Šeimos gydytojai turėtų būti pasiekiami 12 valandų per dieną: kaip naujovė pasitinkama rajone?

Pagal naująjį Sveikatos apsaugos ministerijos matymą, siekiant paslaugų prieinamumo bei krūvio nuėmimo nuo Priėmimo skyrių, šeimos gydytojai darbo dienomis turėtų dirbti 12 valandų, tad svarstoma, kad galėtų būti sudaryta bent viena komanda iš sveikatos centro veikloje dalyvaujančių įstaigų. Visgi dvejojama, ar rajone tai pasiteisins, nes manoma, kad žmonės ir toliau tiesiu taikymu vyks į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. D. Pavalkio nuotr.

Nuo liepos 1 d. įsigaliosiantis naujas reglamentavimas, kad šeimos gydytojo komandos paslaugos būtų teikiamos pilna apimtimi ne mažiau kaip po 12 valandų per dieną penkias darbo dienas, kol kas rajone kelia nemažai klausimų: kuri konkrečiai įstaiga ar įstaigos tai užtikrins, kokiomis sąlygomis ir pan. Be to, dvejojama, kiek tokie Sveikatos apsaugos ministerijos užmojai apskritai pasiteisins.

Apie tai diskutuota praėjusį ketvirtadienį vykusiame savivaldybės sveikatos centro įstaigų vadovų pasitarime.

Šio centro veikloje, kaip žinia, dalyvauja septynios rajono sveikatos įstaigos – Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (PASPC), Šakių ligoninė, Visuomenės sveikatos biuras, Šakių sveikatos klinika, Kidulių bei Lekėčių ambulatorijos bei Kudirkos Naumiesčio pirminės sveikatos priežiūros centras.

sveikatos centras lebedzinskasŠakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro laikinasis vadovas Viktoras Lebedžinskas patikino, kad medikai naujovę sutiko ne itin palankiai. Būtent į šią įstaigą, kaip galinčią užtikrinti keliamus reikalavimus, krypsta visų akys. D. Pavalkio nuotr.

Kaip minėta ir kaip susirinkusiems priminė savivaldybės gydytoja Edita Zubrickienė, Sveikatos apsaugos ministerija nuo liepos 1 d. keičia reglamentavimą ir siekia, kad šeimos gydytojo komanda darbo dienomis dirbtų ne mažiau kaip 12 valandų per dieną.

„Manau, kad nė vienas centras nėra toks stiprus ir turintis tiek personalo, kad taip dirbtų, nes turi būti pilnas komplektas. Kas iš to, kad tu sėdėsi. Turi būti komanda, slaugytoja, galimybė atlikti kraujo tyrimus“, – mintimis dalijosi Šakių sveikatos klinikos vadovė, gydytoja Laima Starkauskienė.

Kudirkos Naumiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Audronė Račiūnienė svarstė, kad apskritai vasara, kai prasideda atostogų metas, netinkamas laikas pokyčiams, tačiau, anot E. Zubrickienės, įstatymą įgyvendinti privaloma.

Tad ji siūlė nusimatyti vieną iš sveikatos centro veikloje dalyvaujančių įstaigų, kuri visų vardu ir užtikrintų paslaugų prieinamumą 12 valandų per darbo dieną. Svarstyta, galbūt toje įstaigoje, dengiant personalo trūkumą, galėtų dirbti ir kitų įstaigų medikai, tačiau neaiškumų kyla, kaip būtų sprendžiami darbo apmokėjimo ar net įdarbinimo klausimai.

„O kokiu aš pagrindu toje kitoje įstaigoje dirbu? Jeigu apmokama už valandinį darbą, tada nuostolis įstaigai, kas norės?“ – skambėjo retoriniai klausimai iš įstaigų vadovų lūpų, o Šakių PASPC laikinasis vadovas Viktoras Lebedžinskas žadėjo kylančius klausimus aptarti su ministerija.

Beje, būtent į šią įstaigą, kaip galinčią užtikrinti minėtą darbo laiką, krypsta visų akys, nors V. Lebedžinskas pripažino, kad darbuotojai tokią naujovę sutiko nelabai palankiai. Jis svarstė, kad jeigu iki 17 val. problemų su darbo laiku ir komanda nebūtų, tai užtikrinti paslaugų prieinamumą vėliau – jau sudėtingiau, tad galbūt tai būtų galima spręsti per sutartis su Šakių ligonine ar panašiai.

„Ieškosime kelių, kaip mažiausiai skausmingu keliu tai išspręsti. Bet taip, kas tinka didiesiems miestams, netinka mums ir išties sunkiai suprantamas toks ministerijos grūdimas“, – nuomone dalijosi V. Lebedžinskas.

Šakių ligoninės vadovas Ignas Sadauskas samprotavo: „Man keistai atrodo, kad su šitiek šeimos gydytojų jūs negalit užtikrinti 12 valandų darbo dienomis, o mes visą parą turime užtikrinti ir mes neturime tiek daktarų.“

Tačiau tokiais ministerijos užmojais dvejojama ne tik todėl, kad trūksta medikų, bet ir dėl pačių pacientų ydingų įpročių, kai šie dėl mažiausios smulkmenos neretai net tuo metu, kai dar dirba ir šeimos gydytojai, traukia į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių ar kreipiasi, tarkim, dėl savaitėmis kamuojančio skausmo.

