naujiena Alytaus regione – tai pirmasis regionas Lietuvoje, kuriame maisto atliekų rūšiavimas vietos valdžios sprendimu visiems gyventojams privalomas nuo 2018 m.

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu maisto ir virtuvės atliekų konteineriai yra įrengti 15-oje savivaldybių. Ne visose jie eksploatuojami, kadangi neįgyvendinti maisto atliekų apdorojimo projektai – neįsigyta reikalinga įranga.
2019 m. maisto atliekų (atskirai surinktų ir mišriame komunalinių atliekų sraute) susidarė 114,5 tūkst. tonų. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2019 m. maisto atliekų konteineriuose surinkta 1,07 tūkst. tonų maisto atliekų, 2020 m. – 2,2 tūkst. tonų.

Iš atskirai surinktų biologinių atliekų turi būti gaminamas aukštos kokybės kompostas, naudojamas žemės ūkyje pažeistų teritorijų atstatymui, energinių augalų terpėms ruošti. Šiuo metu iš biologiškai skaidžių atliekų, atskirtų mechaniniuose-biologiniuose įrenginiuose iš mišrių komunalinių atliekų srauto, pagamintas techninis kompostas tinkamas tik sąvartynų rekultivacijai, atliekų perdengimui juose, arba gali būti deginamas energijai išgauti.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos