„Žinokit, tikrai blogai. Ypač dabar, kai artėja Vėlinės, prasidėjo šildymo sezonas, žmonės visai neturi pinigų. Jeigu taip ir toliau, teks stabdyti prekybą. Negaunu nei pensijos, nes neturiu darbo stažo... Turiu penkis vaikus, gal jie man padės“, – guodėsi moteris.
Rimutė pastebėjo: kaip ir visur, taip ir turguje po euro valiutos įvedimo kainos padidėjo. Pavyzdžiui, morkų kilogramas kainuoja 80 euro centų, pomidorai – vieną eurą. Moteris atviravo, kad daržovių kainos tikrai didesnės nei prekybos centruose, tačiau prašė nepamiršti, jog turguje galima įsigyti ekologiškai užaugintų daržovių. Moteris kiekvieną dieną turguje būna nuo septintos valandos ryto iki trečios valandos popiet. Rimutė sakė, kad šiokiomis dienomis pirkėjų būna tiek, kad ant rankų pirštų suskaičiuotum, o šeštadienį vienu kitu padaugėja.
„Na, per dieną susirenku gal 50 eurų, susimoku už prekiavimo vietą, dar kelionės išlaidos, tai kas man lieka? 10 eurų, kartais mažiau. Va, pavyzdžiui, šiandien bulvių nė kilogramo nenupirko“, – skundėsi moteris.
Šakietė Regina turguje dirba apie aštuonerius metus. Moteris pasakojo, kad po ligos nebegrįžo į buvusį darbą ir nusprendė veiklą tęsti turguje. Moteris kolegei pritarė, kad situacija šiuo metu iš tiesų nepavydėtina, žmonės turgų aplenkia.
„Matot, man dar nėra taip blogai. Aš jau pensininkė, tai prekiaudama turguje tik šiek tiek prisiduriu. Esu šakietė, važiuoti niekur nereikia, tai dar kažkiek susitaupo. Šiaip ar taip – mažiau dejuokim ir bus gerai“, – sakė optimistiškai užbaigė prekybininkė.
Aštuonerius metus turguje dirbanti moteris sakė, jog uždarbis priklauso nuo to, kokia diena pasitaiko, šeštadieniais kartais galima užsidirbti 50 eurų, o šiokiomis dienomis uždarbis būna juokingai mažas.
„Žinokit, vieni žmonės perka turguje viską – maistą, avalynę, drabužius, o kitas niekad čia neateis. Kalbant apie maisto produktus, čia jis brangesnis, bet, pripažinkim, – skanesnis“, – mintis dėstė pašnekovė.
Rūbams išrankesni
15 metų turguje drabužiais, avalyne prekiaujanti Silva, kaip ir kitos moterys, minėjo, kad savaitgaliais turguje atmosfera dar šiek tiek geresnė, tačiau šiokios dienos liūdnos.
„Prekyba kiekvienais metais vis prastėja. Susimokam mokesčius, nusiperkam maisto, dar pataupom prekėm ir ne kažkas belieka. Aišku, niekas nevertė, patys pasirinkome tokį darbą, bet anksčiau, kai situacija buvo geresnė, tikriausiai ir dirbti buvome labiau suinteresuoti“, – kalbėjo prekiautoja.
Zanavykų turguje prekiaujanti moteris mano, kad sustojusi prekyba turguje ne vien dėl to, kad žmonės neturi pinigų, bet ir dėl to, jog dalis miestelėnų yra labiau pamėgę apsipirkti didžiuosiuose prekybos centruose.
„Ateina į turgų jaunimas su mamomis, apsižvalgo ir jau girdžiu, kaip sako: „Mama, čia nieko gero nėra, važiuojam į Kauną.“ Gal per daug esam išsilepinę vaikus...“ – svarstė prekiautoja.
Nors centriniame turguje besidarbuojantys prekiautojai nebuvo tokie iškalbūs ir paklausus, kaip sekasi prekyba, tik tarstelėdavo „viskas gerai“, tačiau ilgiau pasivaikščiojus buvo matyti – žmonių ir čia ne per daugiausiai.
Šiuolaikinis vyriškas kostiumas turguje kainuoja apie 70 eurų, elnio odos pirštinės atsieis apie 20 eurų, striukė apie 25 eurus, tad kainos, kaip gali kai kuriems pasirodyti, nėra tokios jau didelės.