Rajone populiarėja paprastesni vardai

kudikisGintarė MARTINAITIENĖ

Prieš keletą metų plūstelėjusi ypač įmantrių vardų banga užleidžia vietą tradicijoms. Vėl grįžta paprastesni vardai, o mažiau girdėtų vardų tarp gyvenančių ne emigracijoje pasitaiko rečiau. Tokios tendencijos išryškėja stebint Šakių civilinės metrikacijos skyriaus duomenis.

Tarp 2012 metais rajone registruotų berniukų daugiausiai pavadintų Gusto vardu - jis suteiktas septyniems vaikams. Galima atkreipti dėmesį, kad vardas lyderis nėra toks ryškus kaip ankstesniais metais. Pavyzdžiui, pernai populiariausias Mato vardas buvo išrinktas net 17 kartų, tad šių metų TOP vardas gerokai nusileidžia populiarumu. Matas, net kelerius metus buvęs populiariausias, 2012 metais pagal populiarumą liko antroje vietoje – penki berniukai pavadinti minėtu vardu, reiškiančiu „Dievo dovana“. Tiesa, po penkis kartus išrinkti ir Augusto, Beno, Manto vardai. Nojaus, Emiliaus, Pijaus vardais registruota po keturis mažylius. Tėvai nevengia savo mažylių pavadinti ir senoviškesniais vardais. Tarp tokių - Arvydas, Vincentas, Vidas, Jurgis, Jonas, Laimutis, Liudas, Stanislovas, Algirdas. Tarp ne tokių įprastų vardų rajone išrinkti ir Ato, Milgaudo, Dangiro, Rašimo, Eivino, Tonio, Rėjaus vardai. Visgi ne berniukams, o mergaitėms dažniausiai suteikiami įvairesni vardai, nors, lyginant kelerius paskutinius metus, tokių vardų rajone, kaip ir šalyje, po truputį mažėja. Kaip jau tapo įprasta, ne vienas mažylis pavadintas jokių sąsajų su lietuvybe neturinčiais vardais, tačiau iš pavardės aišku, kad tokie vardai dažniausiai suteikiami emigravusių lietuvaičių, ištekėjusių už kitataučių, mažyliams. Tiesa, išimčių yra. Keletas vardų, nors ir lietuviška pavarde, registruota nelietuviška rašyba – Eiden, Damian. Pasitaiko atvejų, kai tiek berniukams, tiek mergaitėms suteikiami dvigubi vardai. Čia taisyklių nėra. Kartais abu iš jų nelietuviški, kitais atvejais - vienas lietuviškas, kitas ne. Pavyzdžiui, Nikas Jonas ar Kris Augustin.
 
Tarp mergaičių pernai buvo populiariausi ugnies deivės Gabijos bei Urtės vardai. Jie parinkti po septynis kartus. Šeši tėvai savo mažyles pavadino Augustės, penki – Austėjos vardais. Po keturis kartus parinkti ir Miglės bei Ugnės vardai. Tarp populiarių išlieka ir trumpi Emos, Evos, ir ilgesni, lietuviams įprasti Kotrynos, Barboros, Žemynos, Gerdos, Godos, Liepos vardai. Jie dažniausiai registruoti po tris kartus. Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, pernai registruoti ir tokie moteriški vardai kaip Eila, Elinga, Amėja, Eimantė, Deina, Dija, Ida, Meina, Karilė, Tautė. Lyginant su vyriškais vardais, moteriškų vardų variacijų šiek tiek daugiau nei vyriškų. Be to, čia rečiau pasitaiko senoviškesnių vardų. Viena mažylė registruota Irenos, vienai suteiktas dvigubas Alisos Valentinos vardas. Tarp nelietuviškų galima išskirti net dvi mergytes pavadintas Ninos vardais, registruota ir Nella, Klea, tačiau jų pavardės nelietuviškos.

Vardo parinkimas – atsakingas tėvų sprendimas. Ne vienas specialistas aiškina, kad vardas netgi lemia žmogaus likimą, tad nepatariama remtis tik mada. Kaip bebūtų, tik tėvai sprendžia dovana, ar bausmė jų atžalai bus išrinktas vardas.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.