Šakių TAU – apie naujas veiklas, laukiančius iššūkius ir problemas

tau studentai
Į naujų mokslo metų atidarymo šventę susirinko gausus Trečiojo amžiaus universiteto studentų būrys. Šiemet į keturis fakultetus registravosi arti šimto pagyvenusių žmonių. Organizatorių nuotr.

Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Spalio 2 d. Šakių trečiojo amžiaus universitetas (TAU) tradiciškai paskelbė naujų, jau aštuntųjų mokslo metų pradžią. Ta proga gausiai Šakių kultūros centre susirinkusius studentus sveikino TAU steigėjai ir rajono valdžios atstovai, pristatytos planuojamos veiklos ir fakultetų dekanės, gitarų muziką dovanojo Jurbarko bardų klubas. Tačiau ne viskas taip gražu, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. TAU rektorė Margarita Liukaitienė po oficialiosios dalies prasitarė ir apie laukiančius iššūkius bei problemas, su kuriomis tenka susidurti.

„Aš įsivaizduoju, kad mūsų veikla ir šiais mokslo metais nebus monotoniška. Ji bus banguojanti. Kodėl? Todėl, kad mes turėsime bendrų veiklų, kelionių, išvykų, vieni kitus kviesime, fakultetai neužsidarys savyje. Jau laukiame lektorių iš Klaipėdos“, – vardijo M. Liukaitienė, už šias galimybes dėkodama rajono savivaldybės tarybos nariams, pritarusiems, kad TAU veikloms būtų skirta finansinė parama (5 tūkst. eurų).

Pasak jos, būtent dėl šio piniginio prisidėjimo šiemet atsirado galimybė Gelgaudiškyje ir Lekėčiuose (Kudirkos Naumiestyje dar kol kas neaptarta) suburti anglų kalbos besimokančių žmonių grupes, kuriems po darbo nereikėtų skubėti į Šakius, o jie galėtų mokytis vietoje. Taip, nekuriant naujų filialų, bus organizuojamos mobilios veiklos.

Šiais mokslo metais TAU veiks keturi fakultetai, kuriems savanorystės pagrindais vadovaus patyrusios ir iniciatyvios šturmanės. M. Liukaitienė studentams pristatė Kalbų fakulteto dekanę Danutę Aniulienę, nuo pat universiteto įsikūrimo pradžios Sveikatos fakultetui vadovaujančią Dianą Jazukevičienę, Istorijos fakulteto dekanę Gražiną Kazarian ir šiemet prie Gamtos fakulteto vairo stojusią Birutę Šalkauskienę.

Primindamas, kad „mokslo paskirtis – tai paversti veidrodžius langais“ (Sydney J. Harris), su nauja mokslo metų pradžia TAU rektorę, dekanes ir studentus sveikino rajono savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius. Pažinimo džiaugsmo linkėjo rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas. Gausiu būriu studentų, kurių niekas neverčia mokytis, kuriems nereikalingi atsiskaitymai, pasidžiaugė TAU valdybos narė Rima Rauktienė, nes, kaip sakė romėnų filosofas Seneka, „brandžiame amžiuje nieko nėra baisesnio kaip tinginystė ir dykaduonystė“. Steigėjų vardu kalbėjęs Edgaras Pilypaitis TAU pavadino istoriniu reiškiniu ir paskelbė naujus mokslo metus pradėtus.  

Po oficialiosios dalies M. Liukaitienė prasitarė apie dar vieną naujovę – visus metus truksiantį projektą „Aš parašysiu tau eiles ant rožės žiedlapių baltų“, kurį sugrįžusi po patirtinio mokymosi Vokietijoje parašė Danutė Aniulienė, siūlydama panagrinėti vieną temą integruojant literatūrą, dailę, istoriją. Pasak jos, žmonės nesėdės pamokose, o patys bus aktyvūs veikėjai – domėsis rožių auginimu, jų simbolika ornamentuose, kurs atvirukus, paveikslus, nuotraukas, rožes pieš ant šilko, keliaus į Kauno dramos teatrą, Botanikos sodą ir netgi patys sodins rožių krūmus prie senojo gimnazijos pastato, kur yra įsikūrusi ir TAU auditorija.