„Pati esu girdėjusi, kad į skubios pagalbos skyrių vyko, nes įaugo kojos piršto nagas...“ – dalijosi L. Starkauskienė.

sveikatos centras starkauskieneŠeimos gydytojai svarsto, kaip reikės užtikrinti numatomus reikalavimus, nes, anot Šakių sveikatos klinikos vadovės Laimos Starkauskienės (kairėje), nė viena iš įstaigų nėra tokia stipri, kad turėtų pilną komplektą 12-os valandų darbo dienai. Be to, ji sako, kad reikia ugdyti ir pacientus, kam išties reikalingas Priėmimo skyrius. D. Pavalkio nuotr.

Tad gydytojai sutartinai tvirtino, kad net ir visą darbo dieną šeimos gydytojui dirbant, tarkim, Šakiuose, maža tikimybė, kad sunegalavęs pacientas iš Kidulių ar Lekėčių vyks būtent pas šeimos gydytoją Šakiuose, o ne tiesiu taikymu į Priėmimo skyrių.

Gydytojai svarstė, kad tam tikrą pacientų rotaciją – jam reikalinga skubi pagalba ar ne – reikėtų vykdyti Priėmime, tačiau I. Sadauskas įsitikinęs: konfliktas užprogramuotas, jei paslaugos negavęs pacientas bus išsiųstas namo.

„Tik po ištyrimo gali pasakyti, kokia ta būklė. Kitas iš pasiutimo nualpsta, nes tikrai visokių būna, ir peštis yra beprasmiška, o srautai priėmime didėja“, – kalbėjo ligoninės vadovas ir pripažino išties su tuo kovojęs, tad atviravo: kova į vienus vartus ir ne medikų naudai.

Be to, veikla irgi nuostolinga, nes ištyrimas kainuoja brangiau nei apmokėjimas už paslaugą.

„Bet mokyti reikia, kur skubi pagalba“, – teigė L. Starkauskienė, tačiau visi sutiko, kad medikai pagalbos lygius žino, tačiau kaip to išmokyti pacientus – jau kitas klausimas.

„Sutinku, čia visuotinė problema“, – sakė Šakių sveikatos klinikos vadovė, kalbėjusi, kad kartais dieną pacientas ateina pas šeimos gydytoją, o vakare dar nueina ir į Priėmimo skyrių.

Susitikimo metu iškeltas ir psichiatrijos paslaugų klausimas, prisimintas sutarties nutraukimas su buvusiu Psichikos sveikatos centru, kitaip tariant, su L. Starkauskienės ir jos vyro Audriaus vadovaujama įstaiga. Po to į Šakius atėjo vilniečių įstaiga, prisiglaudusi po Šakių PASPC stogu, bet po trejų metų jie veiklą Šakiuose nutraukė, o pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas pradėjo teikti ir pats Šakių PASPC.

„Jums atrodo, kad paslauga teikiama blogai?“ – tarsi negalėdamas patikėti teiravosi vicemeras Darius Jakavičius.

„Taip, man taip atrodo“, – neneigė L. Starkauskienė, kalbėdama apie Šakių PASPC teikiamas psichiatrijos paslaugas ir vicemerui siūlė pasiskaityti, kaip turėtų būti dirbama.

„Jei sėdi viena slaugytoja, tai nereiškia, kad dirba psichikos centras. <...> Jis turi būti penkias dienas bent po keturias valandas, kai dirba visa komanda“, – pabrėžė L. Starkauskienė, o laikinasis Šakių PASPC vadovas pripažino, kad ši veikla, jo žiniomis, nuostolinga, žadėjo pasidomėti tuo klausimu išsamiau.

Susitikimo metu pristatyti ir galimi vykdyti projektai, tad savivaldybės gydytoja E. Zubrickienė siūlė įsivertinti ir pasigalvoti, ar sveikatos centro veikloje dalyvaujančios įstaigos norėtų juos įgyvendinti, o Šakių PASPC, kuris ir koordinuoja sveikatos centro veiklą, vadovas V. Lebedžinskas jau artimiausiu metu žadėjo dar vieną susitikimą, mat šiame netilpo visi norimi aptarti klausimai ir galimi atsakymai.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate įvykius JAV?

klausimelis 07 23Juozas iš Gotlybiškių:

Labai seku įvykius Amerikoje. Keistas man tas pasikėsinimas į Trumpą. Ar nebus tik surežisuotas? Tokia mano nuomonė. O kad Bidenas pasitraukė iš rinkimų kovos, pritariu tokiam jo pasirinkimui. Amžius visgi. Manau, atsiras kandidatų jį pakeisti. O jei bus išrinktas Trumpas, sunku kažką prognozuoti. Jis yra reiklesnis. Gal ir neblogai būtų. Nesuprantu vieno, pasaulyje vyksta karai, žūsta žmonės. Ar negali tie pasaulio viršininkai susėsti ir priimti esminius sprendimus?

klausimelis 07 23 2

Bronislava iš Lukšių:

Dar nežinojau, kad Bidenas pasitraukė iš prezidento rinkimų. Manau, jau reikėjo, painiojasi kalbėdamas, sumaišo prezidentų pavardes. O dėl pasikėsinimo į kitą kanditatą, Trumpą, nesuprantu pasikėsinusio jaunuolio motyvų. Tiesa, Trumpas po šio įvykio įgavo didesnį liaudies pasitikėjimą. Sunku pasakyti, kas lauktų Europos, Ukrainos, Trumpui tapus prezidentu. Gal blogiau nebūtų. Reikia tikėtis, kad viskas bus gerai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.