„Žiedų saloje“ duris atvėrė pirmoji privati meno galerija

galerija naujaAsta GVILDIENĖ
 
Praėjusį penktadienį pagaliau išsipildė ne tik floristės Daivos Bublaitienės, bet ir visų menui prijaučiančių žmonių svajonė – „Žiedų saloje“ duris atvėrė pirmoji meno galerija Šakiuose.  Tikriausiai neatsitiktinai pirmoji joje atidaryta  mūsų kraštiečio, pripažinimą pelniusio ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, fotomenininko Rimaldo Vikšraičio paroda.  
 
Nuotr. Floristės D. Bublaitienės meno galerijoje iki balandžio 19 dienos galima aplankyti žymaus fotomenininko R.Vikšraičio darbų parodą.
 
Daugelį metų D. Bublaitienės puoselėta svajonė - savo gėlių salone įkurti nedidelę meno galeriją pagaliau išsipildė. Floristė dėkojo savo šeimai ir draugams, kurie ją palaikė ir padėjo šiam gražiam norui tapti kūnu ir siela, taip pat parodos organizatoriui šakiečiui fotografui Vidui Venslovaičiui bei darbų autoriui R. Vikšraičiui. Jam, pasak menotyrininko Tomo Pabedinsko, Lietuvos fotografijos scenoje tenka ypatinga vieta, nes jo kūrybos negalima tapatinti nei su lietuviškos fotografijos tradicijomis, nei su vyraujančiomis šiuolaikinės fotografijos tendencijomis. Atidaryme dalyvavęs Fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Česonis sveikino šakiečius su nuostabia dovana – privačių verslininkų atidaryta meno galerija, kuri nepadarytų gėdos ir didesniam miestui. „Tai pavyzdys ir sostinės, ir Kauno verslininkams, - tvirtino jis. – Manau, kad simboliška ir teisinga pirmą parodą skirti vieno iš garsiausių savo krašto fotomenininkų R.Vikšraičio, pelniusio pasaulinį pripažinimą prestižinėse užsienio šalių galerijose, darbams. Didžiausia jo fotografijų paslaptis ta, kad menininkas sugebėjo parodyti tamsiąją gyvenimo pusę. Todėl, manau, ši fotosesija nejuodina Lietuvos, o leidžia pamatyti jos skaudulius iš vidaus.“

„Man didelė garbė atidaryti savo fotografijų parodą šioje naujai įsikūrusioje galerijoje“, - teigė R.Vikšraitis, savo darbuose perteikęs tikroviškus ir kartu labai individualius šiandieninės Lietuvos provincijos vaizdus. Jis nekuria psichologinių portetų ir nefiksuoja provincijos gyvenimo natūralios tėkmės. Menininko fotografuojami žmonės sąmoningai inscenizuoja groteskiškiausias savo kasdienybės situacijas. T.Pabedinsko teigimu, R.Vikšraitis yra ne atsiribojęs stebėtojas, su kuriuo dažnai tapatinasi šiuolaikiniai menininkai, bet fotografuojamų situacijų dalyvis. Iš kitų fotomenininkų jis išsiskiria tuo, kad įamžina tą pačią bendruomenę, kurioje ir pats gyvena. Nesislėpdamas nei už išraiškingos meninės fotografijos formos,  nei už šalto šiuolaikinės fotografijos konceptalumo, fotomenininkas dokumentuoja atvirai jo akivaizdoje atliekamus vaidmenis. Jie šokiruoja žmonių, savanoriškai inscenizuojančių savo pačių nuosmukį prieš fotokamerą, sukurtu spektakliu.  

Savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Papievienė džiaugėsi ir nauja, D.Bublaitienės dėka atidaryta meno galerija, ir R.Vikšraičio paroda. Ta proga ji prisiminė pačią pirmąją šio fotomenininko darbų parodą, kuri buvo eksponuota 1998 metais Šakių kino teatre. „Pamačiusi, kas vaizduojama R.Vikšraičio fotografijose, aš išsigandau, kad mane, tuo metu jauną specialistę, už tai išmes iš Kultūros skyriaus, - atviravo ji. – Bet viskas praėjo gerai, o vėliau Šakiuose buvo surengta dar ne viena tokių fotografijų paroda, akivaizdu, suprantama ir aktuali ne tik lietuviams, bet ir kitų šalių žmonėms.“ 2009 metais mūsų kraštiečio sukurtos fotografijos pelnė tarptautinį pripažinimą didžiausiame Europos fotografijos festivalyje „Recontres d‘Arles“. Čia R. Vikšraitis buvo įvertintas prestižiniu „Metų atradimo“ apdovanojimu. R. Vikšraičio darbus šiai nominacijai pristatė garsus britų fotografas Martinas Parras.

Pasak G. Česonio, keistas sutapimas, kad paskutinę R.Vikšraičio fotodarbų eksponavimo dieną Velso „Fotogallery“ parodoje atidaroma kita jo fotografijų paroda naujai įkurtoje „Žiedų salos“ galerijoje.  Čia susirinkę menininkai ir jiems prijaučiantys žmonės džiaugėsi dar viena galimybe pažvelgti į socialinę tikrovę „iš vidaus“, ateičiai išsaugoti nykstančio, vartotojiškos kultūros mažai paliesto gyvenimo vaizdus. Apnuogintos tikrovės metraštininko R.Vikšraičio parodą visi norintys gali aplankyti iki balandžio 19 dienos.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.