Kad kalbos virstų darbais...

komisijaAgnė NAUMAVIČIŪTĖ
 
Trečiadienį savivaldybės posėdžių salėje vyko Viešosios aplinkos pritaikymo neįgaliųjų poreikiams spręsti komisijos susirinkimas, kuriame eilinį kartą buvo kalbama apie rajone metų metus neišsprendžiamas problemas.
 
Nuotr. Kaip kalbėjo komisijos nariai, daugelis mūsų eidami gatve, lipdami laiptais ar vaikščiodami parduotuvėse net neįsivaizduojame, su kokiais sunkumais, mūsų akimis, elementariose situacijose susiduria asmenys, turintys tam tikrą negalią...
 
Kas turi pasikeisti, kad problemos būtų išspręstos?
 
Septynioms organizacijoms komisija buvo išsiuntusi raštus prašydama atsakyti į tam tikrus klausimus. Kaip minėjo komisijos sekretorė Edita Zabramskienė, atsakymus pateikė penkios įstaigos – Gelgaudiškio ir Griškabūdžio ambulatorijų vadovai, „Šakių vaikų ir jaunimo centro“ vadovė, Šakių ligoninės vadovas bei Šakių optikos „Žvilgsnis“ direktorė. Visoms įstaigoms buvo užduoti klausimai apie įstaigos pritaikymo neįgaliesiems trūkumus – pandusų nebuvimas,  stovėjimo aikštelių ženklinimas neįgaliųjų ženklais ir t. t. Gavus atsakymus paaiškėjo, jog vienos įstaigos įvairius trūkumus pašalins artimoje ateityje, o kitos kaupia tam lėšas.

Ir išties, metai iš metų kalbama, jog Šakiuose ir visame rajone viešosios aplinkos pritaikymas neįgaliesiems – tikras skaudulys tiek neįgaliesiems, tiek rajono valdžiai. Šakių r. neįgaliųjų draugijos pirmininkas Saulius Rakauskas kiekviename susirinkime, posėdyje ar kitokio pobūdžio renginyje, kuriame kalbama šiuo klausimu, garsiai sako: „Situacija nesikeičia ir negerėja daugelį metų.“

Pandusas – misija neįmanoma?

O labiausiai skauda, kai kalbama apie gydymo įstaigas, į kurias neįgalieji, jei ir įvažiuoja, nes yra pandusas prie įėjimo, tai į antrąjį aukštą patenka sunkiai. Dažnai ir tie patys pandusai būna netinkamai įrengti – per statūs ar tiesiog žiemą tampa slidinėjimo trasa vaikams, o ne prietaisas neįgaliųjų poreikiams tenkinti. Viena iš vietų, prie kurios iki šiol nėra panduso – Šakių parapijos namų kavinė „Svetainė“. Atsakydama į komisijos paklausimą, direktorė Vida Pulokienė rašte nurodė, jog pandusą įrengti planuojama, kai tam bus sukaupta lėšų. Tačiau komisijos nariai nusprendė, jog lėšų kaupimas gali trukti labai ilgai.

S. Rakauskas nesuprantąs, kodėl pandusus taip sunku įrengti, jis mano, jog labai norint tai galima padaryti už 200 eurų.

„Kažkada sakiau – duokit man 200 eurų, porą darbuotojų ir tuos darbus atliksim. Toks pasakymas – kaupsim lėšas... Jas galima ir 20 m. kaupti“, – kalbėjo komisijos narys.
Susirinkime dalyvavęs Šakių ligoninės vadovas Algirdas Klimaitis prisiminė, jog  ligoninės konsultacinio skyriaus panduso problemą mėginama išspręsti jau nuo 2011 m.

„Tada, atsimenu, buvo gan „aštrus“ koordinacinės tarybos posėdis dėl pandusų sutvarkymo prie ligoninės konsultacijų skyriaus. Iškart po posėdžio buvo ten nuvažiuota, Regioninės plėtros skyriaus projektų koordinatorius Vytautas Mauza apskaičiavo sąmatą, bet praėjo rinkimai ir viskas pasibaigė. Dabar vėl artėja rinkimai ir vėl praeitą savaitę su Regioninės plėtros skyriaus projektų koordinatoriais Martynu Šlėderiu ir V. Mauza dar kartą viską skaičiavom“, – pasakojo A. Klimaitis.

Dažnai neįgaliųjų problemų tiesiog nepastebime...

Rajono savivaldybės tarybos narys Arvydas Šlėderis susirinkime teigė, jog pagaliau reikia imtis veiksmų, nes pakaks tuščių šnekų bei posėdžių, kuriuose išsakytos mintys tik ten ir pasilieka.

„Mieste šaligatviai tvarkomi, bet įvažiavimai į kiemus visur yra su aukštais bordiūrais. Galvokime ne vien apie neįgaliuosius, bet ir apie mamas, kurios vaikus vežioja vežimėliuose. Galbūt mūsų komisija galėtų inicijuoti užklausimą Regioninės plėtros skyriui būtent šių didelių darbų atlikimui, kurie apimtų visą miestą, kalbant apie konkrečius taškus – šaligatvius, viešąsias erdves, jų pritaikymą neįgaliesiems. Reikia ieškoti europinių lėšų minėtiems darbams atlikti. Juo labiau, kad šie darbai yra numatyti savivaldybės strateginiame plane“, – sakė komisijos narys.

A. Šlėderis taip pat pastebėjo, kad yra ir mažieji darbai – „šašai“, juos atlikti privalu. „Manau, jog šiuos mažuosius darbus, tokius kaip pandusų sutvarkymas, reikia atlikti per ateinančius metus iš savivaldybės lėšų jas numatant iš kitų metų finansavimo. Kad mūsų posėdžiavimas ir neliktų tiesiog posėdžiavimu, kad atsirastų konkretūs darbai“, – pastebėjo A. Šlėderis.

Galų gale, kaip kalbėjo komisijos nariai, daugelis mūsų eidami gatve, lipdami laiptais ar vaikščiodami parduotuvėse net neįsivaizduojame, su kokiais sunkumais, mūsų akimis, elementariose situacijose susiduria asmenys, turintys tam tikrą negalią...

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar domitės savo krašto istorija?

klausimelis 04 15Zenonas iš Ritinių:

Esu gimęs ir augęs netoli Gelgaudiškio, tai mačiau kaip keitėsi dvaras. Džiaugiuosi, kad dabar jis naujai suremontuotas. Apie paskelbtus Paprūsės metus nesu girdėjęs. Spaudą skaitau ir naudojuosi internetu, tai dabar paskaitysiu ir daugiau pasidomėsiu. Kad buvo Prūsija, kur dabar Kaliningrado sritis, girdėjau. 

klausimelis 04 15 2

Genovaitė iš Šakių:

Manau, nepakankamai. Turėtume daugiau skaityti literatūros. Apie Šakius žinau, kad čia gyveno daug žydų. Apie juos pasakojo mano mama. Atsimenu sovietmetį, o apie Paprūsės metus negirdėjau. Manau, jauni žmonės geriau žino savo krašto istoriją, to mokosi mokykloje.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.