Miesto erdves papuošė viešbučiai vabalams

vabalu viesbutis kn
Naumiestiečių idėja pastatyti vabzdžiams skirtus viešbučius, kuriuose įsikuria drugeliai, boružėlės, pavienės bitės, ka­manės, vorai, išties unikali. Kudirkos Naumiesčio bibliotekos nuotr.

Daugelio šalių parkuose, botanikos soduose, privačiose valdose įrengiami vabzdžių namai, kitaip tariant, viešbučiai. Jų paskirtis – saugoti biologinę įvairovę, kuri greitai nyksta dėl žmogaus veiklos. Vabzdžių viešbučiai padeda geriau susipažinti su vabzdžių gyvenimu, tai gera edukacijos priemonė moksleiviams. Tokie net penki viešbučiai vabalams Kudirkos Naumiesčio bibliotekininkės Kristinos Tučinskaitės-Vaitiekaitienės iniciatyva neseniai įkurdinti miesto viešosiose erdvėse.
 
Idėja mieste apgyvendinti vabalus kilo norint paminėti Šakių krašto vaikų rašytojo Vytauto Tamulaičio 110-ąsias gimimo metines. Bibliotekininkė K. Tučinskaitė-Vaitiekaitienė, norėdama supažindinti su autoriaus kūryba, sumanė sujungti tris sritis: literatūrą, gamtos pažinimą ir technologijas. Ji kreipėsi į Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnaziją, Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyrių ir pasiūlė kartu įgyvendinti idėją. Patiems mažiausiems pasiūlyta pasiklausyti ištraukų iš V. Tamulaičio kūrinių „Vasaros pasaka“, „Skruzdėlytės Greitutės nuotykiai“, kur veikia vabalai. Vyresni mokiniai buvo supažindinti su vabalų gyvenimu gamtoje. O vyriausiems numatyta vabalų namų kūrimas: technologijų mokytojai Raimundas Jurkšaitis, Saulius Bacevičius ir Valius Kučiauskas bei mokiniai pagamino ir miesto atvirose erdvėse pastatė penkis namus vabalams. Pasak bibliotekininkės, tokiuose vabalų viešbučiuose įsikuria drugeliai, boružėlės, pavienės bitės, kamanės, vorai. Vieniems gyviams namelį palikus, atsikrausto kiti, tad viešbučio gyventojai nuolat keičiasi. Vieni gali čia maitintis, kiti – slėptis, kažkas daugintis ar žiemoti.

„Smagu, kad bendromis pastangomis pagyvintos miesto erdvės teiks ir gamtosauginę bei pažintinę funkcijas: stebėkite šio nedidelio viešbučio gyvenimą – galbūt išvysite ir niekada nematytą vabzdį“, – sako K. Tučinskaitė-Vaitiekaitienė.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate seimūno G. Surplio idėją liepos pirmąjį šeštadienį paskelbti Giminių diena?

klausimelis 06 11Irena iš Lukšių:

Manau, kad tolstančius giminaičius vargu ar kas begali suartinti, bet gal į naudą būtų. Galbūt pirmais metais ir neprigytų, bet ilgainiui taptų sava, žmonės kaip per kokias Jonines susieitų. Dabar tikrai daromės kaip robotukai – bėgi, bėgi... Pas mus aplinkoje silpnėja giminių ryšiai, net nežinau, kas dėl to kaltas, gal kompiuteriai, naujos technologijos. Žmonės pavargę, kažkas tikrai ne taip darosi. 

klausimelis 06 11 2

Antanas iš Šakių:

Teigiamai, šventės visada smagu. Nežinau, kaip ji galėtų būti švenčiama, manau, nuo giminių skaičiaus priklauso – turiu draugų, kur daug giminių, jie užsisako sodybas, šventė ne vienos dienos išeina. Aš nelabai daug giminių turiu, mažame rate išsitenkam, o ir šiaip, senas jau, nelabai kam įdomus... Manau, tokios progos gali svarbiomis tapti. Anksčiau kitaip būdavo, o dabar žmonės tolsta, kraustosi į užsienį jaunimas. Liūdna labai dėl to.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.