Informacija su ūkininkais dalijosi Nacionalinės mokėjimų agentūros atstovai

jakubauskaite
Nuotr. Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio paramos departamento vyriausioji specialistė Edita Jakubauskaitė ragino deklaruoti žemės ūkio naudmenų plotus kuo anksčiau, kad padarius klaidų jas būtų galima ištaisyti.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kovo 13 d. rajono savivaldybėje vyko seminaras „Su plotu susijusių priemonių 2017 m. aktualijos“, kurio metu buvo kalbama apie tiesioginių išmokų paramos schemų, kompleksinės paramos reikalavimų bei Lietuvos kaimo plėtros programos priemonių pakeitimus, apie deklaravimo ir duomenų apdorojimo tvarkas bei papildytą žemės ūkio naudmenų klasifikatorių.

Seminarą pradėjusi Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio paramos departamento vyriausioji specialistė Edita Jakubauskaitė, pristatydama 2017 m.  naujoves, akcentavo elektroninio komunikavimo svarbą. Pasak kalbėjusios, tokiu būdu informacija pareiškėjus pasiekia greičiausiai.

„Mes skatiname jus naudotis elektroninio komunikavimo priemonėmis: el. paštu, SMS arba NMA portalu. Jūs informaciją gaunate čia ir dabar: pavyzdžiui, SMS žinute gavote pranešimą, kad yra nustatytas kažkoks neatitikimas, tuomet einate į seniūniją ir problemą sprendžiate. Deja, statistika rodo, kad dauguma žmonių vis dar naudojasi antžeminiu paštu. Marijampolės apskrityje paštu naudojasi daugiau nei 60 proc. pareiškėjų“, – kalbėjo specialistė ir priminė susirinkusiems, kad yra atnaujintas NMA informacinis portalas, kuriame galima keisti visų paraiškų duomenis ir kita.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo pradžia – balandžio 10 d. Ūkininkai deklaruoti žemės ūkio ir kitus plotus galės iki birželio 6 d., o pavėluotai – iki liepos 1 d. NMA specialistai ragino ūkininkus laikytis nurodytų terminų ir deklaruoti pradėti kuo anksčiau, kad jei bus padarytos klaidos, jas būtų galima ištaisyti.

E. Jakubauskaitė teigė, kad šiemet numatomas kontrolės duomenų viešinimas apie nustatytus pažeidimus, kur NMA ir patys pareiškėjai žemėlapiuose matys neteisėtai deklaruotus plotus ir kitus pažeidimus.

Tiesiogines išmokas gali gauti tik aktyvus ūkininkas. Pareiškėjas turės atitikti aktyvaus ūkininko reikalavimus, kurie yra susiję su vykdoma veikla: žemės ūkio subjektas laikomas aktyviu ūkininku, jei jis nevykdo tiesioginėmis išmokomis neremiamų veiklų.

Pertvarkyta ir susietosios paramos už plotą schema. Jei plotai apsėti sertifikuotomis javų sėklomis (minimalus plotas – 0,5 ha), reikalinga sąskaita faktūra, sertifikatas ir etiketės, kai pareiškėjas pats sertifikuoja sėklas. Minimalus sėklinių bulvių plotas turi būti 0,5 ha. Jų plotus iki kitų metų birželio 1 d. reikia aprobuoti, o užaugintas sėklines bulves sertifikuoti. Auginantys cukrinius runkelius turi žinoti, kad minimalus jų plotas taip pat 0,5 ha. Jie turi būti sudarę pirkimo-pardavimo sutartį su cukraus gamintoju.

E. Jakubauskaitė, kalbėdama apie deklaravimą, duomenų apdorojimo tvarką, priminė, kad naikinamas paraiškos registracijos lapas. Vietoje jo pildomas paraiškų priėmimo registras. Taip pat bus reikalingas pareiškėjo sutikimas, kad VMI gali tikrinti jo duomenis dėl aktyvaus ūkininko kriterijų įgyvendinimo. Bus reikalaujama lentelių apie sertifikuotas javų sėklas, cukrinius runkelius. Griežtėja žemės valdymo teisės kontrolė – pareiškėjas turi nurodyti, kokiais pagrindais valdo žemę, t. y. nuosavybės, nuomos ar panaudos. Žemės dirbimo faktas įrodomas pagal žemės ūkio produkcijos realizavimo ar kitus minėtos veiklos fakto įrodymo dokumentus.

Atnaujintas ir žemės ūkio naudmenų bei kitų plotų klasifikatorius, t. y. pakeisti kai kurie žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų kodai bei papildyta naujais. Bus taikoma nauja pažeidimų įvertinimo sistema ir kitos naujovės.

NMA Kontrolės departamento Marijampolės patikrų vietoje skyriaus vedėja Reda Šakalienė susirinkusiems pristatė patikrų aktualijas.

„Vienas iš pagrindinių agentūros tikslų yra supažindinti ir priminti jums, kokių reikalavimų ir įsipareigojimų privalote laikytis deklaruodami pasėlius. Patikros metu mūsų tikslas patikrinti, kaip jūs tų įsipareigojimų laikotės. Labai džiugu, kai nustatome kuo mažiau neatitikimų“, – kalbėjo R. Šakalienė.

Ji priminė, kad jau šį mėnesį pradėtos vykdyti susietosios paramos už mėsinius galvijus, avis, pienines ožkas ir bulius patikros. O visas patikras agentūra planuoja atlikti anksčiau nei įprastai, maždaug iki gegužės pradžios. Kalbėdama apie naujoves R. Šakalienė priminė, kad šiais metais šienavimas bus vieną kartą: po rugpjūčio 1 d. bus tikrinami visi deklaravę pievas pareiškėjai, o po rugpjūčio 31 d. bus tikrinami bitininkai.

Seminaro dalyviai taip pat turėjo klausimų NMA atstovams – vienas Sudargo seniūnijos ūkininkas negali deklaruoti pasienyje esančios žemės, kiti asmeniškai konsultavosi su NMA specialistais.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.