Kalbėdama apie tai, kiek šiais mokslo metais studentų laukia įdomių veiklų ir kelionių, pašnekovė neslėpė, jog jiems tenka susidurti su vis didesniais iššūkiais, nes pagyvenusiems žmonėms darosi vis sunkiau vaikščioti. Pasak jos, daugelis norėtų dalyvauti ir Šakių viešosios bibliotekos organizuojamuose renginiuose, tačiau į jų saliukę tiesiog negali užlipti, o planuojant išvykas, tenka pagalvoti, kaip kuo arčiau juos privežti.

Prisimindama pirmuosius mokslo metus, kai sulaukė 272 norinčių mokytis žmonių, rektorė suskaičiavo, kad šiemet į TAU fakultetus registravosi arti šimto studentų. Pasak jos, žmonių skaičius mažėja, nes kai kurie jų studentai jau išėję Anapilin, kai kurie negali lankyti dėl sveikatos problemų, tačiau yra ir besimokančių nuo pat universiteto įsteigimo iki šiol. Daugiausiai tai vietiniai šakiečiai, tačiau po keletą žmonių atvyksta ir iš kitų rajono vietovių.

Besikalbant sužinojome, kad TAU susiduria su labai didele problema – neturi iš ko sumokėti komunalinių mokesčių už auditoriją, esančią Meno mokyklai priklausančiame pastate.

„Galvoju, kad sveiko proto ribos kažkur išsitrynę. Antrame aukšte dirba Šakių socialinių paslaugų centro darbuotojos nuo pirmadienio iki penktadienio, nuo 8 val. ryto iki 17 val. vakaro. Ištisai įjungti kompiuteriai, elektra, naudojamas vanduo. Mes ateinam keletą kartų per savaitę keletui valandų, tačiau mums pagal kvadratūrą paskaičiuoja lygiai tą patį, mes mokam lygiomis dalimis“, – stebėjosi TAU rektorė, neslėpdama, kad kai žiemą gavo sąskaitą sumokėti 400 eurų net loštelėjo – buvo ir pikta, ir apmaudu, ir verkt norėjos.

Šakių meno mokyklos direktorius Einaras Martinaitis tvirtino, kad mokesčiai apskaičiuojami pagal kvadratūrą, nes kai jiems buvo perduotas pastato adminstravimas ir buvo tokia kalba, kad visi susimoka savo dalį. Pasak jo, Meno mokykla neišlaikys visų patalpose įsikūrusių organizacijų, todėl tenka mokesčius pasidalinti, tačiau ši problema iškyla tada, kai prasideda šildymo sezonas, todėl šiemet, apšiltinus stogo perdangą, pagal visus apskaičiavimus sąskaitos turėtų mažėti.

Iš savo studentų TAU surenka tik po simbolinį 20 eurų metinį mokestį, kurį panaudoja lektorių pritraukimui, tad pašnekovė mato vienintelę išeitį – atsisakyti auditorijos, kurią patys savo lėšomis susiremontavo ir įsirengė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate šios kadencijos Vyriausybę?

klausimelis 06 18Alvydas iš Šakių:

Penkiasdešimt ant penkiasdešimt. Manau, kad tiesiog reikia leisti dirbti. Kalbant apie Navickienę, keista situacija, ką veikė tarnybos anksčiau, bet, tiesą pasakius, truputį gaila. Galėjo pabaigti kadenciją, kas čia beliko. Negerai, kad vis dar neturim švietimo ministro, kad žemės ūkio ministras pakeistas nebuvo. Bet yra ir gerų dalykų – labai aktyvus krašto apsaugos ministras. Ir pati ministrė pirmininkė – nematau žmogaus, kuris ją galėtų pakeisti. 

klausimelis 06 18 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Nu va čia tai politika! Nepasitikiu nė trupučio. Dvi atsistatydino, kodėl vis dar Šimonytė ten? Ji tiek visko prižadėjusi, nieko neišpildo, o ir šiaip, mano manymu, situacija prasta, skandalai labai negražiai atrodo. Anksčiau dar truputį normalesnės buvo Vyriausybės, bet kai konservatoriai... Nelabai net ir seku, ką jie ten daro, per radiją nebent nugirstu, kaip, pavyzdžiui, apie Navickienės atsistatydinimą. Blogai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.