Zanavykų krašto muziejuje – dzūkų amatai ir tradicijos

pledieneKovo 5 dieną Zanavykų krašto muziejuje buvo atidaryta Lazdijų krašto muziejaus paroda „Tarp tradicijos ir modernumo“, kurią atlydėjo Lazdijų kultūros centro folkloro kolektyvas „Riecimėlis“. Vaizdo siužetus, kuriuose užfiksuoti iki mūsų dienų nepamiršti senieji amatai ir buities darbai, pristatė Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Plėdienė.
 
Nuotr. Lazdijų krašto muziejaus direktorė D.Plėdienė pristatė netradicinę parodą apie senuosius dzūkų amatus ir buities darbus.
 
Visi, kurie tradiciškai tikėjosi išvysti ekspozicijoje išdėliotus dzūkų amatų ir buities darbų rakandus, liko maloniai nustebinti. Parodoje buvo demonstruojami vaizdo siužetai su filmuotoje medžiagoje užfiksuotais senųjų Lazdijų rajono gyventojų dar nepamirštais amatais ir buities darbais, Dzūkijos krašte gyvavusiais iki XX amžiaus pirmosios pusės. Parodą pristačiusi Lazdijų krašto muziejaus direktorė teigė, kad joje susipynę senieji amatai ir modernus jų pateikimas pritraukia ir jaunus, ir senus, moko suprasti, kodėl rankų darbas yra toks brangus. Kelerius metus iš eilės Lazdijų krašto muziejaus darbuotojų kruopščiai rinkta medžiaga, kuria buvo siekiama išsiaiškinti, kokias tradicijas ir gebėjimus šio krašto žmonės yra išsaugoję ir puoselėja iki šių dienų, pristato plunksnų plėšymą, velykinių kiaušinių skutinėjimą, kalvystės darbus, avies kirpimą, pintinių pynimą, archaišką raugintos bandos kepimą, juostų audimą ir tinklų pynimą. D.Plėdienė prasitarė, kad buvo planuota ir daugiau buities darbų nufilmuoti, tačiau žmonės tiesiog nesutiko savo amatų rodyti prieš kameras.

Kadangi ši paroda – edukacinė programa yra skirta Tarmių metams, joje buvo galima ir dzūkiškos šnektos pasiklausyti, ir skambių dainų išgirsti. Folkloro kolektyvo „Riecimėlis“ vadovė Regina Kaveckienė gyrė spalvingus ir sudėtingus raštus ant Plokščių folkloro ansamblio „Vaiguva“ merginų prijuosčių, žavėjosi zanavykiškomis dainomis, kurios, užvedamos vadovės Astos Grigaitienės nei kiek nenusileido savo skambumu dzūkiškai šnektai. Paroda, prasidėjusi Vygriuose (Lenkija), jau apkeliavo beveik visą Lietuvą. Kaune savivaldybių muziejų parodų konkurse ji laimėjo pirmąją vietą kaip pati moderniausia ir muziejiškiausia paroda. Zanavykų muziejuje ji veiks iki balandžio vidurio, todėl visi norintys pamatyti senuosius dzūkų amatus gyvai dar gali ne vieną kartą joje apsilankyti.  

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.